V polovině září se v médiích začaly objevovat zvěsti o zhoršení zdravotního stavu čečenského vůdce Ramzana Kadyrova a na sociálních sítích se spekulovalo o jeho kómatu nebo smrti. Pro web Nastojaščeje Vremja ruský novinář a obhájce lidských práv vysvětluje, nakolik jsou takové zprávy věrohodné a proč je toto téma pro Čečence krajně důležité.
Nastojaščeje Vremja podává přehled spekulací, které se náhle vyrojily. V noci na 15. září čečenský opoziční telegramový kanál NIYSO napsal, že Kadyrov upadl do kómatu, a další den ukrajinský Obozrevatel s odvoláním na zdroje z čečenské diaspory napsal, že Kadyrov je v kómatu již několik dní. Údajně byl čečenský vůdce letecky převezen do Moskvy, ale tam mu již nedokázali pomoci. Web Verstka napsal, že od začátku září letadlo patřící čečenskému vůdci letělo do Moskvy třikrát, naposledy 15. září, a pak už se do Čečenska nevrátilo.
Ruský telegramový kanál VČK-OGPU napsal, že 17. září jezdila v Moskvě celý den zahraniční auta s čečenskými poznávacími značkami do Ústřední klinické nemocnice prezidentské správy. Čečenský opozičník a aktivista za lidská práva Abubakar Jangulbajev na svém telegramovém kanálu uvedl, že Kadyrov zemřel. Dne 18. září se na Kadyrovově kanálu na Telegramu objevilo video z jeho procházky. Čečenský vůdce v něm pro vyvrácení zvěstí o své smrti popisuje, jak chodí v dešti.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov na tiskové konferenci tvrdil, že Kreml nemá žádné informace o Kadyrovově zdravotním stavu. „Prezidentská administrativa může jen stěží vydávat zdravotní potvrzení, takže vám nemáme co říct,“ řekl a dodal, že Putin se s Kadyrovem o víkendu nesetkal.
Alexandr Čerkasov, člen rady Centra na ochranu lidských práv Memorial, vysvětluje, odkud se berou zvěsti o Kadyrovově smrti a co by se v případě jeho úmrtí mohlo v Čečensku změnit.
„Všechna ta očekávání, všechny ty spekulace o tom, že soudruh je téměř na onom světě, nemají velkou cenu. Odrážejí především očekávání. Druhá věc jsou informace. Je nepravděpodobné, že by někoho jiného než Ramzana takto navštívili. Je nepravděpodobné, že by se někdo jiný než Ramzan nechal vozit ve svém služebním letadle,“ říká Čerkasov.
Novinář připouští, že Kadyrov má zdravotní problémy, ale na veřejnost se použitelné informace nedostanou. Již kolovaly zvěsti o jeho rakovině a pak o léčbě následků covidu. Lidé se o zdraví vůdce zajímají, protože tisícům z nich na tom záleží z osobních důvodů.
„Současná čečenská stabilita je založena především na Kadyrovově osobnosti a na Kadyrovových osobních zárukách. Počínaje tím, že žádný z účastníků první a druhé čečenské války není nyní imunní vůči tomu, aby za to nesl trestní odpovědnost… Pro tisíce lidí v Čečensku symbolizuje Ramzan určité záruky, že nezačnou zavírat každého, kdo předtím bojoval. Je to jako v Sovětském svazu po občanské válce: lepší současný hrozný stav než znovu válka. Ramzan působí jako taková záruka pro mnohé v Čečensku: nedovolí ani vypuknutí nové války, ani rozpoutání represí proti účastníkům předchozích válek. A pro Moskvu se Ramzan zároveň jeví jako garant stability na Kavkaze, na čemž je založen celý jeho systém,“ vysvětluje Čerkasov.
Samotný fakt, že se někdo jako Kadyrov (popřípadě Putin) objeví v televizní reportáži, nic neznamená. Může jít o předem připravenou nahrávku. Ramzan Kadyrov se v poslední době na veřejných akcích objevuje jen zřídka a to, co se vydává za jeho poslední videa, obsahuje zjevné známky střihu, stejně jako v případě Putina.
„Ramzan Kadyrov je skutečně garantem stability v tom smyslu, že po jeho odchodu budou okamžitě předloženy všechny účty. Svými takzvanými smíry porušil tolik zvyklostí, že tyto smíry lze po jeho odchodu jen stěží považovat za platné,“ uzavírá Alexandr Čerkasov.