KOMENTÁŘ / Ministerstvo spravedlnosti minulý týden předložilo vládě návrh, který výrazně upravuje stávající legislativu pro pěstování a přechovávání konopí. Téměř nemyslitelný krok se stal skutečností.
Zdá se, že v České republice, státě, který má dlouhodobě k drogám a jejich prevenci velmi konzervativní přístup, dojde k liberalizaci. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka totiž tento týden navrhlo vládě novelu trestních předpisů, která nejen snižuje trestní sazby za sklízení či zpracovávání konopí, ale také výrazně upravuje hranici přestupku a trestného činu, určovanou množstvím označovaným jako „větší než malé“. Konkrétně se tato hranice zvýší z dosavadních 3 rostlin na 5 rostlin, z 10 gramů sušiny na 50 gramů mimo domov a 100 gramů u sebe doma. Vše je podmíněno užitím rostlin pro vlastní potřebu a dovršením věku 21 let.
Zdá se tedy, že spolu se změnou společenského vnímání užívání marihuany (ve věkové skupině 15–34 let užívá marihuanu asi 23 % lidí) se začíná měnit i politický postoj. Ačkoliv změny probíhají „švejkovským“ mírným pokrokem v mezích zákona, jsem rád, že se alespoň něco děje, a Pavlu Blažkovi za to patří pochvala. Na tomto místě považuji za vhodné připomenout absurdní situaci, ve které se Česko v oblasti marihuany nachází. Marihuana je totiž dlouhodobě některými politiky, kteří by často nejraději měli nulovou daň na veškerý alkohol, silně ostrakizovaná a popisována jako „ďáblův nástroj zodpovědný za všechny drogové závislosti“.
Čistě fakticky je však situace ohledně zdravotních i sociálních rizik zcela opačná. Samotná marihuana je totiž zdravotně i sociálně mnohem méně škodlivá než cigarety nebo alkohol, který mezi všemi drogami (včetně kokainu a heroinu) v obou kategoriích jednoznačně kraluje. Znatelně nižší je také její návykovost. U nelegálního konopí si vybuduje závislost 9 % uživatelů, zatímco u legálního alkoholu se číslo pohybuje mezi 10–15 %, a u cigaret je dokonce dvakrát vyšší (32 %). Jako mylný se jeví i tolikrát opakovaný argument o spojitosti užívání marihuany a tvrdých drog. Studie dostupné k tomuto tématu nenaznačují přímou kauzální souvislost mezi užíváním marihuany a tvrdých drog, spíše potvrzují, že užívání tvrdých drog souvisí se sociálními podmínkami, psychickými problémy a predispozicemi. Tzv. „gateway efekt“ se tak velmi často projevuje u problematické mládeže, zatímco pro většinu uživatelů je prakticky neexistující.
Osobně doufám, že liberalizace bude nadále pokračovat. Vytvoření regulovaného trhu s konopím by nejen pomohlo kontrolovat vyráběné a prodávané množství marihuany, ale mělo by i řadu ekonomických a zdravotních přínosů. Umožnilo by rozkvět nového odvětví ekonomiky, což by nutně přineslo mnoho zajímavých pracovních míst, z předpokládaných 2 miliard, které by stát díky této změně získal, by se značná část mohla investovat do prevence a léčebných programů, podobně jako v Nizozemsku a státní složky by se díky uvolněné kapacitě mohly soustředit na „velké ryby“ drogového byznysu.