Uznávání protilátek proti koronaviru se stalo velkým tématem posledních týdnů. Někteří odborníci jsou proti, jiní zase apelují, aby k němu došlo. Do diskuze se často zapojují i politici, což je podle Romana Prymuly špatně. Bývalý ministr zdravotnictví si myslí, že tak podstatnou otázku by měli řešit primárně experti v daném oboru.
Prymula patří mezi ty, kteří by uznávání protilátek uvítali. Podle jeho názoru, který prezentoval v rozhovoru pro Radiožurnál, nejde ani tak o tu diskusi, která se rozpoutala, ale o to, abychom znali přesnou hladinu, která je protektivní. „Je to jakási známka toho, že ten člověk zareagoval, bude mít protilátky a bude mít i buněčnou imunitu, a tím bude chráněn proti infekčnímu onemocnění,“ vysvětlil.
Jasno má v tom, že rozhodující slovo má mít pouze imunologická společnost. „Myslím, že je to společnost nejpovolanější, která by měla zhodnotit, jestli protilátková odpověď má být brána v potaz. Já si myslím, že ano,“ sdělil exministr.
Podle Prymuly je i jasné, proč se ministerstvo zdravotnictví tolik uznávání protilátek brání. „Myslím, že je tu snaha kopírovat oficiální mezinárodní doporučení, která se ale vyvíjejí, a to pro mě znamená, že bychom tady nemuseli mít žádné odborné skupiny, protože budeme jen opisovat zahraniční doporučení,“ konstatoval pro Radiožurnál.
Přestože byl členem vládního kabinetu, upozorňuje, že jsou to právě politici, kdo by do této debaty vůbec neměl vstupovat. “Myslím, že je to naprosto špatně. Toto je ryze odborná záležitost a měli by se k ní vyjadřovat dokonce pouze specialisté, kteří tomu rozumí,“ tvrdí Prymula. „Do té problematiky zasahuje řada osob, které o tom nemají povědomí, a potom tady vzniká chaotická informace, jestli je to tak, či onak. To by se nejprve mělo vydiskutovat na odborném fóru a pak by se to stanovisko mělo prezentovat,“ dodává.
S prezidentem, jehož je poradcem, Prymula o problematice nediskutoval. „Ne, v poslední době jsme spolu nehovořili,“ připustil epidemiolog.