I když věří, že současný režim Alexandra Lukašenka v Bělorusku padne, neumí říct kdy. Závislost na Rusku je podle nich velmi silná, popsaly dvě ženy z Běloruska, které ze země musely utéct a nyní žijí u našich východních sousedů. Vrátit domů se podle svých slov nemohou, skončily by totiž ve vězení, popsaly slovenské televizi Markíza.
Podle žen se situace v Bělorusku výrazně zhoršila. Mnoho jejich známých, stejně jako ony, ze země odešlo a ti, kteří zůstali, žijí umlčení a ve strachu. „Na začátku revoluce jsme se těšili, že za dva měsíce bude vše jinak. Od protestů ale přešly tři roky,“ popsala novinářka Aliaksandra Kamko.
Připomněla tím události po běloruských prezidentských volbách v roce 2020, které opozice označila za zmanipulované, uznat je odmítla také Evropská unie i některé státy. Během protestů nakonec režim Alexandra Lukašenka zatkl asi 7 tisíc lidí, zhruba 300 jich bylo raněno a pět zemřelo, desítky lidí jsou od té doby nezvěstné.
Od té doby podle Aliaksandry odešlo z Běloruska mnoho jejích známých. „Ti, co zůstali, jsou buď ve vězení, nebo na svobodě, ale žijí ve strachu. Nemohou říkat, co si myslí. Přemýšlí jen nad tím, jak odejít. Je to tam nebezpečné. Být tam, pracovat, něco říkat nebo si jen něco myslet,“ popsala novinářka, která se před režimem diktátora Lukašenka skrývá od loňského září na Slovensku.
Od našich východních sousedů píše pro nezávislé ruské i běloruské noviny. Za psaní pravdy by jí v Bělorusku hrozilo vězení, za mřížemi by však podle svých slov zřejmě skončila i proto, že se před lety zapojila do protestů proti režimu.
Těch se zúčastnila i Běloruska Diana Shvedová. Ani ta se podle svých slov vrátit nemůže. „Lukašenko posílá lidi do vězení za nic a dává jim nesmyslné tresty. I deset, sedmnáct let,“ popsala slovenské televizi. Její kamarádky, které se v roce 2020 zapojily do protestů, podle ní skončily za mřížemi. Některé dokonce měly skončit ve vězení dvakrát. „Nebyly nějak aktivní, prostě jen protestovaly,“ přiblížila Diana.
Podle ní navíc lidé nemuseli protestovat ani přímo v Bělorusku, stačilo, když se do protestů zapojili v Litvě nebo Polsku. „Lukašenko má lidi, kteří protesty nafotili, a když se pak Bělorusové vrátili domů, zavřeli je,“ vysvětlila. Diana podle svých slov nebyla doma už dva roky. „Chci zůstat na svobodě. Nechci sedět v běloruské base,“ řekla s tím, že se do země nevrátí, dokud režim Alexandra Lukašenka nepadne. Jak by se mohla ale situace změnit, netuší.