Premiér Andrej Babiš (ANO) v březnu avizoval, že by po Velikonocích mohlo být očkováno na 100 tisíc lidí denně, a i když tento výrok později popřel s tím, že mělo jít pouze o kapacitu očkovacích míst, která s faktickým počtem každodenně očkovaných nemá nic společného, Česko těchto čísel i tak dosahuje sotva z poloviny a je pod průměrem EU – za minulý týden bylo podle dostupných dat ministerstva zdravotnictví naočkováno průměrně 49 tisíc dávek denně. A zatímco resort otevírá registrace pro stále mladší ročníky, půl milionu seniorů a chronicky nemocných pacientů pořád čeká na svou první dávku.
Očkování v Česku v minulém týdnu o něco zpomalilo. Překročení 70 tisíc očkovaných denně se podařilo pouze předminulý týden ve čtvrtek – od té doby se počet drží okolo 50 tisíc průměrně očkovaných denně. O víkendu pak klesl počet podaných dávek na 17 tisíc za neděli.
Abychom mohli statistiku dobře srovnat, je nutné ji vnímat v kontextu sousedních zemí. V tomto srovnání se však Česká republika v počtu podaných dávek nikam neposunula – vede si dlouhodobě nejhůře a je i pod průměrem Evropské unie. Zatímco v Německu mají alespoň jednou dávkou očkováno 23,26 % obyvatel, v EU průměrně 21,45 % a na Slovensku 18,77 %, v Česku dosahuje pouze 17,53% proočkovanosti. Data vycházejí z prestižního serveru Our World in Data, který analyzuje data z celého světa.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) nastínil, že by se rychlost vakcinace měla v následujících rapidně zvýšit. „Tento týden zažijeme především od společnosti Pfizer extrémně vysoké dodávky. Pokud by byly zároveň doplněny, a to stále ještě dnes nevíme i přesto, že mají zítra dorazit i od dalších výrobců, tak určitě bychom mohli tenhle týden dosáhnout až sto tisíc dávek na jeden den, ale nechci zbytečně slibovat,“ opatrně konstatoval.
Průměrný počet denně očkovaných za každý týden. Data: Ministerstvo zdravotnictví ČR, FORUM 24
Podíl obyvatel, kteří obdrželi alespoň jednu dávku očkování. Zdroj: Our World in Data
Otevření termínů pro mladší ročníky? Nekorektní, říká šéf sdružení praktiků
V pátek otevřel ministr Arenberger (za ANO) registrace k očkování pro věkové skupiny 60–64 let. Rozšířil tak možnost přidělení termínu pro další obyvatele České republiky.
Neuběhl ani týden a věkovou hranici pro registraci k očkování chce snížit pro ještě mladší ročníky. Týkat by se tentokrát měla už 55letých. „Předpokládáme, že by to mohlo být ve středu, ale uvidíme, jaký bude ještě zájem z té předchozí skupiny, aby lidé ve věku 55 až 59 let zbytečně nečekali dlouho. Na druhou stranu ale nic nebrání tomu, abychom to ve středu otevřeli,“ naznačil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).
Jenže jak upozorňují praktičtí lékaři, v Česku stále příliš velké množství seniorů a chronicky nemocných pacientů, kteří stále čekají na svou první dávku očkování a nemají ani termín. Výhrady k tomu má také opoziční poslanec Martin Kupka (ODS). „Stát nejprve musí očkovat nejrizikovější skupiny, pak teprve postoupit k dalším skupinám. Uvolnit další skupiny je možné v okamžiku, kdy ty rizikové skupiny proočkované jsou,“ uvedl.
Může za to neexistující centrální systém, který mají očkovací centra a hlavně pak nedostatek vakcín. Takto neočkovaných je na půl milionu občanů v rizikových skupinách. Pro deník FORUM 24 to potvrdil Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. „Jsou to lidé, kteří se neregistrovali v očkovacích centrech – tedy v centrálním systému, ale naopak se registrovali u svých praktických lékařů,“ vysvětlil.
„Takových osob je zhruba půl milionu, jsou to lidé v kategorii 80 plus, je tam obrovské množství sedmdesátníků a jsou tam i pacienti s chronickými diagnózami. Tito lidé čekají, zatímco vůbec není jasné, kdy budeme mít tolik vakcín, abychom je mohli na očkovat, a mezitím očkovací centra otevírají termíny pro stále mladší ročníky. Považuji za nekorektní vůči těmto pacientům tvářit se, jako by nebyli, a očkovat mladší lidi,“ upozorňuje Šonka, podle kterého je potřebné, aby se změnila distribuce vakcín praktickým lékařům.
„Pokud máme tyto lidi rychle naočkovat, je zjevné, že budeme muset zapojit nejenom vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson, které jsou primárně určené pro praktické lékaře a kterých chodí hrozně málo, ale budeme potřebovat i vakcíny Moderna či Pfizer. To jsou ale vakcíny, které jsou nyní distribuovány do krajů a jejich rozdělování závisí na nich. Už se to táhne hodně dlouho,“ doplnil.
Je podle něj logické, že kraje dávají přednost svým očkovacím centrům, protože jsou jimi zřizována. Zasahovat by do toho však mělo více ministerstvo zdravotnictví, které by mělo jasně apelovat na rovnoměrnější přidělování očkovacích látek podle lidí ve frontách. „Donedávna byl vakcín nedostatek, to už se teď dramaticky zlepšuje, ale vakcín, které mají být distribuovány k praktickým lékařům, chodí stále mnohem méně, než kolik bylo původně v plánu, mají zpoždění. Právě proto došlo k tomuto problému,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů.
S ministerstvem na toto téma momentálně vede další jednání. Redakce deníku FORUM 24 se na problémy s distribucí vakcín praktickým lékařům dotazovala i tiskové mluvčí ministerstva zdravotnictví. Na zaslané dotazy však do uzávěrky článku nereagovala.