Vědci tvrdí, že náznaky, že nová mutace koronaviru by mohla být smrtelnější než původní verze, by neměly znamenat „změnu hry“, pokud jde o reakci Spojeného království na pandemii.
Poznámka britského premiéra Borise Johnsona, že existují „jisté důkazy“, že (nová) varianta může být spojena s „vyšším stupněm úmrtnosti“, vyvolala pochopitelně značnou pozornost. Vědci jsou ale zatím v jednoznačných soudech opatrní a navíc uvádějí, že problém by nemusel být ve vyšší smrtelnosti, ale v rychlejším šíření nemoci, což by mohlo zahltit zdravotnický systém. Více úmrtí by pak mohlo být druhotným dopadem.
Tématem se zabývá článek na BBC.com. Spoluautor studie, na kterou se premiér odvolával, řekl, že smrtelnost této varianty viru zůstává „otevřenou otázkou“. Jiný poradce zase sdělil, že byl překvapen, že se Johnson podělil o zjištění, když data zatím „nebyla nijak zvlášť silná“. Další zase míní, že je „příliš brzy“, aby to bylo „naprosto jasné“.
Na páteční tiskové konferenci o koronaviru v Downing Street premiér řekl: „Kromě rychlejšího šíření se nyní také zdá, že existují určité důkazy, že nová varianta, která byla poprvé identifikována v Londýně a na jihovýchodě, může být spojována s vyšším stupněm úmrtnosti.“
Hlavní vědecký poradce vlády sir Patrick Vallance po boku premiéra prohlásil, že kolem těchto čísel panuje „velká nejistota“, ale že první důkazy naznačují, že tato varianta by mohla být o 30 procent smrtelnější. Uvedl, že pokud by se tisíc mužů po šedesátce nakazilo původní variantou viru, dalo by se očekávat, že zhruba deset z nich zemře, ale u nové mutace toto riziko stoupá zhruba na 13 až 14.
Oznámení následovalo po briefingu vědců z New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group (Nervtag), kteří dospěli k závěru, že existuje „reálná možnost“, že varianta je spojena se zvýšeným rizikem úmrtí. Jeden ze spoluautorů, profesor Graham Medley, však pro pořad BBC Radio 4 uvedl: „Otázka, zda je nebezpečnější z hlediska smrtelnosti, je podle mého názoru stále otevřená.“
„Pokud jde o to, zda se situace zhoršila, nejde o změnu situace. Je to velmi špatná věc, která je o něco horší,“ dodal Medley, který je profesorem modelování infekčních chorob na London School of Hygiene and Tropical Medicine.
V sobotu bylo ve Velké Británii hlášeno dalších 1348 úmrtí v průběhu 28 dní po pozitivním testu na koronavirus, a to navíc k 33 552 novým infekcím, jak uvádí vládní zpráva o koronaviru.
Co si z toho tedy můžeme odvodit? James Gallagher, který pro BBC píše o zdraví a vědě, shrnuje: „Ohledně důkazů o tom, jak smrtelná je tato varianta, panuje obrovská nejistota. Vědečtí odborníci, kteří data přezkoumávali, použili přesnou frázi, že je »reálná možnost«, že nová varianta je smrtelnější. To znamená, že je možnost zhruba 50 na 50, že se to ukáže jako pravdivé. S časem a bohužel i s dalšími úmrtími bude obraz jasnější.
Zatímco lidé diskutují o nejistotách, my už víme, že tato varianta má schopnost zabít více lidí než ta stará. Virus, který se šíří rychleji (tento je o 30–70 procent rychlejší), nakazí více lidí, rychleji zatíží nemocnice a povede k výraznějšímu nárůstu úmrtí. Právě proto může být virus s vyšší nakažlivostí větší problém pro nemocnice než smrtelnější kmen.“
Předseda Nervtagu profesor Peter Horby obhajoval onu „transparentnost“ vlády při citovaném oznámení: „Vědci zkoumají možnost zvýšené závažnosti… a po týdnu zkoumání dat jsme došli k závěru, že je to reálná možnost. V tom musíme být transparentní. Kdybychom o tom lidem neříkali, byli bychom obviněni, že jsme to tutlali.“
(Zdroj: BBC.com)