Jednalo se o strašný rudý zločin, kdy na příkaz z Kremlu byl ve třicátých letech záměrně na Ukrajině vyvolán hladomor, při kterém komunisté zavraždili na pět milionů Ukrajinců. Za zločin genocidy ukrajinského národa uznala poslanecká sněmovna Moskvou uměle vyvolaný hladomor v letech 1932–1933.
„Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyjadřuje v kontextu současné válečné agrese Ruské federace proti Ukrajině svoji odhodlanost přispět k prosazování mezinárodních principů, včetně odhalování pachatelů těchto zločinů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat,“ stojí v usnesení, jehož návrh předložili předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec ODS Pavel Žáček, který vede bezpečnostní výbor.
Já jsem za tento verdikt na české poslance hrdý, protože pravdivě pojmenovali tuto strašlivou událost v dějinách lidstva a právem ji označili za genocidu. Genocida je zločin proti lidskosti definovaný jako úmyslné a systematické zničení, celé nebo části, etnické, rasové, náboženské, národnostní a rovněž sociální skupiny lidí.
V případě ukrajinského hladomoru se jednalo o cílenou likvidaci rolníků a také Ukrajinců jako národnostní skupiny. Ano, je pravdou, že hladomory v Rusku se opakovaně vyskytovaly i za carského režimu, jenomže jsou tu rozdíly. Tenkrát se jednalo o živelné pohromy zaviněné neúrodou a rovněž počty obětí byly výrazně nižší. Tak při největším hladomoru v předbolševickém Rusku v letech 1891–92 zahynulo asi 375 tisíc obyvatel.
Jenomže v 30. letech minulého století se zločinný Stalinův režim rozhodl vyhladit ukrajinské farmáře jako skupinu lidí a rovněž zahájil násilnou rusifikaci Ukrajiny. Hladomor na Ukrajině byl uměle zrežírovaný komunisty v Moskvě s cílem vyhladit zdejší zemědělce. To dokazuje i skutečnost, že v roce 1931 měli ukrajinští rolníci dodat 7,1 milionů tun obilnin, což byl vzhledem k neúrodě minulého roku nesplnitelný úkol. Komunisté ve vedení tehdejšího Sovětského svazu sáhli k teroru a represím. Sedlákům na Ukrajině byly zrekvírovány dobytek a osení. Nic jim nezůstalo pro vlastní potřebu, což pro ně a jejich rodiny znamenalo smrt hladem. Rudá trestná komanda přitom neváhala nebohé farmáře při vymáhání dodávek krutě mučit. Zoufalí lidé si vařili kůru, jedli mech a trávu, časté byly i případy kanibalismu.
Pravdou je, že pole byla často obehnána ostnatými dráty a střežena příslušníky NKVD (sovětské komunistické gestapo) s puškami. Ti neváhali střílet i po dětech, které si z hladu chtěly utrhnout pár klásků. Kolektivně byly trestány i celé vesnice, které nesplnily povinné dodávky. Ty byly odříznuty od svého okolí, milicionáři bránili jejich obyvatelům v odchodu a tím pádem je včetně žen a malých dětí odsoudili k smrti hladem. To bylo vlastně obnovení nevolnictví, kdy zemědělci byli násilím připoutáni k půdě a nesměli ji opustit.
I přes tuto děsivou situaci tehdejší Sovětský svaz obilí vyvážel. V roce 1931 to bylo 5,1 milionů tun obilovin, a dokonce ještě v hladovém roce 1933 činil vývoz 1,8 milionu tun obilovin.
Bolševici záměrně likvidovali nepohodlné skupiny obyvatelstva, což dokazuje i fakt, že zabránili mezinárodním organizacím v pomoci hladovějícím, s tím, že žádný hladomor neexistuje. Vědomě lhali celému světu a bohužel i mnoho slušných lidí jejich báchorkám uvěřilo.
Masovou likvidaci ukrajinského venkova doprovázela i násilná rusifikace, která znamenala rušení ukrajinských škol a místo nich zřizování škol s ruským vyučovacím jazykem, ukrajinské školní, vědecké a kulturní instituce byly likvidovány.
Z hlediska těchto nezpochybnitelných faktů je pak třeba posuzovat vítání německých vojáků na Ukrajině v roce 1941. Ukrajinci si mysleli, že nic horšího než rudá hrůzovláda je potkat nemůže. Jistě, mýlili se, ale to už je jiná záležitost, která v žádném případě nemůže omluvit komunistické zločiny proti Ukrajině.
Nikdo rozumný také nevyčítá současným Rusům tehdejší zločiny páchané ve jménu zrůdné komunistické ideologie. Problémem však je, že zločinný Putinův režim rudá zvěrstva včetně ukrajinského hladomoru hájí a bagatelizuje. A z tohoto hlediska také posuzujme současnou ruskou agresi proti Ukrajině.
Pro zájemce o tuto problematiku pak doporučuji vynikající publikaci americké historičky Anne Applebaumové Rudý hladomor s podtitulkem Stalinova válka na Ukrajině. V ní jsou hrůzy tohoto nelidského komunistického zločinu přesně popsány.