Ústavní soud obdržel návrh 41 opozičních poslanců na zrušení zákona o evidenci tržeb, případně několika jeho částí. Jako soudce zpravodaj jej řeší Josef Fiala, zjistila ČTK z přehledu plenárních věcí. Rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců.
Individuální stížnosti poslanců na okolnosti schvalování elektronické evidence tržeb (EET) soud nedávno odmítl, návrh na zrušení zákona ovšem představuje jiný typ řízení.
Pod návrh se podepsali občanští demokraté a členové klubu TOP 09. Jedná za ně Marek Benda (ODS), právním zástupcem je advokát Zdeněk Koudelka, někdejší poslanec ČSSD a bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně.
Porušení zákonné procedury
Vládní většina podle návrhu prosadila EET i za cenu porušení zákonné procedury. Konkrétně šlo o ukončení rozpravy ve třetím čtení, aniž dostali prostor k vystoupení někteří opoziční poslanci. Návrh to označuje za dlouho připravované organizované spolčení, či dokonce spiknutí proti opozici.
„Jednání vládní většiny by nepřekvapilo, pokud by šlo o postup vládní moci v německém Říšském sněmu při projednávání zmocňovacího zákona navrženého kancléřem Adolfem Hitlerem v roce 1933. Proč však takové metody používat pro návrh Andreje Babiše? Je to opravdu nutné a důvodné?“ stojí v návrhu.
Likvidační povinnosti
Návrh kritizuje nejen proceduru přijetí, ale také obsah zákona a jeho konkrétní dopady, především na malé živnostníky. „Takový tlak na tyto jedince může vést k tomu, že podnikání zanechají, jelikož nové povinnosti budou vnímat jako likvidační, či se přesunou do šedé ekonomiky,“ uvedli opoziční poslanci.
Vládní představitelé zdůvodňovali ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách v závěrečném kole schvalování tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích k předloze opakovali.
Od zavedení EET si vláda slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků.