Žijí penzisté na pokraji chudoby? Je valorizace penzí dostatečná? Tyto a mnohé další otázky jsou vždy před volbami aktuální a jinak tomu není ani letos. Snad každá politická partaj usiluje o přízeň seniorů a nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout, je zvýšit penze. Jsou si tedy politici vědomi chyby v systému, kterou mohou využít ve svůj prospěch?
Na úvod je vhodné zmínit, jakým způsobem jsou penze financovány. Důchodový systém se dnes skládá ze dvou pilířů. První pilíř je tzv. důchodové pojištění, které je povinné a skládá se z 28 % hrubé mzdy, přičemž 6,5 % platí zaměstnanec a 21,5 % odchází z konta zaměstnavatele.
OSVČ si první pilíř musí platit samy. První pilíř kombinuje princip zásluhovosti, který zvyšuje odvod, ale taktéž zaručuje vyšší penzi, a princip solidarity, což vyjadřuje pomalejší růst penzí pro osoby s vyššími mzdami.
Druhý pilíř je známý pod názvem doplňkové penzijní spoření. Tento finanční instrument je nástupcem penzijního připojištění, které na rozdíl od svého mladšího kolegy nezaručuje nezáporný výsledek zhodnocení.
Zejména druhý pilíř byl popularizován díky státní podpoře, která má výrazný vliv na konečné zhodnocení. V dnešní době již většina zaměstnavatelů nabízí příspěvek na penzijní spoření jakožto benefit. Pokud by mi zaměstnavatel tuto možnost nenabídl, penzijní spoření bych osobně odmítl, neboť investice do ETF (fond obchodovaný na burze) kopírující index je v tomto případě zajímavější.
Výpočet inflace
Druhým důležitým pojmem je inflace. Jedná se o růst cen zboží a služeb, které jsou obsaženy v tzv. spotřebitelském koši, pro ilustraci viz následující foto:
Inflace ovlivňuje výši valorizace, což je kompenzace za ztrátu kupní síly měny. Růst penzí se odvozuje od růstu inflace (indexu spotřebitelských cen) a od růstu průměrné mzdy.
Je spotřebitelský koš dostatečně kvalitním ukazatelem?
Spotřebitelský koš je poměrně jednoduše odvoditelným ukazatelem. Zkrátka sečteme ceny všeho, co si průměrný Čech může koupit, položkám přidělíme různé váhy a srovnáním s minulým rokem určíme výslednou míru inflace.
Potíž však nenastává pouze v okamžiku, když zjistíme, že vegetarián pravděpodobně nenakupuje maso, tudíž jeho osobní inflace se přirozeně nemůže shodovat s tou uváděnou Českým statistickým úřadem, ale taktéž v okamžiku, kdy si uvědomujeme technologický pokrok. Ten má za následek, že jsme díky vyšší efektivitě schopni vyrábět více zboží, očekává se tedy spíše zlevňování.
Hlavní vliv na míru inflace však mají centrální banky, které po zrušení zlatého standardu tisknou bankovky jako o závod. Jednoduchá ekonomická poučka říká, že pokud objem peněz v oběhu roste rychleji než objem zboží, nastává inflace. Tento argument fakticky poukazuje na to, že výpočet inflace a následná valorizace penzí nefunguje správně.
Jak si senioři doopravdy žijí?
Po schválení zvýšení penzí o 300 Kč nad zákonnou valorizaci by průměrný důchod od ledna 2022 měl činit 16 275 Kč měsíčně. Dle dat ČSÚ z roku 2020 žije v ČR přibližně 355 000 penzistů, kteří pobírají 14 000–14 999 Kč měsíčně, tudíž podprůměrnou sumu. Ve své podstatě je v dnešním světě nereálné vyžít s takto nízkou částkou. Vždyť jen ceny nemovitostí a s nimi i ceny nájemného jsou na historických maximech, není proto divu, že nejméně penzistů žije v Praze. Nejvíce lidí v důchodovém věku obývá Středočeský a Moravskoslezský kraj, kde jsou ceny nájemného přijatelnější. Srovnání je uvedeno v následující tabulce:
Řešení ministerstva práce a sociálních věcí
Z předchozích odstavců vyplývá, že důchodový systém potřebuje reformu jako sůl; pokud nepřijde zásadní krok, který situaci změní, nebude již možné takto špatně rozjetý vlak bez velkých ztrát zastavit. Přesně to si myslí i ministryně Jana Maláčová a její resort. Důchodová reforma údajně kopíruje závěry Komise pro spravedlivé důchody, kterou Maláčová založila, a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). MPSV sice na své webové stránce zveřejnilo cíle reformy, ale výrazně zaostává v množství informací týkajících se jejího provedení. Nepřehlédnutelný rozhodně není nářek paní ministryně nad tím, že důchody jsou převážně kryty z vybraného pojistného. Není tedy na čase začít vybrané peníze investovat do aktiv a neprovozovat pyramidové Ponziho schéma?
Skutečná reforma
Důchodový systém potřebuje skutečnou reformu, určitě ne takovou, jakou nabízí MPSV ve formě slibů nebo předvolebních dárečků, když ministryně Maláčová svým potenciálním voličům zvyšuje penze nad zákonnou valorizaci, která nefunguje a za aktuálních okolností nikdy fungovat nebude. Ačkoliv do voleb ještě pár týdnů zbývá, již dnes na nové vládě leží těžké břímě – kromě státní kasy je potřeba dát dohromady i důchody.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice. Institut je možné podpořit zde.