Čtyři z deseti Čechů přisuzují příčiny změny klimatu výhradně lidstvu, patnáct procent se naopak domnívá, že s lidskou činností nesouvisí. Většina lidí ale souhlasí, že je potřeba povědomí o problematice klimatické změny zvyšovat. Ukázal to nový výzkum Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO).
Až 42 procent dotázaných se domnívá, že klimatická změna a s ní související globální oteplování jsou způsobeny lidstvem. Přibližně stejný podíl lidí přisuzuje klimatickou změnu kromě vlivu člověka i přírodním faktorům. Zbývajících 15 procent se přiklání k názoru, že klimatická změna s lidskou činností nesouvisí.
Češi zároveň svůj postoj k životnímu prostředí hodnotí nejčastěji jako vlažný. Většina si ale myslí, že je potřeba povědomí o problematice klimatické změny zvyšovat.
Většina se také domnívá, že je potřeba investovat do technologií pro zachycování emisí produkovaných spalováním fosilních paliv a že by se měla opatření proti klimatickým změnám začlenit do národních politik. Jen čtvrtina Čechů ale souhlasí i s tím, že by česká vláda měla investovat do boje proti klimatickým změnám v nejméně rozvinutých zemích světa.
Naopak se najdou i lidé, kteří si myslí, že má lidstvo právo měnit životní prostředí i na úkor jiných živočišných druhů. Tuto odpověď dalo 13 procent dotázaných.
„V online prostoru se opakovaně objevují příspěvky bagatelizující podíl člověka na oteplování planety, zpochybňující růst hladiny moří nebo vliv oxidu uhličitého na klima,“ upozornili autoři výzkumu. „V první polovině roku 2024 se takřka po celé Evropě v této souvislosti nejčastěji šířily příspěvky, podle nichž je zvyšování oxidu uhličitého v atmosféře obecně prospěšné či alespoň nikterak ohrožující, a také tvrzení, že lidstvo není viníkem klimatické změny nebo že na ni má pouze minimální vliv,“ napsali.
V souvislosti s klimatickou změnou se objevují také různé konspirační teorie. Podle zjištění členů organizace EFCSN (European Fact-Checking Standards Network) se v první polovině roku 2024 šířily více ve východní části Evropy než západní.
„Konspirační teorie týkající se geoinženýrství jsou časté v radikálnější části dezinformační scény. Pro širší publikum se stávají relevantními v době významných přírodních katastrof, které se těší rozsáhlému mediálnímu pokrytí — jako jsou například povodně, zemětřesení nebo požáry,“ uvedl Marcel Kiełtyka, člen představenstva polské Asociace Demagog.pl, která se zabývá ověřováním faktů a je součástí středoevropského hubu CEDMO.
„Ačkoli se narativy liší v závislosti na konkrétním kontextu, jednou z charakteristik je tvrzení, že ničivé přírodní pohromy jsou záměrně způsobovány vládami nebo elitami s cílem ovládat obyvatelstvo,“ dodával.
Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě, kde teploty rostou přibližně dvakrát rychleji než celosvětový průměr. Služba Copernicus uvádí, že celkové teploty na pevnině kontinentu byly v období od června do srpna o 1,54 stupně Celsia vyšší než průměr za období 1991 až 2020. To překonává předchozí rekord z roku 2022 o 0,2 stupně.
Loňský rok byl nejteplejším rokem v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 14,98 stupně Celsia, a byla tedy o 1,48 stupně vyšší než v předindustriálním období v letech 1850 až 1900. Blížíme se tedy k hranici oteplení o 1,5 stupně, kterou Pařížská dohoda označuje jako kritickou. I rok 2024 je zřejmě na cestě k tomu, aby se stal opět nejteplejším zaznamenaným rokem.