Redaktor Reinald Becker se v pondělním komentáři na německé veřejnoprávní stanici ARD ostře opřel do strany AfD – Alternativa pro Německo, zejména do její předsedkyně Frauke Petry. Jde o ukázkový příklad toho, jakou funkci zaujímají média ve svobodné společnosti. Nepojmenováváním věcí pravými jmény prokazujeme demokracii medvědí službu; kdo nectí demokratická pravidla, je zkrátka zlem a měl by tak být i jednoznačně nazván. Při sledování následujícího videa opatřeného českými titulky jsem se nemohl ubránit několika paralelám, které se mi neustále draly na mysl – a to zejména na jednoho pána na Hradě. Jen podobný komentář České televize mi bohužel ještě chybí. Kdo z redaktorů v sobě najde dost odvahy a bude první?
Komentář Rainalda Beckera (ARD) k vyjádřením AfD
Komentář ARD k vyjádřením čelných představitelů AfD o použití zbraní proti uprchlíkům:
Zveřejnil(a) Honzovy komentáře dne 3. únor 2016
Již 13. května 2015 varovala Die Zeit v článku s titulkem „Frauke Petry: Jak nebezpečná je tato žena?“ před „intrikánkou“ a „ultrakonzervativní političkou“ a konstatuje, že by se mohla stát „spojovací figurou pravicově konzervativních voličů až hluboko do občanského tábora – pokud ovšem předtím svou stranu nerozloží“. Její kolegové popisují tuto političku, která chce už v r. 2017 zasednout v Bundestagu, jako chytrou, otevřenou a pragmatickou, soupeři pak jako extrémně pravicovou a ultrakonzervativní.
Nejnověji vzbudila předsedkyně AfD Frauke Petry rozruch svým vyjádřením, že by se v případě nutnosti mělo na hranicích střílet na uprchlíky. Šéfka berlínské pobočky, místopředsedkyně a zároveň europoslankyně za AfD Beatrix von Storch toto tvrzení ještě dokázala vystupňovat, když na dotaz jednoho facebookového uživatele na svém profilu odpověděla, že by schvalovala nasazení zbraní i proti ženám a dětem. Po bouřlivých reakcích veřejnosti a médií se následně snažila svůj výrok relativizovat. Obě dámy však zdaleka nejsou jediné, kdo nejdou pro silné slovo daleko. Před několika měsíci se šéf AfD Severního Porýní-Vestfálska Marcus Pretzell vyjádřil, že „Násilná obrana německých hranic před uprchlíky pomocí zbraní je pro nás jako poslední možnost samozřejmostí“.
I přes nesouhlasné ohlasy většiny veřejnosti se radikální postoje AfD v otázkách uprchlické krize odráží v nárůstu volebních preferencí. Dle nejnovějších průzkumů je nyní strana třetím nejsilnějším uskupením hned za tradičními velkými stranami CDU/CSU a SPD. Přestože se nyní preference ultrakonzervativců pohybují kolem 13 %, myslí si někteří experti, že strana nemá nástup do parlamentu zdaleka jistý.
#ARDDeutschlandtrend: #AfD gewinnt, Union verliert. Die Analyse und weitere Ergebnisse um 22.15 bei uns. pic.twitter.com/ZFkYOH9hhi
— tagesthemen (@tagesthemen) February 3, 2016
„Bude záležet na tom, jestli se podaří prosadit rozumnou uprchlickou politiku“, domnívá se renomovaný politolog Hajo Funke na rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Současné pokusy o přiblížení se k radikálnímu hnutí Pegida rasistického vůdce Lutze Bachmanna považuje expert za důkaz toho, že z pravicově populistické strany velmi rychle vznikla radikálně pravicová strana. Tím se však její pravé úmysly stávají čitelnější i pro větší část veřejnosti, což nakonec povede k poklesu preferencí. „Myslím si, že to od nich byla chybná kalkulace“, uzavírá profesor Funke. Doufejme, že se nemýlí.