Rusové se před nedávnem pochlubili modernizací své běžně užívané střely Ch-101, kterou používají ve válce na Ukrajině. Ukrajina nyní na základě zkoumání zbytků sestřelených střel uvedla, že Ch-101 má po modernizaci sice kratší dolet, ale zato disponuje dvěma bojovými hlavicemi. Informace podrobně rozebral specializovaný vojenský portál Defense Express, podle něhož je upravená střela zákeřnější než její předchůdkyně.
Ch-101 je střela typu vzduch-země, kterou ruští agresoři nejčastěji vypouštějí ze strategických bombardérů Tu-95MSM. V původní variantě nesla hlavici o hmotnosti přibližně 400 kg. Po modernizaci je nálož dvojnásobná. Prvně se s touto informací Rusové pochlubili letos v lednu, když závod MKB Raduga, kde se tyto řízené střely vyrábějí, navštívil ministr obrany Sergej Šojgu.
„Nebavíme se ale o prostém zvýšení hmotnosti jedné bojové jednotky, ale o řešení s umístěním dvou samostatných bojových hlavic. Ukázala to analýza trosek raket sestřelených během posledního útoku v noci na 29. března,“ píše Defense Express.
Druhá bojová hlavice v sobě ukrývá „ocelové úderné prvky krychlového tvaru“, které se užívají v protiletadlových střelách, ale v případě použití pro zásah pozemních cílů mají podle Defense Express výrazný účinek i proti lidem.
Aby mohla být tato hlavice přidána k původní vysoce tříštivé hlavici, došlo ke zmenšení palivové nádrže. Ch-101 tak namísto původních 5 500 km doletí „jen“ do vzdálenosti 2 250 km, což se při současných útocích ruských jednotek vůbec neprojeví. „V případě odpálení takových raket ze Saratovské oblasti i na objekty ve Lvovské oblasti budou mít stále 500–700 km na další manévry,“ konstatuje ukrajinská armáda.
Navíc, jak Defense Express upozorňuje, možná existuje i varianta, která je schopna zaútočit na dva cíle v různých vzdálenostech. První hlavice totiž může být shozena padákem, a to ve vzdálenosti až 100 km od hlavního cíle, kam střela dopadne.