Sněmovní řečniště obsadili ráno před páteční mimořádnou schůzí svolanou z koaličního podnětu zhruba na 1,5 hodiny opoziční lídři. Kritizovali vládu například kvůli situaci ve zdravotnictví a kvůli cenám energiím. Úvod jednání dolní komory provázely i slovní přestřelky po vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury. Koalice zařadila na program schůze schvalování osmi předloh. Zda poslanci stihnou hlasovat o všech návrzích, není jisté. Schvalování zákonů je možné podle jednacího řádu do 14:00.
Okamura kriticky mluvil o tom, že se podle něho stále překračují lhůty pro přiznávání důchodů, zdravotnictví hrozí v souvislosti s přesčasy lékařů podle něho kolaps. Okamura volal po odchodu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), ale také ministryně obrany Jany Černochové (ODS) kvůli její výzvě, aby Česko vystoupilo z OSN. Předseda SPD se pozastavoval nad postupem proti dezinformacím a mluvil i o dalších tématech. „Ani halíř Ukrajině. Trváme na tom,“ prohlásil ve svém vystoupení.
Předseda lidoveckého klubu Aleš Dufek pak Okamurovi doporučoval, aby před „nánosem negací“ navštívil kontaktní centrum a Ukrajincům ve frontě do očí řekl, že by Ukrajina a Ukrajinci neměli dostat ani korunu. Místopředseda dolní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL) reagoval na vyjádření předsedy SPD, v němž spojoval KDU-ČSL se Sudetoněmeckým krajanským sdružením. Bartošek poukazoval na „poměrně intenzivní spolupráci“ SPD s německou Alternativou pro Německo (AfD), která je podle Bartoška označována za extrémně pravicovou stranu.
Okamurův projev nenechala bez odezvy ani Černochová, když uvedla, že Okamuru patrně neděsí vlna antisemitismu. „Antisemitismus znovu prorůstá do celého světa OSN nevyjímaje,“ prohlásila. Okamura reagoval, že „plácá úplné nesmysly“. „Proti antisemitismu jsme tady všichni,“ zdůraznil a o Černochové prohlásil, že je „blázen“ a „odporný člověk“. Ze sálu se pak ozývalo bouchání do lavic. Bartošek vzkázal Okamurovi, že jeho chování k Černochové není vhodné. „Na hrubý pytel hrubá záplata. Vy jste taky odporný člověk,“ řekl.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová znovu hovořila o tom, že návrh státního rozpočtu na příští rok je podle ní postavený na nereálných východiscích a předpokladech s ohledem na nové, zhoršené prognózy ekonomického růstu. Na energie se zaměřil místopředseda sněmovny za ANO Karel Havlíček, jenž připomněl, že hnutí k nim chce vyvolat mimořádnou schůzi. „My opravdu to peklo tady uděláme. To není žádná výhrůžka,“ řekl.
Vláda podle Havlíčka energetickou situaci „fatálním způsobem podceňuje“. Převádí podle něho 38 miliard korun za distribuci a přenos elektřiny a dalších 26 miliard korun za obnovitelné zdroje na zákazníky. „Rozpočet ušetří tím, že stát platby přehodí na obyvatele a firmy,“ uvedl. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy jsou ceny energií velkým problémem nejen pro obyvatele, ale hlavně pro firmy. „Je nezbytně nutné okamžitě vystoupit z jednotného energetického trhu EU a začít českou elektřinu prodávat přednostně za dostupné ceny v takzvaném sociálním tarifu českým spotřebitelům,“ uvedl.