Daleko na severu Evropy padaly v pondělí teplotní rekordy. V regionu Troms v severním Norsku naměřili téměř 26 °C a v samotném Tromsø, kde teplota dosáhla 23,4 °C, bylo přesně o jeden stupeň pokořeno zářijové maximum z roku 1938. Město přitom leží 400 kilometrů za severním polárním kruhem.
„Vlastně je to docela šílené,“ konstatovala meteoroložka Sigrid Auganæsová. Zatímco v letech 1991 až 2020 bylo v Tromsø v průměru 12 letních dnů, kdy teplota dosáhla 20 a více stupňů, letos už je jich osmatřicet. „To se ještě nikdy nestalo. Nejvyšší počet, který jsme dosud zaznamenali, byl sedmadvacet. A to bylo v loňském roce.“
Za neuvěřitelnou považuje pondělní naměřenou teplotu, při níž v regionu Troms padlo celkem šest rekordů, i státní meteorolog Eirik Samuelsen. Extrémní teplo přičítá kombinaci nezvykle teplých vzduchových hmot s teplotou až 14 °C ve výšce 1300-1400 metrů nad mořem, výrazného jižního větru, který část horkého vzduchu přimíchal do nížin, a slunečního svitu.
„Pouze na jedné stanici v celém severním Norsku byla maximální teplota nižší než 15 °C, a to na stanici Gamanjunni ve výšce 1237 metrů nad mořem s 12,7 °C,“ uvedl Samuelsen.
V centru Narviku, který je od severního polárního kruhu vzdálen něco přes 200 kilometrů, bylo v pondělí nejtepleji v celém Norsku. Meteorologové tam naměřili 26,8 °C. Noc z pondělí na úterý označila Sigrid Auganæsová v Narviku za tropickou.