Jiří Spolek miloval cestování od malička. Ze shánění výhodných letů na zajímavá místa se stalo hobby a následně i pracovní náplň. Se spolužákem Miroslavem Polachem během přenášky na vysoké škole vymysleli koncept Zaletsi.cz, platformy, která vybírá a nabízí nejlevnější letenky po celém světě. „Cestování je jako droga. Po návštěvě třinácté pláže začnete vyhledávat exotičtější destinace,“ tvrdí Jiří. Mezi jeho nejlepší úlovky patří zpáteční letenka do Tokia za patnáct set korun nebo business třída z Prahy do Honolulu za pouhé čtyři tisíce dvě stě.
„Kdybych měl spočítat, kolik peněz jsem za ta léta za cestování utratil, měl bych na menší domek,“ směje se Jiří. Cestování je ale jeho životní vášní, díky níž poznává jiné kultury a dokáže se na všední problémy dívat s nadhledem. Objevovat zahraniční destinace začal s rodiči už jako dítě, hned jak to režim dovolil. Začínali autovýlety po Evropě a postupem času se dostali i letecky do Egypta. První samostatnou cestu absolvoval v Maroku. „Je to relativně bezpečná a levná země, i když má nádech exotiky,“ tvrdí Jiří. Pro začátečníky je prý ideální. Po Maroku se cestování rozjelo jako lavina. Z deseti letů ročně se dostal na čtyřicet až padesát.
Jiřího nejoblíbenější destinací jsou Cookovy ostrovy, zato do Indie, kde byl dvakrát, už se znovu podívat nechce. Jako správný cestovatel má svůj bucket list, tedy seznam míst, která touží navštívit. „Nikdy jsem nebyl na Islandu a láká mě Grónsko. Jednou se podívám i na Antarktidu, ale v plánu mám i Namibii či Velikonoční ostrovy,“ říká Jiří. Cestování je pro něj nezbytností a hledání levných letenek vzešlo z vlastní potřeby, když na vysoké škole toužil cestovat, ale se studentskými financemi si nemohl většinu letenek dovolit. „Seděli jsme tehdy s Mirkem na přednášce hospodářských dějin, která mě hrozně nebavila,“ směje se. Dali se do řeči a vymysleli, že mohou levné letenky shánět nejen pro sebe, ale i pro své blízké a kamarády.
Založili si webové stránky, kam přidávali tipy o cestování včetně toho, jaké nejlevnější letenky jsou zrovna k dispozici. Oba nastoupili do korporátních zaměstnání a Zaletsi.cz se stalo jejich vedlejším projektem. Po dvou letech však zjistili, že je práce nenaplňuje, ba dokonce omezuje. „Pět týdnů dovolené nám prostě nestačilo. Jsme cestovatelé, takže mimo Česko trávíme až dva měsíce ročně,“ vysvětluje Jiří. Rozhodli se dát výpověď a věnovat se cestování naplno.
Tento riskantní krok následoval pronájem bytu, kde vytvořili kancelářské zázemí. „Jeden z našich pracovníků tam tehdy dokonce bydlel,“ vzpomíná Jiří. I když začátky byly dost krušné, postupem času se projevilo, že lidé mají o levné letenky zájem. Jejich tým se rozrostl a dnes mají další dva cestovatelské projekty. Zaletsi.cz Business zajišťuje letenky a cesty pro firmy a jejich klienty, cesty kolem světa, převážení zboží či sportovního vybavení a Airbakers zase na míru vytváří luxusní cesty pro náročnější cestovatele. Všichni zaměstnanci cestují téměř dva měsíce ročně, aby všechny destinace důkladně prozkoumali. „Pokud se chcete podívat do té nejzapadlejší části nějaké africké země, určitě tam někdo z nás byl,“ tvrdí Jiří.
Při takové intenzitě cestování se občas něco nepodaří. Uletí vám letadlo, okradou vás nebo se ztratíte. Mezi své nejhorší zážitky řadí Jiří cestu z Alicante do Bratislavy. „Na Islandu vybuchla sopka a všechny lety zrušili. Chtěli jsme si půjčit auto, ale všechna už byla zabraná, autobusy plné a my se neměli jak dostat domů,“ vypráví Jiří. Nakonec se přes Valencii a Madrid dostali až na sever Francie, kde zrovna probíhala stávka, tudíž nejezdily vlaky. Stopem se dopravili do vesnice, kde sehnali auto a dojeli až do Paříže, kam pro ně přijel Jiřího otec. „Nakonec nás ty poslední čtyři dny stály více než samotná cesta.“
Cenu ovlivňuje destinace
Vyhledávání levných letenek zajišťují roboti a informační systémy. Aerolinky mají globální rezervační systémy, kam vkládají svá data. Zaletsi.cz má nastavený semafor, který tuto databázi prohledává a rozsvítí se, pokud narazí na něco zajímavého. „Jakmile se nám rozbliká červená, vložíme nabídku na web, napíšeme k tomu krátký článek a pošleme upozornění do aplikace. V takový moment můžete třeba do New Yorku letět za čtyři tisíce,“ popisuje Jiří. K takto levným letenkám se často váže brzký či pozdní odlet nebo přestup na cestě. Vše ale záleží na destinaci.
Jakmile se v dané zemi koná významná událost, ceny letenek automaticky stoupají. Například do Paříže se letos v létě nedalo přicestovat levně kvůli olympijským hrám. Základní proměnnou, pokud chcete za letenky ušetřit, je flexibilita. „Nesmíte být vázáni na pražské letiště ani na konkrétní datum. Čím specifičtější bude váš požadavek, tím méně výhodných nabídek najdete,“ vysvětluje Jiří. Letenky jsou podle něj v takovém případě jako rohlíky. V jednom pekařství je koupíte za pět korun, ve druhém za pět padesát, ale markantní rozdíl nenajdete.
Mezi své nejlepší úlovky řadí oběd v Tokiu, kam si zaletěl na otočku za patnáct set korun, zpáteční let do Londýna za sto šedesát korun, cestu do New Yorku za tisíc dvě stě a cestu business třídou na Havaj za čtyři tisíce dvě stě korun. „Letěli jsme tehdy z Prahy přes Soul do Honolulu. Získat takovou letenku, která se běžně pohybuje v ceně kolem sto tisíc, byl opravdový úspěch,“ vzpomíná Jiří.
Jeho práce vyžaduje promyšlenou strategii. Pokud zajišťuje exotickou dovolenou, musí kromě letenek zařídit i ubytování a program. Jiří má ale výzvy rád. „Nejvíc mě baví cesty kolem světa, kde je třeba dvanáct zastávek, které musíte naplánovat tak, aby byly atraktivní pro všechny.“ Mezi nejzajímavější cesty, které plánoval, řadí návštěvu deseti nejznámějších koncertních síní, kterou si vyžádal pán v pokročilém věku, aby si splnil celoživotní sen. Co se týče převozu fyzických věcí, kromě sportovního náčiní, jako jsou skokanské tyče, pomáhají letecky přepravovat i biologický materiál, kam patří vajíčka, spermie a embrya. „Kvůli případnému poškození nesmí nic z toho projít letištním rentgenem, takže je občas oříšek takové zboží přemisťovat,“ doplňuje Jiří.
Čechům záleží na ceně víc než na riziku
Po pandemii, kdy to pro cestovní ruch vypadalo velmi špatně, přišel obrovský boom. „Bezprostředně po uvolnění protipandemických opatření lidé rezervovali letenky maximálně měsíc dopředu, protože se báli. Ale zároveň byli hladoví po objevování. Dnes nám už chodí požadavky na příští léto, což je dřív, než tomu bývalo před covidem,“ tvrdí. Mezi nejvíce žádané destinace patří Thajsko, Maledivy a Seychely, a to především v zimních měsících. Celoročně je populární Japonsko či cesta do amerických národních parků. „Dříve Češi často cestovali do Izraele, což dnes z bezpečnostních důvodů nelze,“ říká Jiří.
Zaletsi.cz přichází do styku spíše s dobrodružnými cestovateli, kterým ležení na pláži nestačí. „Pracujeme ale v sociální bublině. Pokud bychom se podívali na Čechy jako celek, tak zjistíme, že osmdesát procent lidí tráví dovolenou odpočinkem u moře,“ vysvětluje. Zajímavé je, že se Češi nebojí jezdit do míst, kde se stalo něco negativního či rizikového. „Když je někde problém, jsme první národ, který se do dané destinace vrátí. Využijeme levnějšího ubytování a letenek, byť se tam událo něco nehezkého relativně nedávno,“ popisuje Čechy Jiří a dodává, že po sousedních Polácích jsme jedni z nejvíce cenově senzitivních národů.
Při cestování prý nejvíce proděláme na dodatečných službách, které aerolinky poskytují. Ty zahrnují například poplatky za kufry, příruční zavazadla či výběr sedadla a tvoří až šedesát procent jejich příjmů. „Podívejte se, jaké platební karty budete v destinaci používat a jaké jsou kurzy,“ radí Jiří. Stejně tak doporučuje zjistit si ceny ubytování, protože se může stát, že sice pořídíte levnou letenku, ale ubytování pak bude předražené třeba kvůli zvýšenému zájmu turistů. „To se nejčastěji děje v létě v Řecku,“ doplňuje Jiří. Podle něj se při cestování nedá vyhnout okradení. „Je třeba s tím počítat a myslet dopředu. Na vzdálenější cesty, například do zemí Jižní Ameriky, doporučuji mít dva pasy, jeden s sebou a jeden doma; kdyby se stal nějaký průšvih, dá se rychle poslat poštou. Ať se vám pak nestane, že se nebudete moct ze země vrátit zpět,“ zdůrazňuje.