
Kamala Harrisová FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

The Washington Post rychle ztrácí své předplatitele kvůli rozhodnutí majitele Jeffa Bezose, že deník nepodpoří v prezidentských volbách viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Poprvé za 36 let se tak stane, že deník nepodpoří ani jednoho ze dvou hlavních kandidátů.
Více než 200 000 lidí do pondělí zrušilo své digitální předplatné deníku The Washington Post, což představuje zhruba 8 procent ze všech 2,5 milionu předplatitelů, mezi nimiž jsou i ti, kteří odebírají tištěné vydání. Počet zrušení navíc dál roste, napsala stanice NPR.
„Je to kolosální číslo,“ řekl NPR bývalý výkonný redaktor deníku Marcus Brauchli. „Problém je v tom, že lidé nevědí, proč se tak rozhodlo. V podstatě víme, že rozhodnutí bylo učiněno, ale nevíme, co k němu vedlo,“ popsal situaci.
Generální ředitel a vydavatel Will Lewis v pátek rozhodnutí vysvětlil tak, že se The Washington Post chce vrátit ke svým kořenům, kdy se deník stylizoval jako nezávislý.
Majitel listu Jeff Bezos ve svém vlastním stanovisku rozhodnutí nevyjádřit podporu Kamale Harrisové bránil s tím, že to nijak neovlivní výsledek voleb. „Žádní nerozhodnutí voliči v Pensylvánii neřeknou: ‚Souhlasím s těmito novinami.‘ Žádní. Prezidentská doporučení ve skutečnosti vytvářejí dojem zaujatosti. Vnímání nesamostatnosti. Ukončit je je principiální rozhodnutí a je to správné,“ napsal.
O Bezosově rozhodnutí americká média poprvé informovala v pátek. V reakci na to v následujících dnech z deníku odešli dva novináři a tři odstoupili z devítičlenné redakční rady, upozornil server CNBC.
The Washington Post není jediný, který se rozhodl přerušit dlouholetou tradici a nezveřejnit podporu jednomu z kandidátů. Deník Los Angeles Times čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že jeho majitel Patrick Soon-Shiong podobně zablokoval plánovanou podporu Harrisové. Kvůli tomu dalo několik členů redakční rady výpověď.
Los Angeles Times jsou nejrozšířenější noviny v Kalifornii a jedny z největších ve Spojených státech s nedělním nákladem 1,6 milionu.
Rozhodnutí nepodpořit viceprezidentku využil téměř okamžitě tým Donalda Trumpa, který to označil za „ponižující ránu“ pro ni. Tvrdil, že „dokonce i její kolegové z Kalifornie vědí, že na tuto práci není vhodná“.