Ve čtvrtek ráno se do Prahy opět sjely na protest stovky zemědělců s traktory a další technikou. Nejsou spokojeni s řešením, které jim ministr zemědělství minulý týden nabídl, a požadují splnění všech pěti požadavků. Podle předsedy zemědělského výboru Michala Kučery (TOP 09) jde o maximum možného, co v této chvíli může stát zemědělcům nabídnout, a na čem je navíc koaliční shoda.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý pátek po jednání se zemědělci oznámil, že vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců v zemědělství. Podobné požadavky byly mezi pěti podmínkami Zemědělského svazu ČR a Agrární komory ČR. Farmáři ale v pondělí řekli, že taková pomoc nestačí. Výborný deklaroval, že je ochoten se zemědělci dál jednat, ale ne pod ultimáty.
Kučera na dotaz deníku FORUM 24 řekl, že chápe nespokojenost části zemědělců, ale koalice se snaží najít řešení. „Na jednu stranu chápu nespokojenost, která mezi částí zemědělců je, protože ta situace není jednoduchá. Ani z pohledu odbytu zemědělských komodit, ceny obilí a dalších jdou dolů, takže výkupní ceny jsou velmi nízké. K tomu se přidávává byrokracie, na kterou si oprávněně stěžují, takže ta doba v tuto chvíli není jednoduchá. Na druhou stranu se snažíme najít taková řešení, která by tu situaci zemědělcům ulehčila,“ uvedl.
Zároveň je ale nabídka, kterou ministr v pátek oznámil, maximum, co nyní může stát udělat. „To, co oznámil ministr, je nabídka, která se uskutečnila na základě dohody všech koaličních stran. Ta nabídka je momentálně maximum možného z pohledu státu,“ řekl s tím, že má opravdu podporu celé koalice, přestože někteří zástupci zemědělců tvrdili, že jde pouze o snahu ministra.
„V tuhle chvíli je to maximum možného, co jsme schopni nabídnout,“ zopakoval. „Jak už řekl ministr Výborný, už nemá žádné eso v rukávu. Takže ta stávka proběhne, nicméně nestane se to, že ministr přijde a na závěr oznámí: Teď vám ještě nabídnu něco dalšího,“ řekl.
Protestní akci svolali na čtvrtek představitelé Agrární komory ČR a zemědělského svazu. Protestní jízdu Prahou podpořili i zástupci Společnosti mladých agrárníků a Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. „V tuto chvíli je důležité, abychom byli jednotní, abychom mluvili stejným a jasným hlasem. Teď nejde o politiku, jde o budoucnost zemědělství v České republice. Situace v tuzemském agrárním sektoru není dobrá a neustále se zhoršuje. Přes osobní snahu ministra zemědělství Marka Výborného se nepodařilo vyjednat v rámci pětikoalice zásadní posun v našich prioritách, které by našim chovatelům a pěstitelům skutečně pomohly,“ řekl k protestu prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Podle něj není cílem znepříjemňovat život lidem, ale upozornit na dlouho neřešené problémy zemědělců. „Když dva roky chybí politická vůle vládnoucí pětikoalice, musíme si o pomoc říct veřejně,“ uvedl.
Zemědělský svaz a agrární komora požadují podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní. Hlavní zemědělské organizace už se podílely také na protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii.
Na protestní jízdu ve čtvrtek podle policejního mluvčího Jana Daňka dohlíží desítky policistů převážně z dopravní služby. „V pohotovosti budou i kolegové z antikonfliktního týmu a pořádkové policie,“ uvedl mluvčí v tiskové zprávě.