Kauza Pandora Papers, v níž výrazně figuruje český premiér Andrej Babiš (ANO), který si měl před lety přes firmu v daňovém ráji koupit ve Francii nemovitosti za bezmála 400 milionů korun, se začne ještě těsně před volbami řešit na české politické scéně. Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) v rozhovoru pro deník FORUM 24 řekl, že už ve středu se podivnou transakcí začne na svém zasedání zabývat Stálá komise senátu pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy, které Wagenknecht předsedá. On sám považuje nejnovější kauzu premiéra, s nímž před lety spolupracoval na ministerstvu financí, za mezinárodní ostudu a „další problém v mezinárodní sféře“.
„Myslím si, že je to mezinárodní ostuda, to je vidět z toho, jak je to komunikované v mezinárodním tisku. Máme tu další problém, který nám pan Babiš dělá v mezinárodní sféře. Za mě to vykazuje na první pohled jasné znaky mechanismu, který svědčí o tom, že jde o určitou formu postupu při praní špinavých peněz. Nemyslím tím, že se peníze perou, ale používají se ty nástroje – skrývání skutečného majitele za nějakým účelem,“ vysvětlil na úvod senátor, který v minulosti pracoval také jako auditor.
„Skrývacích“ účelů podle něj může být víc. „Třeba rovina daňové optimalizace, nebo i neplacení daní. Je otázka, do jaké míry tohle za tím stojí, jestli byli cíleně pouze zakrýváni majitelé, případně i krácené daně. Druhá věc je, že pokud se ta kauza přelila až do roku 2020 a pan Babiš tam v nějaké formě figuroval, tak tady máme i rovinu možného střetu zájmů, pokud (Babiš) ovládá nějaké společnosti v rámci struktury holdingu, když říká, že to nedělá. To je možný další důkaz,“ zamýšlí se senátor, který pracoval pod Andrejem Babišem v době, kdy současný premiér řídil ministerstvo financí v Sobotkově vládě.
Otazníky jsou podle Wagenknechta i v objektivní rovině prošetření celé kauzy. „Kdo to může prošetřit? Finanční správa nebo finančně-analytický útvar (ministerstva financí), které jsou pod gescí pana Babiše, respektive Aleny Schillerové, jeho podřízené. Takže vlastně nemáme ujištění, že to někdo objektivně prošetří. To je další velký problém toho, jak je to u nás dnes nastavené,“ povzdychl si Wagenknecht.
Připomněl, že případy, v nichž předseda vlády figuruje, se vyšetřují dlouho. Ať už z důvodu zdržování právníky premiéra, či českými úřady. „Objektivita vyšetřování je hodně zpochybněná. Neříkám, že to bude neobjektivní, na druhou stranu důvěra, že to proběhne objektivně, rychle a včas, je velice nízká,“ tvrdí senátor. Záruku změny podle něj nepředstavují ani nadcházející volby, protože i po nich může podle něj ministerstvo financí dál zůstat v gesci hnutí ANO. Prošetření tak prý může zdržet i sestavování nové vlády.
„Andrej Babiš běžně používá metody na hraně nebo v šedé zóně. Objektivně můžeme říct, že opět lhal, když opakoval, že on vůbec nepoužívá offshorové struktury pro svoje obchodní transakce. To je další lež, která je v tuto chvíli na stole. Ve středu to na komisi (pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy) otevřeme, budou tam daňoví poradci, odborníci. Minimálně tam budeme definovat, co je v tuto chvíli ten velký problém,“ uvedl Wagenknecht s tím, že on už studuje veřejně dostupné dokumenty k celému případu.
Kauza Pandora Papers se rozběhla v neděli, když portál investigace.cz přinesl informace o premiérových starších obchodech s nemovitostmi za bezmála 400 milionů korun přes firmy v daňových rájích. Národní centrála proti organizovanému zločinu v pondělí oznámila, že zveřejněné informace prověří a že bude řešit i další Čechy, kterých mají být v „pavučině“ Pandora Papers chycené až tři stovky. Sám Andrej Babiš odmítá, že by jakkoli porušil při obchodech s nemovitostmi zákon, vše považuje za snahu ovlivnit nadcházející parlamentní volby.