Bílý dům se pustil do Vladimira Putina kvůli útokům na města Poltava a Lvov, kde byli zabiti civilisté. „To, co Putin dělá, jsou údery na civilní infrastrukturu, snaží se – zejména v období před zimou – narušit energetické sítě. To je nechutné,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu pro oblast národní bezpečnosti John Kirby.
V odpovědi na otázku, zda se může změnit politika USA ohledně úderů do Ruska ve světle posledních ruských útoků, zejména na Poltavu a Lvov, kde byli zabiti civilisté, Kirby uvedl, že „nejsou ohlášeny žádné změny“.
Podle webu Hlas Ameriky dodal, že Rusko již přesunulo svá letadla dále do vnitrozemí a ukrajinská armáda by je nebyla schopna zasáhnout ani zbraněmi dlouhého doletu.
„Na naší politice v oblasti úderů hluboko do Ruska a na ruském území se nic nezměnilo. Také si myslím, že je důležité zdůraznit, pokud mohu, že 90 procent letadel, která Rusko používá k úderům řízenými bombami a raketami dlouhého doletu – spočítali jsme to – se nachází za hranicí 300 kilometrů od ukrajinských hranic, hluboko uvnitř Ruska,“ popsal Kirby na tiskové konferenci.
„Takže představa, že jim (Ukrajincům, pozn. red.) prostě dáme ATACMS a řekneme – Dobře!, je naprosto mylná. Představa, že oni budou schopni zasáhnout většinu ruských letadel na leteckých základnách, odkud jsou vedeny údery na Ukrajinu, není pravdivá. Je to falešný argument,“ řekl Kirby.
Mluvčí Bílého domu pro oblast národní bezpečnosti zároveň poznamenal, že Spojené státy nadále pracují na posílení ukrajinské protivzdušné obrany. „To, co Putin dělá, jsou údery na civilní infrastrukturu, snaží se – zejména v období před zimou – narušit energetické sítě. To je nechutné. Bohužel je to jeho metoda. Není to nic nového, co by nedělal už dříve,“ doplnil na tiskové konferenci Kirby.
Nejméně sedm mrtvých včetně tří dětí a 47 zraněných si v noci na středu vyžádaly ruské útoky na západoukrajinský Lvov. Útok se odehrál den poté, co středoukrajinskou Poltavu zasáhl zřejmě nejhorší letošní ruský útok, při kterém přišlo o život více než 50 lidí a přes 270 dalších utrpělo zranění.
„Na našem postoji, že Ukrajina by měla být schopna používat nástroje, které má k dispozici, aby se bránila, se nic nezměnilo. A proto je protivzdušná obrana i nadále důležitým tématem v těchto bezpečnostních balíčcích, které poskytujeme, aby se mohla pomoci bránit proti těmto útokům na svou energetickou infrastrukturu.“
Omezení Bidenovy administrativy na zákaz používání západních zbraní na ruském území platí od ruské invaze v únoru 2022. „Nemyslím si, že by měly existovat nějaké zákazy, protože se nejedná o ukrajinskou ofenzivu s použitím západních zbraní na území Ruska,“ kritizoval už dříve rozhodnutí Spojených států ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jedná se o obranu. Je to stejné jako preventivní sankce, o kterých jsme mluvili před plnou invazí. Jde o totéž,“ dodal.
Podle bruselského webu POLITICO skupina ukrajinských poslanců v květnu ve Washingtonu apelovala v americkém Kongresu, aby Ukrajina mohla využívat zbraně americké výroby k útokům přes hranice. Opatření podle nich omezuje ukrajinské válečné úsilí, protože Kyjev se snaží zasáhnout ruské vojenské zásobovací sklady za hranicemi. Washington ale na zákazu stále trvá.
K jeho zrušení vyzvali i členové výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických pro zpravodajské služby. „Naši ukrajinští spojenci žádají o povolení použít určité zbraně poskytnuté Spojenými státy k provádění operací na strategické cíle uvnitř ruského a Ruskem kontrolovaného území,“ stojí v prohlášení, které výbor zveřejnil na sociální síti X.
„Ukrajinští představitelé již několik týdnů sledují, jak ruské jednotky beztrestně útočí na ukrajinské obce z ruského území,“ píší kongresmani s odkazem na novou ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti na severu země. „Ukrajinci se kvůli současné politice administrativy nemohli bránit. Je nezbytné, aby Bidenova administrativa umožnila ukrajinským vojenským představitelům provádět v plném rozsahu operace nezbytné k reakci na nevyprovokovaný útok Ruska na jejich svrchované území,“ píše se dále v prohlášení.
Už v září 2022 ruské ministerstvo zahraničí varovalo Spojené státy, že překročí červenou linii a budou v očích Kremlu považovány ze přímého účastníka konfliktu, pokud Kyjevu dodají rakety dlouhého doletu.
Pentagon stále trvá na tom, že omezení platí. „Jsme přesvědčeni, že vybavení, které dáváme Ukrajině a které dávají Ukrajině jiné země, by mělo být použito na znovuzískání ukrajinského svrchovaného území,“ řekla už dříve mluvčí Pentagonu s tím, že americký ministr obrany Lloyd Austin jednal s ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem o tom, jak co nejlépe využít poskytnuté prostředky. „A my se domníváme, že je to na ukrajinském území,“ dodala.
Oprávnění k úderu na ruské území by Kyjevu umožnilo vytvořit pro Kreml strategickou nejistotu. Kromě toho by příchod letounů F-16 na Ukrajinu, zejména se schopností zaměřovat vzdušné hrozby nad Ruskem, výrazně posílil schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany. Taková povolení otevírají ukrajinským obranným silám nové perspektivy. Někteří vojenští analytici tvrdí, že Ukrajina by mohla účinně omezit aktivitu ruských letadel, pokud by mohla zasahovat cíle ve vzdálenosti alespoň 80 kilometrů.