Za posledních několik měsíců příznivci královské rodiny v Norsku museli strávit ledacos – srpnovou svatbu princezny Märthy Louise s kontroverzním šamanem či opakovaná zatčení syna korunní princezny Mette-Marit obviněného mimo jiné ze dvou znásilnění.
Jak již deník FORUM 24 informoval, měl také napadnout bývalé přítelkyně, dopustit se vyhrožování a vandalismu. Porušil rovněž soudní zákaz přibližování se, což ovšem popírá. Testy na drogy u něj prokázaly stopy kokainu, extáze a marihuany. Naposledy ho policie zadržela v listopadu. V okamžiku, kdy právníci usoudili, že již nehrozí, že by zničil důkazy, byl sedmadvacetiletý Marius Borg Høiby z vazby propuštěn.
„Je naprosto strašné, co se stalo. Myslím na Mette-Marit a jsem ráda, že nejsem jeho matka,“ řekla deníku Dagens Nyheter (DN) pětasedmdesátiletá Jette Meyerová z Bergenu, která přijela do norského hlavního města navštívit své bývalé spolužáky. Je také jednou z mnoha zapálených příznivců královské rodiny, jejíž popularitou skandály z poslední doby dost otřásly.
Aktuální podpora norského dvora klesla z více než 80 procent na něco málo přes 60 procent. „Je mi líto krále Haralda a královny Sonji. Už tak měli dost problémů,“ dodala Jette Meyerová s poukazem na svatbu princezny Märthy Louise a šamana Durka Verretta, která se konala letos v létě. Princezně známé tvrzením, že dokáže mluvit s anděly i zvířaty a cítit bolest druhých lidí, zakázal její otec v roce 2019 používat královský titul v komerční souvislosti.
Pár přesto prodal práva na fotografie ze své svatby společnosti Netflix a na trh uvedl vlastní růžový gin s příchutí norských malin, borůvek a černého rybízu. Prodej nápoje zastavil až královský zákaz. Téměř 70 procent Norů bylo toho názoru, že Märtha Louise by měla být zbavena i královského titulu.
„Král nás chrání před zlým světem“
„Je to hrozné, co se stalo. A smutné, ale náš král a královna jsou pro Norsko důležití. Chrání naši zemi. Podívejte se na všechnu tu hrůzu, co se děje ve světě se všemi těmi šílenými hlavami států. Nechceme republiku ve stylu Trumpa,“ prohlásila Jette Meyerová.
Ačkoli si královská rodina prochází zatím svou nejhlubší krizí, historik a expert na norský královský dvůr Ole-Jørgen Schulsrud-Hansen se domnívá, že by se z toho neměla dělat otázka, „jestli monarchii ano, či ne“. Za klíčový moment, díky němuž má norský královský dvůr dosud obecně silné postavení, považuje rozhodné odmítnutí požadavku nacistického Německa na kapitulaci králem Haakonem v roce 1940.
„Ne krále Haakona a skutečnost, že se během války postavil na správnou stranu, se tak staly jasnou součástí obrazu královské rodiny,“ uvedl expert.
Obyvatelé Osla, kterých se DN ptal, tvrdili, že Marius Borg Høiby zatím nebyl z ničeho usvědčen, ale že justice dohlédne na to, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, pokud je vinen. Jiní stejně jako Jette Meyerová vyjádřili soucit s Mette-Marit jako matkou. Našli se ale i takoví, kteří prohlásili, že je královské kauzy nezajímají.
Podpora republikánů na vzestupu
To ovšem není případ jednadvacetiletého Oleho Christoffera Tangeruda z městečka Modum nedaleko Osla, jenž sbírá informace o královských rodech napříč Evropou. Momentálně dokonce uvažuje o založení roajalistického sdružení. Události kolem syna korunní princezny, kterému byly čtyři roky, když se Mette-Marit ke dvoru přivdala, prý ovlivnily jeho pohled na Mariuse Borga Høibyho, nikoli však na královskou rodinu.
„Pokud je to, co vyšlo najevo, pravda, je to vážné. Je to skandál. A všichni jsou si před zákonem rovni a musí si odpykat svůj trest, ale můj názor je, že je nevinný, dokud se neprokáže jeho vina.“ Mladý fanoušek monarchie tvrdí, že situace by byla jiná, pokud by byl Marius princ a následník trůnu. „On je ale jenom syn korunní princezny, který se s ní svezl, když se vdala.“
V Norsku jsou dnes republikáni na vzestupu. Sdružení Norsko jako republika letos ohlásilo zdvojnásobení počtu svých členů. „Ano, někteří lidé sní o tom, že monarchie padne, ale to se nestane, protože monarchie má u Norů silné postavení,“ podělil se s DN o své přesvědčení Tangerud.