Šéfové pěti politických stran a hnutí se v úterý večer utkali v debatě na CNN Prima News. Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN), Robert Šlachta (Přísaha a Motoristé sobě), Kateřina Konečná (Stačilo!) a Tomio Okamura (SPD) řešili migraci, Green Deal nebo válku na Ukrajině.
Jako klíčový český zájem pro dalších pět let vidí Konečná udržet suverenitu země. Šlachta za hlavní zájem považuje také hájit národní zájmy. Rakušan chce dokázat, že je Česko dospělým státem, který spoluvytváří evropskou politiku. Podle Bartoše se české zájmy protínají se zájmy EU. Bezpečná a prosperující Evropa by tedy znamenala i takové Česko. Okamura potom považuje za důležité udržet dobrou životní úroveň českých občanů, což podle něj znamená odmítnout Green Deal. Jmenoval také bezpečnost, suverenitu a svobodu.
Předsedové stran řešili i válku na Ukrajině a pomoc napadené zemi. Šlachta prohlásil, že je podle něj potřeba jednat o příměří. Není prý pro to, aby české zbraně byly používány na ruském území. Proti posílání peněz i zbraní se znovu vyjádřil Okamura s tím, že nejde o válku České republiky. Konečná eurovolby označila za „referendum o míru“.
Podle Rakušana je problém, kolik ukrajinských mužů je v současné době mimo území Ukrajiny. „Jednal jsem o tom přímo s ukrajinským ministrem vnitra na našem bilaterálním jednání a dohodli jsme se na několika věcech, například je potřeba, aby Ukrajinci sami ty pašerácké mafie, které umožňují těm lidem utéct, nějakým zásadním způsobem začali stíhat,“ řekl.
Oznámil, že pracuje na novele lex Ukrajina 7, jejíž součástí jsou mnohá zpřísnění. „Pokud budou chtít Ukrajinci zažádat o dlouhodobý pobyt v Česku, musí prokázat bezdlužnost a bezúhonnost vzhledem k našim úřadům a nesmí být sociálně závislí na našem systému,“ vysvětlil.
„Pokud se nám nepodaří pomoci Ukrajině, a ta se sama neubrání, tak se Putin posune dál do Evropy a brzy bude mít vlivové sféry třeba i na území České republiky,“ myslí si Bartoš. Mírové podmínky by měla určovat jen Ukrajina, upozornil.
„Pojďte nám říct, jak byste si ten mír představovali,“ vyzval Rakušan směrem ke Konečné, Okamurovi a Šlachtovi. Řekl, že mír by chtěli všichni, ale ne za cenu toho, že Ukrajina ztratí část území. Svými slovy rozčílil Konečnou, která následně zvýšeným hlasem začala mluvit o cenzuře. „Je to soutěž argumentů, ne soutěž v křičení, tak prosím vás nekřičte,“ usadil ji Bartoš.
Migrační pakt jako evropský kompromis
Dále lídři stran řešili téma migrace. „Migrační pakt je kompromisem evropských států,“ řekl k dohodě Rakušan. Situace na hranicích se podle něj musí řešit. Jako dlouhodobé řešení uvedl návratovou politiku do třetích zemí.
Podle Konečné přestáváme mít migraci pod kontrolou. „V paktu není žádný bod, který by měl usnadnit návraty ilegálních migrantů a ochránit vnější hranice EU,“ tvrdila. Právě ochrana vnějších hranic je podle ní zásadní.
Okamura vidí cestu v „nulové toleranci“. „Nebudou mít právo na nic,“ prohlásil. „My tady nechceme žádné africké a islámské nepřizpůsobivé migranty, žádné nelegální migranty, nechceme tady ani mešity, žádné rozmáhání islámu v České republice, chceme bezpečnou Českou republiku,“ rozčiloval se.
Šlachta potom řekl, že v případě ilegální migrace je potřeba měnit tresty. „Musíme měnit tresty už na poslední řetězec zločineckých skupin, tedy řidiče po Evropě,“ uvedl.
Green Deal
Posledním velkým tématem debaty byl Green Deal. Konečná, Okamura i Šlachta dohodu ostře kritizují. Šéfka komunistů například prohlásila, že „Green Deal nás může dostat zpátky do jeskyní“. Okamura spolu se svým hnutím mluví o tom, že chce odstoupit od této dohody. Nyní v debatě oznámil, že by to bylo možné díky vystoupení z EU, uspořádal by kvůli tomu referendum.
Bartoš upozornil, že Green Deal není jen o spalovacích motorech, ale i o zdraví a budoucnosti. „V energetických zelených cílech jede Čína i USA. Nebuďme skanzen, je to přirozený technologický vývoj,“ řekl s tím, že bez Green Dealu zamíří Česko v souvislosti se závislostí na fosilních palivech „do pekel“.