„Vybrat si za prezidentského poradce člověka, který šíří konspirace, je špatný signál,“ vzkázal předseda opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Reagoval tak na nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho, který oznámil možná jména svých poradců. Je mezi nimi i Jozef Banáš, který bývá kvůli svým vyjádřením označován za konspirátora. Figuruje také na seznamu spolupracovníků StB.
Peter Pellegrini v rozhovoru pro slovenskou televizi Markíza po své inauguraci prozradil první jména svých poradců. Pro zahraniční otázky by to měl být Ján Kubiš, v oblasti ústavního práva mu bude radit Miroslav Slašťan. Nejvíce ale slovenská média i opozici zarazilo jméno poradce pro oblast kultura a média, kterým by měl být spisovatel Jozef Banáš.
„Určitě to vzbudí rozruch a bude to velmi zajímavé. Musím přiznat, že jsem v komunikaci i s panem Jozefem Banášem, kterého bych velmi rád přivítal v prezidentském paláci jako poradce pro oblast kultury a médií. Je to člověk, který je dnes nejúspěšnější spisovatel. Má nejvíce překládané knihy do různých světových jazyků. Mohl by přinést zajímavý pohled na to, co se dnes ve společnosti děje,“ řekl v rozhovoru slovenský prezident.
Banáš patří mezi nejprodávanější slovenské autory a je známý kritikou mainstreamových médií. Tvrdí, že šíří propagandu, dělají politický aktivismus a přispívají k rozdělení společnosti. Pravidelně naopak vystupuje v alternativních médiích, upozornil server tvnoviny.sk.
V souvislosti s atentátem na premiéra Roberta Fica například řekl, že média vyvolávají vášně a na slabší povahu to může takový vliv, že vezme spravedlnost do vlastních rukou.
Deník Pravda upozornil, že Banáš byl na seznamu StB a během covidové pandemie například prohlašoval, že covid vlastně není až tak nebezpečný. Poté, co kvůli viru skončil v nemocnici, svůj názor přehodnotil.
Banáš v prezidentské kampani den před začátkem moratoria moderoval diskusi, kde debatoval s tehdy kandidujícím Pellegrinim a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Byl přítomen také na inauguraci.
Šimečka kvůli kontroverzím kolem Banáše na sociální síti X napsal, že považuje volbu Pellegriniho za špatný signál. „Vybrat si za prezidentského poradce člověka, který šíří konspirace, je špatný signál. Peter Pellegrini chce do společnosti jako prezident přinášet nadstranický smír, jeho setrvání ve straně Hlas a volba Jozefa Banáše za poradce jsou bohužel kroky opačným směrem,“ myslí si.
Pellegrini po vyhraných prezidentských volbách v dubnu řekl, že se vzdá nejen předsednického křesla ve straně Hlas-sociální demokracie, ale také členství ve straně. Na začátku června složil funkci předsedy, členství ve straně si ale pouze pozastavil. Stranický sněm mu zřídil pozici zakládajícího předsedy Hlasu-SD.
Pellegrini se také na začátku týdne stal terčem kritiky kvůli tomu, že na oficiálních stránkách prezidenta zmizel tradiční znak prezidentské standarty a nahradilo ho osobní logo. Jak napsal slovenský deník SME, Pellegrini prezidentskou standartu nahradil svým logem obsahujícím dvě písmena P na podkladu v národních barvách ani ne 24 hodin poté, co se ujal funkce. Prezidentská standarta je přitom symbol funkce prezidenta upravený zákonem.
Pellegriniho tiskový odbor na to reagoval odpovědí, že jeho osobní logo hodlají nadále využívat v jeho digitální komunikaci a že současná prezidentská webová stránka neodpovídá „dnešním technologickým potřebám“. Ujistil ale o tom, že prezidentskou standartu bude prezident využívat ve všech případech oficiální komunikace.