Šéfkuchař, podnikatel a moderátor kuchařských pořadů Zdeněk Pohlreich považuje dění v zemi za absurdní. Poslední opatření ohlášená ministrem zdravotnictví Prymulou jsou podle něj likvidační pro celý restaurační obor a očekává vyhlášení lockdownu.
Od pátku 9. října došlo k dalšímu zpřísnění pravidel pro provoz restaurací. O další dvě hodiny se jim zkrátila otevírací doba na 20. hodinu a u stolu mohou sedět jen čtyři lidé. Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků tvrdí, že se po osmé hodině večer v restauracích vytvoří více než polovina tržeb. Už nyní byla jejich návštěvnost sotva poloviční, chybějí peníze na platy a fixní náklady. Ohroženo je 40 tisíc pracovních míst.
Pokles tržeb až o 90 procent
Velmi vážná situace je v Praze, do značné míry závislé na odbytu zahraniční klientely. Ta vzhledem k turbulentnímu vývoji koronaviru v České republice ještě pozdrží přeshraniční návštěvy. Podle Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství už nyní klesly tržby restauracím v centru Prahy proti loňsku až o 90 procent.
„Přes léto částečně nahradili výpadek zahraničních hostů čeští turisté. S příchodem podzimu a omezením provozu restaurací jsme se ale dostali na úplné dno. Obrat počítáme ve stokorunách a náklady v desítkách tisíc denně,“ uvedl předseda asociace Petr Bauer. Podle něj hrozí úplné uzavření třetiny podniků v centru města a dočasně ho předpokládá skoro polovina.
Lockdown je definitivní věc
K situaci se vyjádřil i známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který se proslavil vystupováním v pořadech TV Prima. Po návratu z emigrace založil v Praze několik vlastních podniků: Café Imperial ve stylu prvorepublikových Grand Café, restauraci Divinis s italskou kuchyní a naposledy české bistro Next Door by Imperial.
„Je to totální selhání systému. Náš obor je mrtvý, je to konec. Stačila zavíračka ve 22 hodin, ale tohle je vlastně lockdown, ne sice nahlas, aby se nikdo ničeho nedomáhal, takže nás nechají jakoby otevřené, ale omezili naše podnikání tak, že už se k nám bojí i normální lidé,“ uvedl Pohlreich pro web Seznam Zprávy.
Pohlreich narážel na to, že podnikatelé v pohostinství nebudou moci žádat o odškodnění, jelikož restaurace nebyly uzavřeny úplně. Ve stejně pesimistickém tónu komentoval současný stav pro CNN Prima NEWS.
„Vzhledem k tomu, co jsem právě slyšel v médiích, považuju lockdown za definitivní věc,“ řekl poté, co slyšel tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Romana Prymuly. „Představa, že se semkneme a všechno bude báječné, je pryč. Tohle je normálně hospodská rvačka, to už se nehraje podle žádných pravidel. Tvrdě každý sám za sebe.“
Na otázku, co by doporučil podnikatelům v gastronomii, Pohlreich odpověděl: „Zformuloval bych to do přísloví: Kdo uteče, vyhraje. Dneska už není čas na hrdinství, dobrá rada je drahá a já nejsem ten, kdo by tuhle věc řešil racionálně.“
To signalizuje značnou nedůvěru ve stát, že by dokázal poškozenému sektoru pomoci překlenout existenčně složité období.
Asociace odsunuté stranou
Za odvětví postižená dopady vládních nařízení se postavily podnikatelské asociace, s nimiž nikdo nekomunikuje. Vyzývají vládu k okamžitým kompenzacím, o kterých rétoricky uvažuje až poté, co vstoupí v platnost její restrikce. V tom se od jarního nouzového stavu nic nezměnilo. Babišův kabinet se ani v tomto směru nijak nepoučil. Neschopnost, šlendrián, nebo snad částečný úmysl?
„Smutnou skutečností zůstává, že vláda deklaruje, že nebude vydávat opatření mající ekonomický dopad, ale opak je pravdou. Bez konzultace se sociálními partnery či tripartitou jsou vydávána opatření, která dopadnou zejména na sektory, které se ještě nevzpamatovaly z první vlny koronaviru. A opatření jsou vydávána vesměs s okamžitou dopadovou účinností,“ reaguje Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.
„Vláda si musí přiznat svůj díl zodpovědnosti za ekonomické účinky, které jsou způsobeny odkládáním přijímání příslušných epidemiologických nařízení, a to jak v létě, tak na začátku září, kdy bylo vše podřízeno volbám a snahou si nenaštvat voliče,“ pokračuje prohlášení konfederace.
Státní podpora musí být rychlá a cílená
„Státní podpora musí být dostatečná, cílená a stejně rychlá jako přijímaná a vyhlašovaná proticovidová opatření, jinak ztrácejí smysl,“ dodává prezident konfederace Jan Wiesner. V podobném duchu se ozvala i Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého je sedm měsíců omezování provozu pro oblasti gastronomie a kultury v mnoha případech likvidační.
Pomoc poškozeným podnikatelům oznámil premiér Babiš, prý ji už připravuje ministr Karel Havlíček. V této souvislosti je nutné připomenout, že dosavadní příliš byrokratické programy z Havlíčkovy dílny patří k těm nejméně výhodným a účinným, které vláda připravila. Místo ministrem avizovaných 150 tisíc firem je využilo jen několik tisíc, přičemž pro malé podniky a živnostníky v krizi jsou téměř nedosažitelné.
Že to ve vládě nebude ani tentokrát tak jednoduché, o tom svědčí vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové. Nechala se už slyšet, že je proti odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců. Odmávnout 15 miliard korun na první etapu Zemanovy absurdní výstavby vodní cesty Dunaj-Odra-Labe však vládě problém nedělá.
Schillerová nebyla sama schopna spustit ani jednoduchý systém kompenzačního bonusu „pětadvacítky“ pro živnostníky a museli za ni zaskočit opoziční experti. Nyní s kolegyní Janou Maláčovou připravili výslednou verzi tzv. kurzarbeitu, tedy částečné náhrady mezd zaměstnanců ohrožených propouštěním, která nevyhovovala vůbec nikomu – ani premiérovi.
Pokud se v Babišově vládě vyskytují takoví „odborníci“, není divu, že Zdeněk Pohlreich používá přísloví „kdo uteče, vyhraje“.