Únorové vydání oficiálního časopisu ruského ministerstva obrany Armejsky sbornik přineslo zvláštní článek s názvem „Supervoják pro války budoucnosti“. Popisuje se v něm práce armády s „bojovou psychikou“. Informaci pak dále šířila a komentovala různá média, například ruské servery Meduza.io, Lenta.ru a také zahraniční.
Ruská armáda údajně používá paranormální taktiky, které mají vojákům pomoci učit se cizí jazyky, léčit zraněné vojáky v bitvě, odhalit zálohy, skrýše, a zbraně, narušit počítačové programy, odposlouchávat rozhovory a narušit telekomunikace včetně televizních a rádiových vln. Rusko má prý i odborníky, kteří tyto metody používají při výslechu vězňů a udělování rozkazů delfínům.
Telepatický, neverbální výslech, jak článek vysvětluje, může odhalit, kteří nepřátelští vojáci by byli náchylní k naverbování, a odhalí jejch silné a slabé stránky. Armáda také údajně nabízí výcvik v „psychických protiopatřeních“, aby lidé zvládli výslech prováděný nepřítelem, a má se tak pomáhat úředníkům na vysokokých státních, průmyslových a bankovních postech uchránit svá tajemství proti telepatům nepřítele.
Podle časopisu Armejsky sbornik ruské ozbrojené síly kdysi užily paranormální aktivity v Čečensku.
Autorem článku je plukovník v záloze Nikolaj Poroskov, narozený v roce 1951, který napsal nejméně dvě další publikace s vojenskou tematikou. Bojoval v Abcházii, Tádžikistánu, Čečensku a Sierře Leone a obdržel za svou službu řád „Za zásluhy vlasti“.
Ruské úřady nekoketují s paranormální pseudovědou poprvé. V prosinci 2006 generální ředitel KGB Boris Ratnikov v rozhovoru prohlásil, že je zapojen do tajného projektu, který uspěl při čtení myšlenek americké ministryně Madeleine Albrightové. Čtení myšlenek prý u ní odhalilo „patologickou nenávist ke Slovanům“ a přesvědčení, že Amerika by se měla zmocnit ruských přírodních zdrojů. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev se později s těmito informacemi ztotožnil a v roce 2015 tvrdil, že Albrightová takové věci řekla otevřeně.
Vedoucí analytického oddělení časopisu „Soldati Rossii“ Anatolij Matvijčuk věří, že bojová parapsychologie může skutečně existovat. „Tato technika byla vyvinuta sovětskou Akademií věd ve snaze objevit fenomenální vlastnosti člověka. (…) Úspěchy z té doby dodnes existují a probíhají pokusy o jejich aktivaci.“
Předseda komise pro boj s pseudovědou při prezidiu Ruské akademie věd Jevgenij Alexandrov se ale vyjádřil, práce na bojové parapsychologii se považuje za psudovědu a debata o provádění těchto technik je jen „způsob, jak vyždímat prostředky ze státního rozpočtu“.