
Generální ředitel České televize Jan Souček FOTO: Anna Boháčová / Profimedia
FOTO: Anna Boháčová / Profimedia

Generální ředitel České televize Jan Souček uvedl na síti X, že čelí několik týdnů vydírání. Když propustí Václava Moravce a nebude vymáhat škodu po členech Rady ČT, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi, dostane bonus a nebude odvolán, tvrdí Souček.
„Dnes zjevně začíná ostrá fáze útoku na mě – bez veřejně známých motivací, zato s jasně rozdanými rolemi. Je fascinující, jak rychle se šíří jistota tam, kde chybí fakta. Nabízím kontext: vzdoruji řadu týdnů neúspěšným pokusům o vydírání – dostal bych bonus a nebudu odvolán, pokud propustím Václava Moravce a nebudu vymáhat škodu po členech Rady ČT, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi,“ napsal Souček.
Pokus o destabilizaci ČT před volbami podle něj „navenek vede člen rady Vlastimil Ježek“, který už více než rok a půl „sbírá dnes již vyřešená či nerelevantní témata, buduje síť spojenců a tlačí na návrat svého osobního favorita Petra Dvořáka, což bez mého odvolání není možné“.
„Načasování není náhodné: po roce a půl práce, stovkách hodin a úspěšném boji o novelu mediálního zákona čeká vše na poslední podpis. Po něm už by bylo výrazně složitější mě obviňovat z neúspěchu,“ tvrdí Souček.
Spory s radou, která už Součkovi udělila písemnou výtku a otevřela si tak cestu k jeho odvolání, se táhnou měsíce.
Odvolání žádá Pithart, Etzler, Hutka či Halík
Objevila se také Petiční výzva spolků Vraťte nám stát a Milion chvilek pro demokracii. Podepsali ji Petr Pithart, Jaroslav Hutka, Tomáš Etzler, Radka Denemarková, Tomáš Halík, Martin C. Putna, Mikuláš Minář a řada dalších.
„Jan Souček svým jednáním destabilizoval tuto instituci, dramaticky snížil důvěru ve vedení ČT a vyvolal protesty zaměstnanců ČT i dalších občanů. Jan Souček vyvíjí nepřípustný nátlak na respektované redaktory, ruší úspěšné a kvalitní pořady, vyhrožuje ukončením celých programových okruhů bez souhlasu Rady ČT a mnoha dalšími kroky poškozuje dobré jméno televize,“ uvedli autoři petice.
„Aby veřejnost byla ochotna nést vyšší náklady na financování své televize, musí mít důvěru v profesionální a nezávislé vedení této instituce. Jan Souček tuto důvěru zcela pošlapal. Z uvedených důvodů vás vyzýváme k jeho odvolání,“ dodávají.
Souček podle nich závažně poškodil nezávislost, důvěryhodnost a kvalitu investigativní žurnalistiky v České televizi. V polovině roku 2024 „bez adekvátního zdůvodnění zrušil pořad 168 hodin, který se zabýval citlivými politickými a korupčními kauzami.“ Nora Fridrichová následně z ČT odešla. Vedení ČT ani divize Zpravodajství a publicistiky se rovněž nepostavily za svého investigativního redaktora Ondřeje Stratilíka a znemožnily mu dokončit reportáž o závažné kauze týkající se kontroverzního miliardáře. Ze Zpravodajství a publicistiky České televize odcházejí další osobnosti investigativní žurnalistiky jako Zuzana Černá nebo Václav Crhonek.
Vadí jim také, že šéf ČT oznámil „zrušení úspěšného pořadu Fokus Václava Moravce, který otevíral celou řadu důležitých společenských témat“ a nedůstojně na Moravce útočí.
Vedení ČT prý navíc „toleruje rozsáhlý švarcsystém, kdy mnoho stálých pracovníků včetně novinářů nemá potřebné jistoty, podporu, benefity, odstupné, dovolenou a další zákonné náležitosti zaměstnaneckého poměru“.
„Zaměstnává na politiky napojené osoby a vyplácí jim takzvané zlaté padáky,“ dodávají petenti. Jako příklad uvedli vedoucího kanceláře generálního ředitele Igora Němce, který se podle nich účastnil proruských akcí za účasti komunistů a různých nacionalistických uskupení.