V rozhovoru pro pořad Heute Journal stanice ZDF prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, že je třeba si dobře rozmýšlet kroky, když jde o válku a mír v Evropě. Pokud bude opět zvolen kancléřem v předčasných volbách, bude ve vztahu k Ukrajině pokračovat v „opatrném kurzu v otázce války a míru“.
„Válka v Evropě je tématem, které trápí mnoho německých občanů, mě nevyjímaje. A v takové válce je třeba si dobře rozmyslet, jak být chytrý, jak jednat opatrně… Jednat chytře, když jde o válku a mír,“ zdůraznil v rozhovoru kancléř Olaf Scholz.
Jak řekl dále, cítí se osobně dotčen, když slyší, že Německo pod jeho vedením neudělalo dost pro pomoc Ukrajině, když patří k hlavním dodavatelům pomoci, a to včetně zbraní. Nicméně rakety dlouhého doletu Taurus není Scholzovo Německo ochotno Ukrajině poskytnout.
Scholz znovu jako již několikráte v minulosti řekl, že je přesvědčen o tom, že Německo jako „největší a nejspolehlivější zastánce Kyjeva“ nemá právo dělat některé věci, jako je právě například dodávka raket dlouhého doletu, či souhlasit s tím, aby již dodané německé zbraně byly použity proti cílům na ruském území.
„Myslím si, že takový kurz najde podporu většiny občanů, a to bude možné, jen když ho budu i nadále zastupovat,“ řekl Scholz s tím, že doufá, že bude v předčasných volbách opět zvolen do čela Německa a že z tohoto kurzu neodstoupí, i kdyby „dostal sebevíce výtek“. Důvodem, proč takto postupuje, je podle něj fakt, že Německo není jadernou velmocí, ale přesto jde o velkou a důležitou zemi Evropské unie, a proto by měla „velmi pečlivě zvažovat, co dělá“.
V rozhovoru se dostalo i na nedávný telefonát s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Scholz byl za tento rozhovor kritizován ze všech stran, protože prolomil bariéru, která ruského válečného zločince izolovala. Scholz však stojí na svém, že „zavolat Putinovi bylo zodpovědné a nutné“. Na svoji obhajobu pak uvedl, že Putinovi telefonoval již v roce 2022 a žádný z rozhovorů, které spolu vedli, nebyl v přátelském duchu.
„Abyste byli slyšeni, musíte mluvit,“ řekl Scholz a zdůraznil, že je pro něj „důležité dokázat, aby Putin neměl očekávání, že Německo přestane podporovat Ukrajinu“. Nicméně také zopakoval, že je přesvědčen, že by Rusko mělo zasednout k jednacímu stolu.