Studenti, kteří si přivydělávají na brigádách, by si mohli polepšit. Ministerstvo financí totiž připouští navýšení sumy, ze které nemusejí odvádět patnáctiprocentní daň z příjmu ani odvody na zdravotní a sociální pojištění. Deníku FORUM 24 to potvrdil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). Dnes mají studenti tuto výhodu pouze v případě, že si vydělají maximálně 10 tisíc korun měsíčně.
S návrhem přišel student brněnské Masarykovy univerzity a člen občanských demokratů Dominik Kolder. „Chtěl jsem oživit iniciativu, se kterou přišli minulý rok kolegové z ČESKO.plus. Když tato iniciativa vznikla, nebyla ODS ani žádná ze stran současné koalice SPOLU ve vládě. Nikam se to nehnulo, teď to je jiné. Máme premiéra, ministra financí a většinu v obou komorách parlamentu. Chci ukázat studentům a také jejich zaměstnavatelům konkrétní kroky, kterými jim pomůžeme v této době,“ popsal deníku FORUM 24 mladý politik z Ostravy.
Kolder připomněl, že sleva na dani pro studenty do výdělku 10 tisíc korun měsíčně byla zavedena už v roce 2010. „To je kolik? Padesát až šedesát korun na hodinu? Řekl někdo ‚těm nahoře‘, že je rok 2022 a studenti tady stále jsou a vydělávají třeba dvakrát až třikrát víc? Tohle se musí změnit, a to rychle,“ přiblížil s tím, že ideální sleva na dani by měla platit až do výdělku ve výši 25 tisíc korun.
Návrh podpořil také senátor Ondřej Šimetka (klub ODS a TOP 09), kterého Kolder s myšlenkou oslovil. „Dnes studenti z důvodu vyšších hodinových sazeb dosáhnou limitu rychle a pracovat více se jim pak už tolik nevyplácí. Zároveň jsou studenti těmi, kteří vydělané peníze často hned vrátí zpět do ekonomiky – na cestování, festivaly, novou techniku a podobně. Prostě by to mohlo podpořit jejich aktivitu,“ řekl deníku FORUM 24 Šimetka.
Zda by to nezatížilo státní rozpočet, musí podle senátora říct ministr financí. „Nejsem ekonom ani účetní a neumím dohlédnout všechny další dopady. Já pouze posunul myšlenku, která vzešla z mého volebního obvodu a zdá se mi užitečná pro všechny strany,“ vysvětlil Šimetka. „Nyní ji musí zhodnotit a propočítat odborníci, já můžu jen doufat, že se nápad uchytí. S ministrem financí jsem již o tomto hovořil a myšlenka se mu líbila, tak uvidíme,“ doplnil senátor.
A ministerstvo financí změnu nevylučuje. „Určitě se o tom bude vést debata v rámci druhého čtení daňového balíčku. Očekávám i nějaké pozměňovací návrhy, debata se o tom vede,“ uvedl ministr Stanjura s tím, že druhé čtení mají poslanci naplánováno na letošní září.
Navýšení částky dává podle Stanjury smysl. „Musíme si vždycky říci, jaká je inflace. Tato částka (10 tisíc korun, pozn. red.) platila v době, kdy hodnota peněz byla jiná než dnes. Jestli bude nová hranice dvacet, patnáct nebo dvacet pět tisíc, to už je jiná věc. Za ministerstvo financí nebudu zatvrzele trvat na stávající hodnotě,“ dodal ministr.