Když rezignovala Jana Hercegová, která do té doby vedla Městské státní zastupitelství v Praze, mezi hlavními neoficiálními důvody bylo uváděno vyšetřování Čapího hnízda. Podle všeho to však nebyl důvod jediný. Pražští žalobci dozorují další citlivou kauzu, a sice podezření z trestné činnosti spolupracovníků Roberta Šlachty. Byla to příslovečná poslední kapka?
[ctete]37240[/ctete]
Kauzu Vokál a spol. dozoruje Praha
Dva týdny před ohlášenou rezignací Jany Hercegové proběhla takřka bez povšimnutí zpráva, že kauzou detektiva ÚOOZ Luďka Vokála, obviněného z korupce a zneužití pravomoci, se bude zabývat definitivně Městské státní zastupitelství v Praze. Rozhodl o tom nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Celý případ začal 21. října minulého roku, kdy byli po zásahu Generální inspekce ozbrojených sborů (GIBS) obviněni vedoucí odboru násilí protimafiánského útvaru Luděk Vokál, a podnikatel Albin Arifovič, který působil jako Šlachtův policejní informátor. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) tehdy zatčení Vokála označil za „mimořádně znepokojivé“.
Kauzu dozorovalo Městské státní zastupitelství v Praze, které 22. října podalo návrh na uvalení vazby na Vokála, což Městský soud v Praze potvrdil.
Okolnosti tohoto případu jsou samy o sobě velmi pozoruhodné. Předcházela mu další spektakulární akce dvojice Šlachty a Ištvana v tzv. kauze Vidkun, dotýkající se několika olomouckých policistů, podnikatele Ivana Kyselého a hejtmana ČSSD Jiřího Rozbořila.
Masivní medializace této operace zcela překryla obvinění Vokála a Arifoviče, velmi nepříjemné právě pro Roberta Šlachtu, ke kterému došlo o týden později. Řada médií tehdy spekulovala, že akce GIBS je odplatou za Vidkun. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že to bylo přesně obráceně.
Jediným výsledkem kauzy Vidkun je následná výměna ředitele GIBS, což bylo zjevně jedním z jejích hlavních cílů. I z tohoto důvodu je její načasování a spuštění podezřelé, a vše nasvědčuje tomu, že reagovala právě na probíhající vyšetřování Šlachtových lidí Generální inspekcí.
Spor pražského a brněnského státního zastupitelství
Lidovky.cz v článku „Kauzu policisty podezřelého ze spolupráce s lobbistou Janouškem získala Praha“ (12. 1. 2016) uvedly, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl o přidělení případu Šlachtových lidí Praze poté, co se na něj obrátilo brněnské krajské státní zastupitelství. Krátce po zatčení Vokála a spol. totiž došlo ke sporu pražského a brněnského státního zastupitelství, které z nich se má tímto případem zabývat.
K rozhodnutí Pavla Zemana přidělit kauzu Praze došlo podle zpráv zevnitř justice poté, co hrozilo, že v případě podání ústavní stížnosti nebude Ústavní soud akceptovat další účelové změny místní příslušnosti vyšetřování, které nejsou v poslední době výjimečné.
Podle zjištění Svobodného fóra nebyl tento spor, kdy brněnské státní zastupitelství vyšetřování případu od Prahy převzalo, náhodný. Je za ním snaha dostat kauzu Šlachtových lidí pod kontrolu pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, což v pražském městském státním zastupitelství za tehdejšího personálního složení nebylo možné.
Momentální stav je takový, že rezignovalo téměř celé vedení Městského státního zastupitelství v Praze, a Bradáčová, která vedla s Hercegovou dlouhodobé spory, bude moci na její místo dosadit svého loajálního člověka. A tento člověk bude mít pod palcem nejen vyšetřování Čapího hnízda, ale i Roberta Šlachty a jeho blízkých spolupracovníků.
Vzhledem k úzkým vazbám Lenky Bradáčové a Roberta Šlachty pochopitelně vznikají otazníky, jak toto vyšetřování dopadne.
Oč jde v kauze Vokál a spol.
Připomeňme si ještě krátce, oč v kauze Vokál a spol. jde.
Šlachtův blízký spolupracovník Luděk Vokál měl podle Generální inspekce vynášet informace z vyšetřování a poskytovat je podnikateli bosenského původu Albinu Arifovičovi, dříve napojenému na mafii obchodující s drogami. Ten s nimi následně obchodoval. Vokál za to měl od Arifoviče obdržet jako protislužbu automobil Škoda.
Při následných domovních prohlídkách policie našla u Arifoviče velké množství citlivých policejních dokumentů a spisů. Většina z nich se týkala právě kauz, které zpracovává nebo zpracovával Šlachtův protimafiánský útvar. Šlo o případy spojené s řadou vlivných lidí z podsvětí, byznysu i politiky.
Konkrétně zatím vyšlo najevo, že Vokál měl přes Arifoviče předat lobbistovi Romanu Janouškovi informace o tom, že se nemusí obávat dalšího vyšetřování v souvislosti s Ištvangate, po které padla vláda.
Z výše uvedených důvodů bude nezbytné vývoj obou citlivých kauz pozorně sledovat. A zejména, jak v nich bude postupovat pražské městské státní zastupitelství.
Osud obou kauz je zatím nejasný, pochybnosti jsou však zcela na místě. Jejich zametení pod koberec by ovšem bylo – i vzhledem k tomu, jak se postupuje v jiných vybraných případech – naprosto skandální.
I když poslední vývoj vede dostatečně přesvědčivě vede k závěrům, že dnes je možné úplně vše.
[ctete]45354[/ctete]