NÁZOR / Přes naprostou toxicitu kampaně Andreje Babiše, kterou si připravuje pozice hned na troje příští volby, musíme ocenit, jak profesionálně manipulativní jeho výstupy jsou. Babiš nikdy nebyl ve svých projevech věcný. Současná vystoupení však už nějakou věcnou, koncepční složku úplně postrádají, a Babiš se soustřeďuje na vyvolávání hněvu k současné vládě. A jde mu to.
Začněme pěkným videem z Brna, kde hnutí ANO – přesněji Babiš se suitou nejvěrnějších – uspořádalo tiskovku. Babiš jej poutá na facebooku popiskem „Tisková konference Lepší vlády po výjezdním zasedání v Brně“ – a ujme se slova. Upozorní, že se blíží volby do europarlamentu, a ve třetí větě už mluví o „nenasytné bruselské chobotnici“. Tím myslí Evropskou komisi. Ta prý chce další peníze na úředníky. Třicet miliard euro „na tyhle výdavky“ podtrhne, kterak bruselští úředníci omezují občany.
A už jede – dalších 50 miliard euro má být pro Ukrajinu, ale nikdo prý neví, kolik šlo na Ukrajinu peněz. Poté začne hořekovat, jak je na tom Evropa špatně, a začne kritizovat emisní povolenky. A také cesty našich politiků na Tchaj-wan. A že by paní předsedkyně sněmovny měla studovat ekonomii, protože její cesty nic našim občanům nepřinesou. Poté předá slovo panu Havlíčkovi.
Škola manipulace
Babiš je ve své manipulativnosti plně profesionální. Ta manipulativnost jde až do takového detailu, že volí slova známá z detektivek a investigativních reportáží. „Chobotnice“ se vyskytuje v románech o mafii či v reportážích o lidech, jako je Babišův pardubický primátor Martin Charvát, který je momentálně trestně stíhaný za čachry kolem zakázky na parkovací dům u sportovní arény v centru Pardubic. Babiš ovšem „svého člověka“ v souvislosti s chobotnicemi nezmíní, chobotnicí je pro něj EK, neboť ví, že ji lidé – a jeho voliči zvlášť – nemají rádi.
A vzápětí, protože dobře ví, že jeho voliči také nefandí pomoci Ukrajině a celá společnost si už na válku zvykla, napadne plánovanou evropskou pomoc Ukrajině bojující proti okupantům. S tím, že naznačí, kterak vlastně nikdo neví, kolik peněz tam šlo. Očekávatelný dopad na jeho voliče: „Vidíš, mámo, i pan Babiš říká, že se vlastně neví, co se tam poslalo – to to určitě ti ukrofašisti ukradli!!!“
No a jako další bod, který zaručeně vyvolává v lidech negativní reakce, vyhodnotili jeho píáristi emisní povolenky. Takže Babiš napadne emisní povolenky, aniž by voličům připomněl, že současné mrazy jsou výsledkem rozpadu polárního víru. Výsledkem globálního oteplování. Poté plynule přejde na zahraniční cesty naší politické reprezentace – protože jak za covidu jeho voliči nemohli kvůli lockdownům do Chorvatska na prázdniny, neradi vidí, když někam cestuje Markéta Adamová.
Babiš ví, že je potřeba zdůraznit právě její cesty, nebo předsedkyně sněmovny je oblíbeným terčem českých pivníků, tuzemské verze incelů. V pár větách to Babiš „natřel“ všem, kteří se těší nepřízni lidu, nepřízni voličů ANO, a už jen tím u těch voličů bodoval.
Nejvěrnější v akci
Havlíček převzal slovo a disciplinovaně nadával na ceny energií v ČR a na pokles reálné kupní síly občanů. Opět jako z učebnice propagandy. Jak cena energie, tak pokles kupní síly občanů jsou z velké části dány faktory, se kterými nemůže Petr Fiala a jeho vláda vůbec nic dělat. Může s nimi něco dělat do budoucnosti – a skutečně to dělá. Tato vláda zásadně posunula rozvoj a perspektivy české jaderné energetiky. To ale Babiš cudně zamlčí a mluví o emisních povolenkách, které jsou odrazem imperativu dekarbonizace energetiky. A Fiala se na historických emisích CO2, kvůli kterým bohužel ceny energií růst musí, abychom se následkem globálního oteplování neupekli, nijak nepodílel.
Na ochranu klimatu jsme kašlali jako celá evropská společnost – to však na tiskovce nezazní. Babišova levá ruka pan Havlíček dále mluví na další Babišem nadhozené téma – chudnutí českých občanů – a předá slovo paní Schillerové. Ta, jakožto pravá ruka Andreje Babiše, téma dále rozpracuje. Zanoří se do problematiky důchodů. K snížení červnové mimořádné valorizace důchodů, kterou bude 10. ledna na návrh ANO projednávat soud. To snížení, přesněji postup při hlasování, paní Schillerová považuje za „nepřípustné omezení parlamentní rozpravy“.
Podtrhuji – to snížení valorizace je zásadně nutným krokem, kterým Fialova vláda mírní dopady Babišova populismu v době, kdy byl pan velkouzenář premiérem. Na valorizaci podle Babišových not by si stát musel půjčit a státní rozpočet by zabředal do dluhů ještě hlouběji, než kam jej Babiš svým vládnutím poslal. To však paní Schillerová nezmíní. A neobtěžuje se ani vysvětlit, proč za dobu Babišova premiérování i dobu, kdy byl ministrem financí, vlády nepřijaly opatření k životně důležité důchodové reformě. To není důležité, důležité je, že důchodci jsou naštvaní kvůli ořezání valorizace a Babišova parta chce tu naštvanost penzistů využít.
A šup – jsme u nemravných cen potravin. Petr Fiala a jeho vláda neprodávají potraviny a nemají mnoho možností do jejich cen zasahovat. To šlo za socialismu, ne nyní. Babišovu týmu je to však jedno, když lze současné vládě otlouct o hlavu drahou Nutellu, učiní tak. Podobně také – na závěr tiskovky – pan Havlíček zdůrazní, že podle hnutí ANO za veškerým pokrokem v přípravě stavby nových jaderných bloků u nás stojí hnutí ANO. Tolik tiskovka.
Babiš jde s lidem
Po tiskovce na témata, která zaručeně lidi zajímají a štvou, ale jejichž řešení Babiš nenabídl, následuje něco jako „průběžné ostřelování občanů lidovostí“. První post po tiskovce: „Letos poprvé na vánočních trzích. Co máte rádi vy? Punč, nebo svařák?“ A pan velkouzenář se zvesela směje u stánku na vánočních trzích v Brně s kelímkem v ruce, kdy pozadí tvoří nápis ANANASOVÝ PUNČ.
Druhý post po tiskovce: „Moc rád jsem vás poznal.“ A fotografie usměvavého Andreje Babiše bez kelímku v hovoru s občanem, který naopak kelímek třímá. Třetí post po tiskovce: „Skvělá vánoční atmosféra na trzích v Brně“ – a smějící se trojice Schillerová – Babiš – Havlíček, kteří si ťukají kelímky. Stále v Brně. V pozadí nápis NAPOLEONSKÝ SVAŘÁK.
Myslím, že esej „Role kelímku a svařáku při předstírání lidovosti“ by byla bombou na trhu současné politické literatury. Čtvrtý post po tiskovce: „Díky moc za fotku“ a na té fotce Babiš se dvěma dámami pravděpodobně z Brna. Očekávatelný dopad: „Vidíš, mámo, pan Babiš děkuje těm děvčatům, ne že by ony musely děkovat jemu, že se s ním mohly vyfotit! To je ale pašák!“
Brno odbaveno
Na Babišově FB po úspěšném turné na vánočních trzích v Brně následuje – už nejspíše v Praze točené – video monologu do kamery: „Tomuhle říká ODS důchodová reforma. Jít v 68 letech do penze a dostat za to míň peněz. Podle oficiálních čísel bude hrozit chudoba skoro 20 procentům důchodců. Tomu ale my zabráníme, pokud nás zvolíte.“ A zvukový doprovod, kde Babiš kritizuje Fialovu důchodovou agendu. A také dřívější zacházení vlád ODS s důchody – a nezapomene zkritizovat i Kalouska.
Bohužel neuvede, proč udržitelnou důchodovou politiku nezavedly vlády, kde byl ministrem financí či premiérem. A na závěr slíbí, že když jej lidi zvolí, tak to vláda ANO napraví. „Nenecháme ničit vaše životy,“ dí na závěr. Ale nesdělí, zda si chce na tu nápravu důchodů půjčit, nebo sehnat peníze někde jinde.
V dalším videu zdůrazní, že chystané otvírání nových úseků dálnic je podvod a že výstavbu těch dálnic vlastně zařídila jeho vláda prostřednictvím (tehdejšího) ministra Havlíčka. „Kromě této vlády, fialové vlády, nejhorší vlády, nejprolhanější vlády, která ničí Českou republiku, máme tady ještě Brusel,“ dí Babiš v posledním videu analyzovaného časového úseku. I zde – podobně jako když mluvil o chobotnici – sahá do terminologie dezolátů.
„Fialová vláda“ je zaklínadlem ruských švábů, antivaxerů a fanoušků Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Manipulativní populismus Andreje Babiše má velmi jednoduchou strukturu. Jeho píáristé zjistí, na co lidé nadávají. Babiš vyrazí mezi lidi a nadává na to samé. A má úspěch, protože potvrzuje postoje těch lidí – i když kromě toho nadávání neřekne nic jiného.
Neřekne, jak by se ty problémy, na které nadává, daly řešit, nenavrhne jiná a lepší řešení, než dává současná vláda. Jen slibuje – jako od počátku své politické kariéry – že jeho vláda, když jej lidé zvolí, to zvládne napravit. Jak to napraví, už neprozradí – a lidé to ani nechtějí slyšet. „Vždyť nadává na to samý co my, tak to nějak zařídí, mámo!“ Babišův populismus je naprosto primitivní. Bohužel ale funguje.