Takové obyčejné úterý. Český občan si takhle 4. února sedne k novinám, aby se dověděl, co se v naší krásné zemi stalo nového, nebo se potěšil zprávami o tom, jak to tady to naše protikorupční vládní hnutí krásně vede. A co si přečte? „Bývalý radní Švachula v době, kdy byl členem ANO, úkoloval a ovlivňoval antimonopolní úřad.“ „Ve Středočeském kraji hejtmanky Jermanové zasahuje policie na správě silnic kvůli podezřelým zakázkám.“ „Exministr Vladimír Kremlík tvrdí, že ho chtěli uplatit, ale na policii nešel.“ Slušná úrodička, co říkáte?
Seděl v komisi ÚOHS pro dohled nad zakázkami, teď sedí ve vazbě
Jiří Švachula, bývalý radní a místostarosta městské části Brno-střed (tehdy za ANO), už víc než rok sedí ve vazební věznici, odkud se může odebrat k výkonu trestu až na 16 let. Za co? Inu za to, že s pomocí dalších povedených kumpánů manipuloval veřejné zakázky za stamiliony, dá rozum tak, aby penízky tekly do těch správných – rozuměj jejich – kapes. K tomu závěru alespoň došla policie. Předtím, než si ale Švachula musel sednout do vazby, seděl na podstatně příjemnějším místě: v rozkladové komisi antimonopolního úřadu (ÚOHS). Což je instituce, která už podle svého oficiálního názvu, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, má správnost veřejných zakázek naopak hlídat. Příslovečný kozel tak seděl na místě zahradníka. Posadil ho na ně předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Podle zjištění serveru Aktuálně.cz teď ale vychází najevo, že Švachula měl na rozhodování Rafajova úřadu ohromný vliv. Dokonce se dá říct, že ho nejen ovlivňoval, ale také doslova úkoloval. Kriminalisté pro to už podle svých slov mají dostatek důkazů a podle Aktuálně.cz se vyjádřili dokonce v tom smyslu, že Švachula úřad přímo ovládl. To ovšem jeho ředitel Petr Rafaj označuje za nesmysl a odmítá. Na manipulaci miliardového tendru na mýto se podle policejních vyšetřovatelů podílel rovněž šéf poslaneckého klubu proklamovaně protikorupčního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Také ten veškerá obvinění odmítá. Kriminalisté ovšem zjevně mají jiný názor.
V kraji hejtmanky Pokorné Jermanové se často dějí moc divné věci
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová vešla ve známost nejen svou neochvějnou příchylností až servilitou k majiteli hnutí Andreji Babišovi, ale například i poněkud trapnou kauzou svého manžela kadeřníka, který jezdil do své provozovny služebním vozem a ještě se cítil dotčený, když se to provalilo. Pak následovalo zjištění, že z veřejných peněz jsou ve Středočeském kraji vypláceny milionové částky jakýmsi v dokumentaci utajeným „externím poradcům“ za to, že například „monitorovali festivaly nebo lidové zvyky“. A asi je třeba i připomenout, že to byl právě středočeský krajský úřad, kdo sprovodil ze světa rozhodnutí úřadu v Černošicích o tom, že předseda vlády Babiš je ve věci vlastnictví médií ve střetu zájmů a má platit pokutu. Podnět ohledně spáchání přestupku podala do Černošic Transparency International. Babiš se odvolal. Ve Středočeském kraji, kam případ logicky putoval a kde vládne hnutí ANO, ale – čirou náhodou jistě – došlo právě v té době k personální reorganizaci. Výsledek po dalším úředním kolečku: správní řízení bylo Středočeským krajem pravomocně zastaveno. To, že hejtmankou je nanejvýš loajální členka Babišova ANO, prý nehrálo žádnou roli.
Podezřelé věci v kraji ovládaném protikorupčním hnutím však neberou konce. A tak jsme se 4. února (rovněž od serveru Aktuálně.cz) dověděli, že v úřadu Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), kde „provádí úkony trestního řízení“. Středočeský radní pro dopravu František Petrtýl (stejně jako paní hejtmanka z ANO) toho dne sdělil, že o zásahu nic neví, nic nevědělo ani tiskové oddělení hejtmanství.
Kvůli svému přesvědčení o nehospodárném počínání krajských silničářů podal středočeský zastupitel za opoziční ODS Michael Pánek už před časem trestní oznámení. Má prý důkazy o tom, že správa silnic proplácela i práce, které vůbec nebyly vykonány. Škoda podle něj může činit až miliardu korun. Petrtýl i hejtmanka Pokorná Jermanová (ANO) jakékoli pochybení od počátku odmítají. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej uvedl, že policisté nikoho nezadrželi, ale případ – o kterém zatím nevíme, čeho přesně se týká – dál prověřují.
Exminstr dopravy Kremlík se s korupcí svěřil dost pozdě
Značnou pozornost vzbudila zpráva, že nedávno odvolanému ministru dopravy (za ANO) Vladimíru Kremlíkovi byl nabídnut úplatek ve výši 1,5 milionu korun. Nabídnout mu ho měl advokát Martin Janoušek, údajně v prosinci 2019, a to kvůli zakázce na auditora mýtného sytému. Janoušek je právník z kanceláře Rowan Legal, zastupující společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Uvažovalo se totiž také o tom, že Ministerstvo dopravy by dozor nad výběrem mýta nakonec nemuselo svěřit firmě CGI, ale státní firmě Cendis. Přestože nabídka úplatku měla přijít už před Vánoci, Kremlík nejenže okamžitě nekontaktoval policii, ale než se rozhodl svěřit řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, už byla půlka ledna letošního roku. Proč čekal tak dlouho? To se rozmýšlel, jestli vzít, či nevzít? 20. ledna byl z funkce ministra dopravy odvolán.
Šéf BIS Kremlíkovi (podle jeho slov) slíbil, že o tom bude informovat premiéra Babiše a vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Babiš tvrdí, že žádnou informaci od Michala Koudelky neobdržel, a tudíž o ničem nevěděl. Lenka Bradáčová tvrdí, že ani jí taková informace nepřišla. A aby toho nebylo málo, tak Janoušek prohlašuje, že s Kremlíkem mluvil v kocovině a nic mu nenabízel. Kdo z nich nás krmí nepravdami? Trestní oznámení Kremlík podal teprve 3. února, poté, co se kauza dostala do médií.
Nezdá se vám, že už je toho trochu moc? Úplatky, zmanipulované zakázky, kriminalisté zasahující na úřadech, a to nejen na brněnské radnici nebo v novém případu středočeských silničářů, ale také třeba loni u ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové a v agentuře CzechTourism pro podezření – hádejte z čeho – z manipulací zakázek a z korupce. A všude samé „protikorupční“ ANO. Že by už bylo líp? Pak je ovšem namístě otázka, jak by to vypadalo, kdyby nedejbože začalo být hůř.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.