V České republice má velkou tradici legislativní kutilství spojené s nevhodnou a přehnanou kreativitou v této oblasti. Ta má obvykle za cíl zvýhodnit něčí konkrétní zájem, případně využít nastalou situaci pro prosazení něčeho, co s ní vůbec nesouvisí, co je z různých důvodů problematické a co nese celou řadu nezamýšlených důsledků. Posléze to ale stejně nakonec začne platit, a to jenom z toho důvodu, že si někdo postavil hlavu a prosadil si to. Něco podobného nám teď po zásahu Ústavního soudu z minulého týdne hrozí i v případě volebního zákona.
Ústavní soudci donutili politické strany a hnutí v České republice otevřít volební zákon a přistoupit k jeho úpravám. Ústavní soud ale nezrušil rozdělení do čtrnácti volebních krajů, takže poslanci a senátoři by se tímto tématem vůbec nemuseli zabývat a stačilo by, kdyby se soustředili na přepočet volebních hlasů na mandáty a na volební práh pro koalice. To bychom ale nebyli v Česku, aby někteří politici nechtěli jít mnohem dále a nevymýšleli více, než je nutné.
V řadách hnutí ANO tak, zdá se, silně rezonuje úvaha ohledně zavedení jednoho volebního obvodu, kterým by byla celá Česká republika. Téhle myšlence je zřejmě celkem nakloněný i vicepremiér, ministr vnitra a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Ústavní soud sice ve svém rozhodnutí takhle daleko nezašel a bylo by možné mu vyhovět i bez úprav volebních obvodů a se zachováním zmíněných čtrnácti volebních krajů, ovšem lákadlo využít tuhle příležitost je zkrátka o dost větší.
Komu by nejvíce nahrálo, kdyby se Česká republika stala jedním volebním obvodem? No samozřejmě stranám a hnutím, které nejsou silně regionálně zakotvené, které nemají osobnosti napříč jednotlivými kraji a které svoji předvolební kampaň staví na několika málo celostátně známých osobnostech – někdy pouze na jedné jediné.
Není proto žádný div, že se tato idea zalíbila některým poslancům ve vládním hnutí ANO, které doposud fungovalo stylem, že si svého předsedu a všemocného lídra a majitele Andreje Babiše dávalo na plakáty ve všech typech voleb, které vás jenom napadnou, a vůbec se nevzrušovalo tím, že v nich vůbec nekandidoval a neměl s nimi nic společného.
Zkrátka hnutí ANO má jedinou tvář a tou je Babiš. Na něm je vše postavené, a proto z pohledu tohoto uskupení by dávalo velký smysl, kdyby Česká republika byla jedním obvodem, protože všichni voliči Babišova hnutí by ho měli uvedeného na svém volebním lístku a mohli by ho volit, což by je o to více mohlo motivovat a povzbudit k volbám dorazit. To doposud možné nebylo a Andreje Babiše mohli příznivci a podporovatelé jeho hnutí volit jen v jednom jediném volebním kraji ze čtrnácti existujících, ve kterém zrovna kandidoval.
Místo čtrnácti jenom jeden
V tomto kontextu je třeba chápat i vyjádření poslance za hnutí ANO Patrika Nachera, který v rozhovoru pro Info.cz ohledně výhod volebního systému, kdy by Česká republika byla jedním volebním obvodem, prohlásil: „Transparentnost, přehlednost, spravedlnost. Každý, komu jde skutečně o tyto vlastnosti, a každý, kdo chce poměrný volební systém, nemůže tento návrh nepodpořit. Je to přehledné, viditelné. Osobně si umím představit i bonus pro vítěze, při přepočtu zbytku či propadlých hlasů. Pokud to politici myslí upřímně, jeden volební obvod je za mě nevyhnutelným vyústěním této bezprecedentní situace.“
Jednoznačněji by to ani vyjádřit nešlo. Samozřejmě nevíme, zda a s jakou silou a razancí to hnutí ANO a především sám Andrej Babiš bude nakonec tlačit a prosazovat, ale smysl by to v každém případě dávalo velký. Nebylo by to vůbec překvapivé a naprosto by to zapadalo do Babišova stylu.
Republika jako jeden volební obvod by i pro něj samotného byla přehlednější a všechno by se mu to hned mnohem lépe řídilo. Místo čtrnácti lídrů kandidátních listin by byl jen jeden jediný, a to by nebyl nikdo jiný než sám Andrej Babiš. Taková představa se mu rozhodně musí velmi zamlouvat.
Předseda poslanecká sněmovny Radek Vondráček se zatím vyjádřil spíše opatrně v tom smyslu, že jeden volební obvod nevylučuje. Patrik Nacher je v tomto ohledu mnohem explicitnější. Poslanec za hnutí ANO má samozřejmě pravdu v tom, že volební systém, ve kterém by Česká republika byla jedním volebním obvodem, působí mnohem srozumitelnějším dojmem a pro voliče může být dokonce i v něčem atraktivnější.
Ochuzený politický systém
Známí politici a tváře jednotlivých stran by tak nebyli roztroušení napříč republikou a jednotlivými volebními kraji, ale mohl by je volit každý bez ohledu na to, v jakém kraji zrovna žije. Na druhou stranu by se ovšem smazal regionální ráz voleb, kdy v jednotlivých krajích kandidují politici s tímto krajem spojení a kteří ho přeci jen posléze nějakým způsobem v poslanecké sněmovně zastupují.
Pokud by se Česko ve sněmovních volbách skutečně stalo jedním volebním obvodem, byla by to velká škoda a volby do dolní komory parlamentu by to ochudilo o jeden důležitý rozměr, a to nejenom samotné volby. Především by však o jednu zásadní kvalitu přišel celý náš politický systém.
Mohlo by se tím pádem stát, že by se v poslanecké sněmovně hromadili zástupci žijící v některých konkrétních regionech a některé jiné kraje a oblasti by zde naopak byly reprezentované jen velmi málo. To by ve výsledku mohlo mít velmi negativní důsledky, a to na mnoha různých úrovních – od pocitu občanů, že ve sněmovně nejsou dostatečně zastoupeni, až po opomíjení problémů a záležitostí spojených s konkrétními regiony, protože by zde neměli své konkrétní nositele.
Doufejme ale, že k tomu nakonec nedojde. Minimálně se zdá, že nápad udělat z České republiky jeden volební obvod nemá oporu v horní komoře parlamentu. Jak už se nechal slyšet předseda senátu Miloš Vystrčil, parlament by podle něj neměl přijímat volební změny, které s ohledem na verdikt ústavních soudců nejsou nutné. Také ve sněmovní ústavní komisi převažuje názor, že by pro volby do sněmovny mělo jako doposud platit rozdělení do čtrnácti volebních obvodů.
Přesto je však třeba počítat s tím, že hnutí ANO bude tuhle variantu docela tlačit, protože pro ně samotné je celkem výhodná a Andreji Babišovi se nutně musí zamlouvat. Ostatní strany a hnutí by mu v tomto ohledu ale určitě neměly ustupovat a měly by trvat na tom, že zůstane čtrnáct volebních obvodů jako doposud.