Zvolený prezident Spojených států amerických Donald Trump se postavil proti tomu, aby Kyjev mohl útočit na ruské území Západem dodanými zbraněmi dlouhého doletu. Řekl to v rozhovoru pro americký časopis Time, který ho označil za osobnost roku 2024. Útoky západními zbraněmi, jako jsou americké rakety ATACMS, povolil Ukrajině po tlaku Kyjeva americký prezident Joe Biden v listopadu.
„Kategoricky nesouhlasím s odpalováním raket stovky kilometrů do Ruska. Proč to děláme? Vždyť tím také podněcujeme tuto válku a zhoršujeme ji,“ řekl Donald Trump americkému časopisu Time.
Na otázku, zda by nechal Ukrajinu bez podpory, Trump odpověděl, že by americkou pomoc použil jako páku nátlaku na Rusko při jednáních o příměří. „Chci dosáhnout dohody. Jediný způsob, jak jí dosáhnout, je neopustit ji (Ukrajinu, pozn. red.),“ řekl nově zvolený prezident Spojených států.
Washington od ruské invaze v únoru 2022 poslal podle Pentagonu Ukrajině vojenskou pomoc za více než 60 miliard dolarů. Ukrajinci však v posledních měsících nejsou schopni získávat zpět území okupované Rusy a naopak jsou na východě Ukrajiny v defenzivě. USA za této situace stupňují podporu i tím, že po více než dvou a půl letech války poprvé povolily Kyjevu údery raketami ATACMS na ruském území.
Ukrajinská vojska poprvé podnikla útok zbraněmi dodanými Spojenými státy na Brjanskou oblast na západě Ruska. V reakci na to ruská armáda odpálila proti Ukrajině jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik, vybavenou nejadernou bojovou hlavicí. Tyto rakety dosahují desetinásobku rychlosti zvuku a nemohou je sestřelit ani americké systémy protiraketové obrany v Evropě, oznámil Vladimir Putin.
Ve víkendovém rozhovoru pro americkou televizi NBC Trump řekl, že by se Ukrajina měla připravovat na to, že jí Spojené státy budou po střídání prezidentů poskytovat méně vojenské pomoci.
„Proč se Evropa nepodílí stejnou částkou jako my?“ ptal se Trump. „Jediná věc, která by se měla stát, je, že by se Evropa měla vyrovnat (Spojeným státům, pozn. red.),“ dodal. Podle něj USA pomohly Ukrajině částkou 350 miliard dolarů, zatímco Evropa částkou 100 miliard dolarů.
„Válka s Ruskem je pro Evropu důležitější než pro nás. Je důležitá pro všechny, ale pro Evropu je důležitější než pro nás. Máme mezi sebou takovou maličkost, které se říká oceán,“ uzavřel zvolený prezident Spojených států.
Deník The Wall Street Journal už dříve napsal, že tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zmrazení frontové linie vytvořením demilitarizované zóny. Na zajištění bezpečnosti Ukrajiny by se neměly podílet Spojené státy, ani kontingenty OSN a žádné další organizace financované USA. Zdroj deníku prozradil, že Spojené státy by mohly zaplatit vojenský výcvik nebo poskytovat jakoukoli jinou podporu, ale „neposílaly by americké muže a ženy na podporu míru na Ukrajině“.
Podle plánu se předpokládá, že by Spojené státy nadále poskytovaly Ukrajině zbraně k odstrašení Ruska před další agresí. Dříve, připomněl americký deník, poradci hovořili o plánu mírového urovnání, který mimo jiné předpokládal pozastavení vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjev souhlasil s mírovými jednáními. Mezi návrhy je i odmítnutí plánů Ukrajiny vstoupit do NATO na dobu nejméně 20 let.