Po delší době se v ruské státní televizi ovládané Kremlem opět objevily výhrůžky atomovým útokem na západní metropole. Tentokrát se jednalo o reakci na vyhrocenou situaci v Záporožské jaderné elektrárně. Přestože se zdá, že ji Rusové využívají jako chráněné místo, z něhož mohou ostřelovat blízká ukrajinská města, Moskva tato vyjádření odmítá.
Podle dostupných informací, které potvrzují například snímky z dronů, Rusové shromažďují v největší evropské jaderné elektrárně zbraně a další vojenskou techniku. S její pomocí údajně chtějí útočit na města, která se nachází blízko komplexu. Ukrajinská jaderná agentura Energoatom prohlásila, že Rusko nastražilo v Záporožské elektrárně výbušniny a je připraveno ji vyhodit do povětří. Některé z těchto informací potvrdil i americký ministr Antony Blinken, píše web CNN.
„Naposledy jsme byli svědky agrese Ruska, které se zmocnilo ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží, největší takové elektrárny v celé Evropě,“ komentoval situaci Blinken. „Rusko nyní využívá elektrárnu jako vojenskou základnu, aby mohlo střílet na Ukrajince, protože ví, že nemohou a nechtějí střílet zpět. Mohli by tak omylem zasáhnout reaktor nebo skladovaný vysoce radioaktivní odpad,” dodal s tím, že se pojem lidský štít dostal na úplně jinou a strašlivou úroveň.
V reakci na varování ohledně vojenských manévrů okolo jaderné elektrárny v Záporoží v ruské státní televizi proběhla debata o tom, kdo vlastně citlivý prostor ohrožuje. Podle Jurije Kota, vůdce proruského ukrajinského hnutí Parus, nese vinu Kyjev a jeho západní spojenci.
„Všichni velmi dobře chápeme, že si vymýšlejí fiktivní realitu. My se ale zabýváme skutečnou realitou,“ prohlásil Kot na Rossija 1. „Musíme to říci Ukrajině a zemím, které ji podporují. Především Velké Británii a Americe a dát to jasně najevo,“ dodal.
Současně Kot přidal i výhrůžky. „Pokud bude Záporožská jaderná elektrárna poškozena a dojde ke katastrofě, na vaše rozhodovací centra okamžitě dopadnou dvě rakety. Jedna ve Washingtonu, druhá v Londýně,“ vzkázal. „Jaderné. A to je vše, dál už se bavit nebudeme,“ zakončil svůj výstup.
Překvapivě se však nedočkal nekritického přijetí, ale naopak, přišla rázná reakce od dalšího hosta pořadu. „To by spustilo protokol o vzájemném zničení, takže bych se upřímně zdržel takových prohlášení,“ řekl šéf Centra politických informací Alexej Muchin.
Jadernou hrozbu si uvědomují i ve Spojených státech amerických. Jak informuje agentura Reuters, newyorský úřad pro mimořádné události vydal v červenci video, v němž radí, jak přežít jaderný útok.
This should NOT be happening.
We should be leading negotiations for peace in Ukraine and working towards prosperity for all, NOT warning innocent people in NY about what to do in a nuclear attack.
People’s lives shouldn’t be sacrificed for funding.
— Rep. Marjorie Taylor Greene🇺🇸 (@RepMTG) July 13, 2022
„Město není pod přímou hrozbou, ale považovali jsme za důležité, abychom se tímto tématem zabývali,“ sdělila Allison Pennisiová, vedoucí oddělení pro informování veřejnosti newyorského krizového řízení.