Za jednu z největších porážek Moskvy označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. K ukončení pětiletého kontraktu mezi ukrajinskou společností Naftohaz a ruským Gazpromem, díky kterému proudil plyn do Evropy, došlo ve středu. Podle Zelenského připravily Rusko o jeho nejatraktivnější a geograficky nejdostupnější trh přeměna energie ve zbraň a cynické vydírání partnerů.
„Když Putin před více než 25 lety převzal moc v Rusku, ročně se přes Ukrajinu do Evropy přečerpalo více než 130 miliard metrů krychlových plynu. Dnes je tranzit ruského plynu roven nule,“ napsal Zelenskyj ve středu v podvečer na komunikační platformě Telegram. „To je jedna z největších porážek Moskvy,“ dodal.
Vzhledem k okolnostem se podle ukrajinského prezidenta naprostá většina evropských zemí těmto změnám úspěšně přizpůsobila. „Dnes je naším společným úkolem podpořit Moldavsko v jeho energetické transformaci. Musíme také čelit hysterii některých evropských politiků, kteří dávají přednost mafiánským schématům s Moskvou před transparentní energetickou politikou.“
Ukrajina také doufá ve zvýšení dodávek amerického plynu do Evropy. „Spolupráce a maximální nabídky partnerů na trhu umožní, aby ceny byly komfortnější,“ doplnil Zelenskyj s tím, že čím „více plynu bude na trhu od skutečných partnerů Evropy, tím dříve budou překonány poslední negativní dopady energetické závislosti Evropy na Rusku“.
Podle očekávání ukončila Ukrajina ve středu tranzit ruského plynu do Evropské unie a Moldavska přes své území. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi ukrajinskou společností Naftohaz a ruským Gazpromem.
Kyjev ukončení přepravy ruského plynu odůvodnil ukrajinskou národní bezpečností, protože Moskva prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení proti Ukrajině. Slovenský premiér Robert Fico varoval před „drastickými dopady“ tohoto kroku na celou Evropskou unii, jako vítězství ho naopak přivítal polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Pětiletý kontrakt Naftohazu s Gazpromem z 30. prosince 2019 byl druhou komerční dohodou o tranzitu ruského plynu po jedenáctiletém kontraktu z let 2009 až 2019. Tuto dohodu Ukrajina uzavřela v Moskvě pod výrazným tlakem zemí Evropské unie, které byly skoro tři týdny bez ruského plynu kvůli neshodám o ceně suroviny a o poplatcích za tranzit mezi tehdejšími vládami Julije Tymošenkové a Vladimira Putina.
Tehdy byl problém pro unijní země ale mnohem palčivější, protože na ruském plynu byly nesrovnatelně závislejší než nyní. Přes Ukrajinu v té době proudilo do Evropské unie více než 100 miliard metrů krychlových plynu ročně, zatímco v uplynulém roce objem takto přepraveného plynu mírně převýšil 15 miliard metrů krychlových, což představovalo jen pět procent celkové spotřeby v EU.