„Vy dobytci z Trikolory, doufám, že tohle se vám jednou vrátí,“ rozčílil se bývalý hokejista a český olympionik Jiří Hrdina na neparlamentní hnutí Trikolora. Hokejovou legendu vytočil příspěvek na sociálních sítích, v němž hnutí nepřímo vzkazovalo Čechům, kteří podporují Ukrajinu v bojích proti agresivnímu Rusku, že mají na rukou krev dětí zabitých ve válce.
Hnutí Trikolora zveřejnilo na své stránce na Facebooku fotografii dítěte s popiskem „Zabila mě kulka, na kterou jste se ČEŠI složili“. Příspěvek ovšem později hnutí smazalo. Jedním z důvodů stažení příspěvku může být použitá fotografie. Přestože se hnutí odvolává na probíhající válku na Ukrajině, snímek je z roku 2013 a byl stažen z databanky.
„Tohle je jedna z největších prasáren a nechuťáren, co sem zatím někdo pověsil,“ rozčílil se nad vzkazem Trikolory bývalý hokejový reprezentant Jiří Hrdina a dodal, že doufá, že se takové jednání lidem z Trikolory jednou vrátí i s úroky. „Šmejdi nechutný…“ ulevil si.
Přidal se k němu také diplomat a bývalý europoslanec Pavel Telička, podle nějž se hokejová legenda vyjádřila dostatečně jasně a stále ještě slušně.
Hnutí Trikolora kritizuje financování dodávek zbraní na Ukrajinu dlouhodobě. Podle něj by Ukrajina měla s Ruskem spíše vyjednávat o míru. „My preferujeme ukončení bojů, příměří, mírové rozhovory, diplomatické řešení a nalezení kompromisu garantovaného ostatními zeměmi,“ tvrdí předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová, která zároveň uvedla, že žádná svobodná Ukrajina již neexistuje, jelikož už je to jen „americký protektorát za eurounijní peníze“.
Trikolora je tedy také proti vládě Petra Fialy a její iniciativě v pomoci Ukrajině. Česko totiž napadené zemi mimo jiné zprostředkovává dodávky munice a v rámci zajišťování dalších financí, potřebných zbraní nebo protivzdušných systémů, které jsou nyní podle představitelů NATO pro Kyjev nejdůležitější, je velmi aktivní.
Díky české iniciativě, ke které se připojilo již 20 zemí, se doposud podařilo sehnat 500 000 kusů dělostřelecké munice. Na téměř 200 000 už jsou smlouvy, dalších 300 000 kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit, informoval premiér Petr Fiala (ODS). Česká republika je zároveň připravena být zprostředkovatelskou zemí v německé iniciativě na posílení ukrajinské protivzdušné obrany.
Na chřadnutí ukrajinské obrany se podepsala především váznoucí vojenská pomoc Spojených států amerických, které nicméně od začátku ruské invaze napadené zemi poskytly 44,2 miliard dolarů (1,04 bilionu korun) ve vojenské podpoře.
O víkendu americký Kongres po měsících vnitropolitických sporů přijal sérii čtyř zákonů, z nichž tři se týkají zahraniční vojenské pomoci Ukrajině, Izraeli a americkým partnerům v jihovýchodní Asii, hlavně Tchaj-wanu, celkem ve výši 95 miliard dolarů (2,25 bilionu korun). Ukrajina z celkových 60,8 miliardy dolarů dostane v přímé vojenské podpoře asi 23 miliard (545 miliard korun). Zákony musí ještě schválit Senát, jímž by měly podle očekávání projít bez potíží, a podepsat prezident Joe Biden.