Šéf NATO Jens Stoltenberg v Madridu potvrdil, že Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance. Všechny tři země podepsaly společné memorandum, které reaguje na výtky Ankary vůči vstupu Švédska a Finska do NATO. Rozhodnutí přivítal i premiér Petr Fiala.
Jednání se uskutečnilo v Madridu bezprostředně před začátkem summitu NATO. Rozhovory vedli generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Sauli Niinistö. Podle tureckého tisku rozhovory trvaly zhruba dvě hodiny.
Finská média informovala, že Turecko, Švédsko a Finsko připraví společné memorandum, které bude řešit obavy Turecka ze vstupu obou skandinávských zemí do Severoatlantické aliance. Informaci přinesly finský deník Helsingin Sanomat a list Iltalehti v době, kdy lídři Turecka, Švédska a Finska ještě jednali s generálním tajemníkem Stoltenbergem, píše agentura Reuters.
„Rozhodnutí Turecka nebránit vstupu Finska a Švédska do NATO je velmi dobrou zprávou. Padla poslední velká překážka a nic nebrání tomu, aby se naši severští přátelé stali brzy právoplatnými členy NATO. Velké posily pro celou Alianci,“ řekl novinářům před summitem NATO v Madridu premiér Petr Fiala.
O vstup do NATO požádaly Švédsko a Finsko v květnu v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě po ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentur bude otázka jejich vstupu patřit k hlavním bodům jednání na madridském summitu.
Finský prezident Sauli Niinistö podle agentury Reuters řekl, že Turecko souhlasilo se vstupem Finska a Švédska do NATO. Průlom na madridském summitu aliance podle Niinistöa přišel poté, co tato trojice zemí podepsala společné memorandum, které řeší obavy Turecka ze vstupu obou skandinávských zemí do Severoatlantické aliance.
Po dohodě s Tureckem NATO „pozve“ obě severské země, aby se k němu připojily, potvrdil na večerní tiskové konferenci Stoltenberg dřívější vyjádření finského prezidenta Sauliho Niinistöa. „Turecko, Finsko a Švédsko dnes podepsaly memorandum, které se týká tureckých obav, včetně těch ohledně vývozů zbraní a boje proti terorismu,“ řekl Stoltenberg.
Vstup Švédska a Finska do NATO budou muset také schválit parlamenty třiceti stávajících členských zemí aliance.
O vstup do NATO požádaly Švédsko a Finsko v květnu v reakci na zhoršení bezpečnostní situace v Evropě po ruské invazi na Ukrajinu.