Sněmovna by měla dnes rozhodnout o zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb. Pokud budou poslanci o předlohách hlasovat, očekává se, že je nejméně koaliční většinou navzdory odporu pravicové opozice schválí. Předpokládá se, že pravice se bude snažit hlasování zbrzdit.
Dnešek bude šestým jednacím dnem závěrečného kola debaty o evidenci tržeb, od níž si vláda slibuje omezení šedé ekonomiky a zlepšení výběru daní. Sněmovna na tento den stanovila koaliční většinou pevnou dobu, kdy má o příslušných zákonech a pozměňovacích návrzích k nim hlasovat.
[ctete-foto]44638[/ctete-foto]
Pravicová opozice tvrdí, že koalice tímto postupem porušila sněmovní jednací řád. ODS už avizovala, že u Ústavního soudu napadne proceduru i samotný zákon. Pravice tvrdí, že evidence tržeb ztíží život hlavně menším podnikatelům, obává se taky možného zneužití dat.
Pokud předlohy schválí Sněmovna, Senát a podepíše prezident, podnikatelé začnou elektronicky posílat údaje o tržbách do registru patrně od listopadu. Nejprve půjde o restaurace a hotely, postupně budou přibývat další odvětví.
Poslední jednání začalo
První příspěvek měl připraven Andrej Babiš, který opět mluvil o prospěšnosti zavedení EET. Na začátek své řeči ironicky poděkoval několika opozičním politikům, kteří podle něj zdržovali celé několikaměsíční jednání. Konkrétně ministr financí mluvil například o předsedovi ODS Petru Fialovi nebo předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Během Babišovy řeči musela místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová několikrát požádat ministra o přerušení. Hladina hluku ve Sněmovně byla totiž tak velká, že znemožňovala Babišovi k poslancům hovořit. Ministr podotkl, že od zahájení projednávání evidence tržeb ve Sněmovně uplynulo 236 dní. „Čteme to tady už 38 hodin a v rámci třetího čtení 23 hodin,“ uvedl. Evidenci tržeb Babiš označil za standardní nástroj pro boj s šedou ekonomikou a za nejefektivnější a nejlevnější nástroj pro narovnání podnikatelského prostředí. „Pomůže efektivně vybrat daně, aby se vytvořil prostor pro snížení daňových sazeb,“ řekl ministr.
[ctete-foto]45120[/ctete-foto]
Druhým vystupujícím byl Roman Sklenák, který se ohradil proti obstrukcím, které ODS a TOP 09 podle jeho slov hraničí s mezemi parlamentní demokracie. Předseda klubu ČSSD také upozornil, že prvními, kdo deklarovali neumožnění třetího čtení návrhu služebního zákona, byli Zbyněk Stanjura a Miroslav Kalousek. Toho Sklenák ostře kritizoval za jeho přístup k obstrukcím, které údajně exministr financí po služebním zákoně slíbil nepoužít u dalších návrhů. Sociální demokrat také obvinil opozici, že pokud by v případě EET koaliční strany ustoupily, ODS a TOP 09 budou používat obstrukce častěji.
Opozice upozornila Sklenáka, že se plete
Miroslav Kalousek reagoval na slova svého předřečníka klidně. Sklenákovi, který tvrdil, že zákon o státní službě byl odhlasován v jiné verzi, než byl navrhován, jen proto, aby opozice nepoužila obstrukce, oponoval věcně. Poprosil totiž poslance, aby se přihlásili ti, kteří hlasovali nedobrovolně. Poté, co se nepřihlásil nikdo, prohlásil Kalousek, že se Sklenák plete. Ve svém dvouminutovém vystoupení předseda TOP 09 ještě upozornil, že pokud někdo dělá obstrukce, je to vláda, která neprojednává zákony opozičních poslanců. Kalouskův projev posléze předseda KSČM Vojtěch Filip označil za manipulativní.
[ctete-foto]44933[/ctete-foto]
Předseda ODS byl překvapen, že zástupce ČSSD bere jednání s opozicí o služebním zákoně jako vydírání. Podle Petra Fialy, nejde při jednání o EET o žádné radikální omezení funkčnosti Sněmovny. Debaty zatím probíhaly 20 hodin, což jsou podle opozičního lídra tři pracovní směny a dříve došlo k daleko horším situacím. Současně Fiala upozornil Skaláka, že pokud se podívá na hlasování poslanců ODS při navrhování vládních zákonů, zjistí, že 60 procent občanští demokraté odsouhlasili, tudíž nejde hovořit o plošném nepřijímání zákonů.
Ostře proti vystoupení předsedy poslaneckého klubu ČSSD vystoupil i Petr Gazdík. Ten sociálnědemokratickým poslancům připomněl obstrukce Davida Ratha, kvůli kterému bylo jednání Sněmovny pozastaveno několikrát. Vystoupení Sklenáka pak Gazdík označil za pokrytecké.
[ctete-foto]46344[/ctete-foto]
Zbyněk Stanjura se podivil nad tím, že ČSSD podle jeho slov fňuká nad jednacím řádem, který umožňuje ve třetím čtení pouze časově omezenou debatu. Jak řekl předseda poslaneckého klubu ODS, byla to právě Sobotkova strana, která si před lety tento řád odhlasovala. Důvodem prý byla jasná snaha, vědět, kdy mají ve Sněmovně potřebný počet poslanců, aby si odhlasovala své zákony. „Dejte nám s tím pokoj, my to nechtěli,“ vzkázal Stanjura. Zároveň zmínil, že za dob Davida Ratha v ČSSD byly obstrukce daleko mohutnější, konkrétně se jednalo o 130 hodin.
Jandák označil EET za pitominu, ale podpořil ji
Na vystoupení Františka Laudáta z TOP 09, který označil dění ve Sněmovně za vznik nové Národní fronty, reagoval Vítězslav Jandák. Ten svému kolegovy řekl, že na rozdíl od Miroslava Kalouska nikdo z ČSSD, které je členem, v Národní frontě nebyl. Jandák také vzkázal opozici, že stejně jako ČSSD v případě církevních restitucí, prohraje. Nemá totiž už dost sil, což je prý vidět na vystoupeních členů opozičních stran. EET je podle Jandáka pitomina oproti církevním restitucím a kritici by už měli nechat hlasovat.
Na EET se napojí firma, mající problémy se zákonem
Petr Bendl označil desetiminutové omezení na vystoupení za nedemokratické. Poslanec ODS varoval před úniky informací, které se poslední dobou dostaly na denní pořádek. Největší nebezpečí vidí Bendl u soukromých firem, které budou mít na starost shromažďování dat od živnostníků. Opoziční politik vyslovil obavu o propojení soukromých firem se státní sférou, konkrétně zmínil firmu Lyoness. Ta podle Bendla firma nabídne obchodníkům slevy a tím se bude lákat k sobě. Nebezpečí tkví údajně v tom, že Lyoness má velké problémy se zákonem v několika zahraničních zemích. Společnost už dokonce prohrála několik soudních sporů o peníze, které nevrátila svým klientům.
Starostka Prahy 2 Jana Černochová řekla, že je jasně viditelná nenávist socialistů k podnikavým lidem. Překvapivá je však snaha hnutí ANO, které uspělo ve volbách s úplně odlišnou rétorikou. Poslankyně se také ostře opřela do Agrofertu Andreje Babiše, který se podle ní snaží stát jakýmsi monopolním prodejcem. Během vystoupení musela Černochová důrazně žádat předsedu Sněmovny, aby sjednal klid. Její řeč totiž přerušovali poslanci ANO a KDU-ČSL. Starostka na příkladech několika drobných živnostníků Babišovi dokazovala, jak je EET nepotřebná. Otázkou prý zůstává i odchod spoluautorky a propagátorky návrhu EET Simony Hornochové, která skončila jako náměstkyně na ministerstvu financí. Zároveň by Černochovou zajímalo, jak chce Babiš v době úniků informací, zaručit bezpečnost dat o živnostnících.
Kalousek varoval Sněmovnu před porušením zákona
Pár minut před hlasováním se o slovo opět přihlásil Miroslav Kalousek. Upozornil, že v souladu s jednacím řádem je stále ještě 14 poslanců TOP 09, kteří neměli možnost vystoupit. Pokud jim to nebude umožněno, bude podle Kalouska porušen zákon. „Pokud neumožníte návrhy přednést, pak jste znásilnili parlamentní diskuzi, což nemá obdoby,“ řekl předseda TOP 09.
Konec debaty chtěl urychlit předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, což vzbudilo kritiku Zbyňka Stanjury a Miroslava Kalouska. Člen ODS ve své námitce, jež nebyla odhlasována, Hamáčkovi vytýkal, že ukončil rozpravu, aniž by toto kdokoliv navrhl. Kalousek zase předsedovi vysvětloval, že ze své pozice takovýto návrh ani dát nemůže.
Hamáčkovy pozdější výroky, při kterých mylně interpretoval jednací řád, následně donutilo Miroslava Kalouska, aby podal návrh na odvolání předsedy Sněmovny. Poslanci však tento návrh neodhlasovali.
V důsledku nestandardního jednání ve Sněmovně poslanci ODS a TOP 09 opustili jednací síň a hlasování o EET se nezúčastní.