Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se na dnešním setkání v hlavním městě Kazachstánu Astaně shodli, že jakékoliv jednání o míru na Ukrajině nemá bez účasti Ruska smysl. K výsledkům setkání na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) to podle agentury Reuters uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
„V kontextu Ukrajiny byla zdůrazněna neperspektivnost jakýchkoliv formátů bez ruské účasti,“ citovala Peskova ruská média. Podle mluvčího Kremlu zároveň není možné říct, že by Ukrajina byla hlavním tématem rozhovoru obou prezidentů.
Ukrajina minulý měsíc uspořádala ve Švýcarsku mírový summit, kterého se zúčastnilo přes 90 zemí. Rusko, které svého souseda vojensky napadlo, pozváno nebylo. Čína, která patří k nejbližším spojencům Moskvy, účast odmítla.
Putin vpředvečer švýcarského summitu řekl, že Rusko by ukončilo válku na Ukrajině, pokud by se Kyjev vzdal ambice připojit se k NATO a ukrajinské jednotky by opustily čtyři celé oblasti na východě země, které nyní invazní vojska částečně okupují. Ukrajina požadavky odmítla a naopak požaduje kompletní stažení ruských vojsk z ukrajinského území.
Putin po začátku středečního jednání se Siem řekl, že rusko-čínské vztahy procházejí nejlepším obdobím ve svých dějinách. „Jsou založeny na principech rovnosti, vzájemné výhodnosti a respektu k suverenitě toho druhého,“ uvedl s tím, že od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 dále posílily.
Si vyjádřil potěšení, že se opět setkal se svým „starým přítelem“. „Tváří v tvář mezinárodní situaci a nestálosti světa“ vyjádřil naději, že obě země upevní vzájemné přátelství „pro další generace“.
Setkání obou hlav států v Astaně se konalo na okraj summitu SCO, což je regionální organizace zahrnující devět členských států, z nichž mnohé mají napjaté vztahy se Západem a usilují o ukončení „hegemonie“ Spojených států v mezinárodních záležitostech. Putin dnes SCO označil za „jeden z klíčových pilířů multipolárního světového řádu“.
Středeční schůzka mezi Putinem a Siem, která podle deníku Kommersant trvala dvě hodiny a týkala se hlavně bilaterálních záležitostí mezi Ruskem a Čínou, se koná měsíc a půl po jejich posledním setkání v Číně.