
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock
Evropská komise odkládá jednání o zpřísnění požadavků na kotle a krby. Informoval o tom český europoslanec Ondřej Krutílek (ODS). Podle něj se komise lekla tlaku a zrušila zasedání konzultačního komitologického výboru, který měl mít záležitost na stole. Krutílek společně s europoslancem Alexandrem Vondrou (ODS) vyzývali komisi ke stažení návrhu na zpřísnění už ve středu.
„Odklad jednání naprosto jasně ukazuje, že v problematice krbů nešlo o žádný ,hoax‘, jak se nám snaží tvrdit Zastoupení Evropské komise v Praze nebo Honza Farský,“ oznámil na sociální síti X europoslanec za občanské demokraty Ondřej Krutílek.
Právě jsem dostal informaci, že jednání o zpřísnění požadavků na kotle a krby se odkládá.
— Ondřej Krutílek (@ondrejkrutilek) February 6, 2025
Co to znamená? Že Evropská komise se lekla tlaku a zrušila zasedání konzultačního komitologického výboru, který měl mít příští středu tuhle záležitost na stole.
To naprosto jasně ukazuje,… pic.twitter.com/MFBgrA5Le1
Narážel tím mimo jiné na nedávná slova europoslance Jana Farského (STAN), který celou diskuzi kolem zpřísnění požadavků na kotle a krby označil za „tornádo ve sklenici vody“. „Asi někomu zkazím příběh realitou. Jedná se o pracovní dokument Evropské komise. Podoba návrhu se bude teprve projednávat a upravovat, vznikne až po konzultacích s členskými státy,“ komentoval ve středu.
Podle Krutílka je zároveň dobře, že se podařilo celou věc nasvítit. „A ne, tím fakt nemyslím bláboly Karla Havlíčka,“ rýpnul si pak do místopředsedy Babišova hnutí ANO.
Ten na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že se vláda musí kategoricky distancovat od případných nových emisních požadavků pro kotle a kamna. Podle Havlíčka by to znamenalo nárůst cen o 50 až 100 procent. „Okamžitě by to přineslo problémy zejména menším a středním firmám, které jsou v oblasti aktivní,“ nechal se slyšet. Kabinet Petra Fialy (ODS) vyzval, aby se od návrhu kategoricky distancoval a neusiloval pouze o odklad, ale o úplné zrušení.
Zástupci vlády však už dopředu avizovali, že chtějí zásadní revizi návrhu. „Zpřísnění požadavků by mohlo omezit dostupnost či zakázat uvádění určitých typů výrobků na trh a zvýšit jejich cenu. Proto s návrhem nesouhlasíme a své připomínky představíme na jednání v Bruselu už v příštím týdnu,“ řekl ještě před odložením zmíněného jednání mluvčí ministerstva průmyslu Marek Vošahlík. Nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí. „Dřevo je obnovitelný zdroj a představuje také energetickou nezávislost,“ vzkázal šéf resortu Petr Hladík (KDU-ČSL).
Požadavky na emisní a technické normy kotlů a kamen jsou součástí návrhu Evropské komise na novou směrnici o ekodesignu, která by od 1. července 2027 mimo jiné výrazně zpřísnila limit pevných částic nebo snížila emisní limity oxidu uhelnatého a oxidů dusíku.
Konkrétně by se dotkla kotlů na uhlí, dřevo a biomasu s tepelným výkonem do 1000 kW a méně, dále pak lokálních topidel do 50 kW, konkrétně kamen, krbů a sporáků. Ty by podle dokumentu měly být také vybaveny automatickou regulací spalování s připojením k elektronickému řízení a senzorům, které upravují přívod vzduchu dle aktuálního výkonu a zátěže.
Pokud by byl návrh schválen, dojde podle expertů k výraznému zhoršení podmínek pro výrobce i uživatele těchto zařízení. Například Asociace podniků topenářské techniky upozornila, že po zavedení požadavků v roce 2027 by trh se spalovacími zdroji na pevná paliva poklesl o více než 80 procent, protože by se zásadním způsobem zvýšila cena nových spotřebičů a tím i jejich dostupnost pro občany s průměrnými a nižšími příjmy.