Nový ukrajinský ministr zahraničních věcí v neděli vyzval spojence k odvážným kolektivním rozhodnutím. Ta by podle něj představovala použití partnerské protivzdušné obrany k sestřelení ruských raket a dronů nad Ukrajinou. „Společnou reakcí spojenců by měla být co největší podpora Ukrajiny,“ dodal v reakci na nedělní ruský útok, během nějž bezpilotní letouny narušily vzdušný prostor Rumunska a Lotyšska.
„Ruské bezpilotní letouny dnes (v neděli, pozn. red.) narušily vzdušný prostor Rumunska a Lotyšska,“ upozornil na sociální síti X Andrij Sybiha. „To připomíná, že agresivní akce Ruska přesahují hranice Ukrajiny. Společnou reakcí spojenců by měla být co největší podpora Ukrajiny, aby se nyní ukončila ruská agrese, ochránily životy a zachoval mír v Evropě,“ dodal.
K tomu podle něj Ukrajina potřebuje konkrétní kroky svých spojenců. „Odvážné kolektivní rozhodnutí použít partnerskou protivzdušnou obranu k sestřelení ruských raket a dronů nad Ukrajinou. Silnější a rychlejší vojenskou pomoc ukrajinským vojákům. Zrušení omezení pro používání ukrajinských zbraní. Jednejte nyní,“ uzavřel.
Ukrajinská protivzdušná obrana v neděli oznámila, že zničila 15 z 23 útočných dronů a jednu řízenou střelu odpálenou z Ruska. Podél Dunaje je území Rumunska vzdálené jen několik stovek metrů od ukrajinských říčních přístavů, které opakovaně zasahují ruské útoky.
Během nočního úderu „radarový kontrolní systém identifikoval a sledoval dráhu dronu, který vstoupil do národního vzdušného prostoru a pak vystoupil ve směru k Ukrajině,“ uvedlo rumunské ministerstvo obrany v prohlášení, v němž útok odsoudilo.
Rumunsko vyslalo k monitoringu útoku dvě stíhačky F-16. Obyvatelé okresů Tulcea a Constanta na jihovýchodě Rumunska byli varováni, aby si našli úkryt.
„Z existujících údajů byla zóna možného dopadu na národním území identifikována jako neobydlené území poblíž vesnice Periprava,“ dodalo ministerstvo, jehož pracovníci oblast prohledávají.
Rumunští zákonodárci mají podle agentury Reuters ještě v tomto volebním období schválit zákon, který by umožňoval sestřelovat drony pronikající do vzdušného prostoru země v dobách míru.
Už v minulosti byly v rumunských oblastech sousedících s Ukrajinou nalezeny trosky dronů určených k útokům na Ukrajinu. V Lotyšsku jsou ale podobné incidenty velmi neobvyklé.
Na východě Lotyšska poblíž města Rēzekne spadl v sobotu dron, armáda incident vyšetřuje. „Podle předběžných údajů jde o vojenský dron Ruské federace, který do lotyšského vzdušného prostoru přiletěl z Běloruska,“ uvedlo ministerstvo obrany. Bělorusko je blízkým spojencem Moskvy ve válce proti Ukrajině. Jako členský stát NATO Riga o incidentu informovala vedení aliance.