Potřebujete na každou drobnou závadu služby odborníka nebo rovnou kupujete nové vybavení? Pak je téměř jisté, že minimálně za část z nich platíte zcela zbytečně a ztrácíte s nimi příliš mnoho času. Řadu věcí totiž zvládnete rychle opravit sami.
Praskliny ve zdi či poškozená omítka
Objevily se vám ve zdi drobné pukliny ve spárách nebo jste si třeba nedopatřením „urazili“ roh? Jde o běžné problémy, které je čas od času potřeba vyřešit v každé domácnosti.
Nemusíte si ale hned na pomoc volat malíře, nebo dokonce stavební firmu. Drobné opravy podobného rázu zvládnete jednoduše svépomocí. Praskliny ve zdi můžete vyspravit k tomu určeným tmelem. Kupte si tmel v tubě, který se aplikuje pomocí vytlačovací pistole na kartuše. Jde o investici celkově v řádu nižších stovek korun. Pistole se vám navíc bude hodit i do budoucna.
V případě větších nerovností v omítce si pak stačí koupit sádru. Tu seženete v každém hobbymarketu, často i v běžných supermarketech v oddělení domácích potřeb. Sádru jednoduše rozmícháte ve vodě a ukopnutý roh pomocí špachtle a hladítka opravíte. Po zaschnutí sádru přebrousíte brusným papírem a nakonec přetřete jednou či dvěma vrstvami barvy. A roh bude jako nový!
Nábytek už není v takové kondici jako dříve?
Starší rozvrzaný nábytek nemusíte hned nahrazovat novým. Pokud máte doma správné ruční nářadí, opravu snadno zvládnete svépomocí.
Někdy stačí jen inbusem dotáhnout šrouby, jindy možná bude nutné vytvořit zcela nové spoje. Dřevěný nábytek můžete omladit novým lakováním. To staré jednoduše obrousíte, nové nanesete štětcem.
Výměny žárovek všeho druhu
V běžných lustrech si žárovku dokáže vyměnit asi každý. Poradíte si ale i s mikrovlnkou nebo s klasickou troubou? A co třeba se žárovkou v automobilu?
Ve většině případů zvládnete výměnu svépomocí i tam, kde na první pohled není patrné, jak na to. Návody naleznete na internetu nebo stačí trocha zvídavosti. Často rychle poznáte, jak se k žárovce dostat a vyměnit ji za nový kus. Pozor jen na to, abyste ji vyměnili za stejný typ, resp. za typ, který je pro daný světelný zdroj určen.
Trápí vás vodní kámen?
Máte doma tvrdou vodu a pravidelně měníte sprchové hlavice kvůli tomu, že voda již neteče tak dobře jako dříve? Jde o zcela zbytečný krok.
Zastavte přívod vody a následně hlavice, hadice i kohoutky rozmontujte. Stačit by vám k tomu měl montážní klíč či tzv. sikovky. Všechny části, které jsou výrazně pokryté vodním kamenem, nejprve opatrně mechanicky zbavte největších nečistot. Poté je vyvařte v hrnci s vodou a octem a na závěr ještě znovu mechanicky očistěte. Vodní kámen se krásně pustí a vybavení bude jako nové.
Takovou údržbu provádějte preventivně např. 1× ročně. Životnost vybavení tak výrazně prodloužíte.