Ještě předtím, než ve volebních urnách přistály první hlasy, o vítězi voleb do ruské Státní dumy asi pochyboval jen málokdo. Navzdory nařčením z plošného podvádění si vládnoucí strana – do morku kostí věrná prezidentu Vladimiru Putinovi – dokráčela pro další vítězství, po kterém má Jednotné Rusko v ruském parlamentu dvoutřetinovou většinu. Jenže cena za volební vítězství vzrostla a triumf Jednotného Ruska nemá takovou sílu, uvádí analýza americké CNN.
Po spočítání 98 procent hlasů v pondělí ruská volební komise oznámila, že Jednotné Rusko získalo bezmála polovinu všech odevzdaných hlasů. Před pěti lety ovšem partaj měla větší podporu voličů, když dosáhla zisku 54 procent všech hlasů. „Napříč zemí se přitom objevily zprávy o dodatečném vhazování hlasů do uren. Část incidentů dokonce zachytily kamery nainstalované ve volebních místnostech,“ poukazuje analýza na nesrovnalosti provázející právě skončené ruské parlamentní volby.
Na záznamu z regionu Kemerovo je například vidět člena volební komise v černé košili, který podivně postává před volební urnou, zatímco zpoza blízko pověšené ruské vlajky se vynořuje ruka, která do urny láduje papíry. Na jiném videu je slyšet smích dvojice žen, které naprosto okatě „krmí“ volební urnu – nejspíš v neumětelském pokusu zfalšovat výsledek voleb, píše CNN. Ruská ústřední volební komise tvrdí, že všechny podvodné hlasy byly anulovány, kritici režimu ovšem namítají, že tisíce incidentů podobných těm výše popsaným bylo ignorováno.
Pozorovatelé také poukázali na to, že aktuální volby byly roztažené na celé tři dny, údajně kvůli tomu, aby mohli voliči v době pandemie covidu snáz dodržovat rozestupy, což výrazně ztížilo monitorování průběhu hlasování. „V některých regionech se také rozběhl systém elektronického hlasování, takže lidé mohli lístky „vhodit“ online. I přímo prezident Putin, který skončil v karanténě poté, co jeho blízcí spolupracovníci chytili koronavirus, hlasoval tímto způsobem,“ uvádí se v analýze CNN. A i to je problém – okamžitě se totiž vyrojily otázky, jak mohl Putin hlasovat online, když opakovaně trvá na tom, že nepoužívá mobilní telefony, které jsou nezbytné pro ověření hlasů podaných elektronickou formou.
Kritici také poukázali na to, že tento druh hlasů se dá snadněji upravit a zmanipulovat. Spekulace navíc přiživilo to, že spočítání online hlasů podle všeho trvalo delší dobu než vyhodnocení papírových lístků. „Není jasné, proč bylo přikročeno k tak primitivním metodám ovlivňování výsledků voleb, když ruské úřady vynaložily velké množství energie na to, aby většina opozičních hnutí nemohla do voleb vyslat žádného ze svých kandidátů,“ podivuje se analytik CNN Matthew Chance.
Jako příklad analýza uvádí osud nejhlasitějšího kritika Kremlu a Putina Alexeje Navalného, který volby strávil zavřený ve vězení a jehož protikorupční organizaci ruské úřady prohlásily za extremistickou a zakázaly ji. A kandidaturu jeho podporovatelů a spolupracovníků zároveň znemožnil zákon. Část z nich proto raději prchla do exilu. Ti opoziční politici, kteří se na kandidátky dostali, hovoří o neúměrném nátlaku. Například jeden z kandidátů v Petrohradě zjistil, že dva z jeho politických oponentů si změnili jméno na to jeho a nechali si narůst plnovousy, aby se mu co nejvíc podobali i vzhledově a co nejvíc tak zmátli voliče.
Aby obešel restriktivní kroky vlády a nahlodal suverenitu Jednotného Ruska, doporučil Navalného tým voličům, aby hlasovali chytře a kroužkovali kandidáty, kteří mají největší šanci proti úřadujícím poslancům vládnoucí strany. Na tomto „truc hlasování“ nejvíc vydělali komunisté, kteří získali výrazně více hlasů než před pěti lety. Ale tato strana s Jednotným Ruskem dlouhodobě spolupracuje, stejně jako partaje na třetím a čtvrtém místě. „Ve finále tak ruská opozice skončila u pomyslné postranní čáry, často úplně vyvržená z politické sféry. A tato rozlehlá země i nadále zůstává pevně v rukou prezidenta, který ji vede posledních 22 let,“ uzavírá analýza.