Moskevská pobočka Jednotného Ruska připravila text obsahující „doporučení pro pokrytí speciální operace“ pro kandidáty, kteří budou za stranu kandidovat v zářijových komunálních volbách. Text dokumentu (obsahuje několik desítek tisíc znaků) získala redakce webu Meduza.io.
Šéf moskevské pobočky Jednotného Ruska Petr Tolstoj Meduze řekl, že strana žádné takové doporučení pro kandidáty nepřipravila, ale pravost dokumentu redakci potvrdil zdroj z pobočky Jednotného Ruska i zdroj blízký vedení strany.
„Celkově Jednotné Rusko nabízí ‚čtyři teze‘, které hovoří o válce na Ukrajině. První ‚linie‘ je věnována historii Ruska a Ukrajiny, druhá ‚obnově mírového života‘ v samozvaných DNR a LNR, třetí konfliktu mezi Ruskem a Západem a čtvrtý ‚hrdinům Z‘, tedy ruským vojákům zapojeným do ‚speciální operace‘,“ shrnuje Meduza.
Obecně se kandidátům Jednotného Ruska doporučuje, aby voličům sdělilo, že velká část Ukrajiny „byla vždy součástí ruského světa“ (co je míněno „ruským světem“, není z metodiky jasné) a že válka je „přímým důsledkem politiky Západu vůči Rusku, která je prováděna od roku 1945“.
Kandidátům Jednotného Ruska se v historické „linii“ doporučuje, aby voličům říkali zhruba totéž, co Vladimir Putin o ukrajinské historii, totiž že Ukrajina není nezávislý, samostatný stát, ale „pohraniční území Ruska“.
Ukrajinský národ byl „vynalezen“ až koncem 19. století, má se nadávat na Vladimira Lenina (Putin ho již dříve označil za „autora“ a „architekta“ moderní Ukrajiny) a chválit Josifa Stalina (za to, že navrhl nedat republikám SSSR ani formální právo na odtržení od SSSR). Kritizovat se má Nikita Chruščov, který „udělal kariéru na Ukrajině“, poté „převedl Krym do Ukrajinské SSR“ a následně „podporoval nacionalistické myšlenky na Ukrajině“.
Rusko se podle tohoto návodu o Ukrajince všemožně stará a poskytuje jim humanitární pomoc. Proč Ukrajinci humanitární pomoc potřebují, se tam nepíše. Na rozdíl od kyjevského režimu Rusko prý všemi svými kroky dokazuje, že mu osud civilistů není lhostejný, a tak v poslední době obyvatelé osvobozených území stále častěji vyjadřují přání stát se součástí Ruska. Ukrajina se stala rukojmím USA, které v zemi provedly státní převrat, jenž přispěl k tomu, že se k moci dostali nacionalisté. Západ rozpoutal konflikt na Ukrajině, aby zničil svého hlavního geopolitického soupeře – Rusko.
„Rusko se ze své strany snažilo všemožně vyhnout ozbrojenému konfliktu. Již nyní je zřejmé, že Západ byl poražen v sankcích, informační a humanitární válce. Evropské státy k tomuto závěru postupně dospívají, a čím více se projeví důsledky sankcí, tím jasnější budou prohlášení o potřebě normalizovat vztahy s Ruskem. Je zřejmé, že na eskalaci konfliktu mají zájem pouze Spojené státy,“ uvádí se v textu dokumentu.
Autoři doporučení označují ruské vojáky za „hrdiny, kteří skoncují s ukrajinským neonacistickým režimem“. Tvrdí, že Rusko „prakticky samo zastavilo nacistické Německo, zatímco většina evropských států se vzdala bez boje“.
Dále příručka tvrdí: „Jak ukazuje praxe, Západ se nepoučil z Velké vlastenecké války a rozhodl se, že si s Ruskem a jeho lidem poradí. To je asi hlavní chyba, které se USA a jejich spojenci dopustili. Jestliže SSSR tehdy dokázal skoncovat s fašistickým režimem Adolfa Hitlera, nebude pro Rusko problém zastavit i neonacistický režim Zelenského, podporovaný řadou západních zemí. Ruští vojáci v praxi dokazují, že zapojit se do konfliktu s Ruskem je ztracený případ.“ Autoři textu dodávají, že „zvláštní operace skončí bezpodmínečným vítězstvím“, ale není popsáno, jak by to mělo vypadat.
Zprávy o válečných zločinech spáchaných ruskou armádou mají kandidáti interpretovat jako „techniku vojenské propagandy“. „Ve skutečnosti není hlavním nepřítelem ukrajinských občanů Rusko a ruský lid, ale USA a jejich loutkový kyjevský režim, který zatáhl Ukrajinu do krvavé války, aby dosáhl svých politických cílů,“ zdůrazňují sestavovatelé metodiky.
Redakce Meduzy si prohlédla stránky několika desítek kandidátů Jednotného Ruska a zjistila, že se vojenským tématům většinou vyhýbají. Uvedené teze jsou podle zdroje listu spíš doporučení, co říkat, kdyby se někdo ptal. Podle zdroje redakce je třeba také počítat s tím, že „ne všichni voliči v Moskvě mají k operaci kladný vztah“.