Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se ostře pustil do poslance Karla Havlíčka (ANO) kvůli jeho výrokům o firmě Liberty Ostrava. Ta ve čtvrtek zastavila provoz, protože její dodavatel energií je v insolvenci. Opozice kvůli situaci kritizuje vládu, že problém dostatečně neřešila. Podle Havlíčka ministr „vymetá společenské akce po světě“ a nestará se o domácí průmysl.
Liberty Ostrava, která má i s dceřinými firmami 6000 zaměstnanců, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit své závazky. Firma od čtvrtka zastavuje svůj provoz kvůli tomu, že nebude mít jak vyrábět. Její dodavatel energií Tameh Czech zkrachoval a od středečního večera začal své dodávky utlumovat s tím, že ve čtvrtek odpoledne huť zcela odřízne. Tameh je v insolvenci a tvrdí, že mu Liberty Ostrava dluží dvě miliardy, protože několik měsíců za energie nezaplatila.
Soud 29. listopadu vyhlásil individuální moratorium, které Liberty Ostrava zajišťuje před Tamehem ochranu. Situace se vyhrotila před týdnem, když Tameh ohlásil, že mu dochází uhlí a brzy přestane huti energie dodávat.
Obě společnosti jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala LibertySteel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.
„Až pět minut po dvanácté řeší Jozef Síkela vážný problém v Liberty. My jsme do fungování firmy nezasahovali, ale byli jsme v průběžném kontaktu s majiteli. Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo také svého člověka v dozorčí radě, jednali jsme s odbory, a když hrozil problém, včas jsme to řešili,“ tvrdil na sociální síti Havlíček.
„Takto jsme zabránili třeba vyvedení emisních povolenek do zahraničí za jednu miliardu Kč. Klíčová firma regionu tehdy fungovala a plnila své závazky. Kdyby se ministr průmyslu místo toho, aby vymetal společenské akce po světě, staral o domácí průmysl, nemusel by se dnes překvapeně dívat, že tato firma vyvedla na půjčkách 7 miliard, a hlavně by nemuselo být ohroženo 6 tisíc pracovních míst,“ napsal.
Jeho kritiku si ale nenechal líbit ministr Síkela, který připomněl, jaký podíl má na situaci hnutí ANO. „Jednou vyjde slovník, kde budou u slova lhář dvě fotky. Karel Havlíček a Karel Havlíček. Takže teď pravdu proti jeho lžím: Byl to on, kdo v roce 2019 slavil se současnými majiteli převzetí Liberty a podepsal za MPO memorandum. Byl to on, kdo osobně podepsal kompenzace pro Liberty v hodnotě přes 200 milionů. Byla to jejich vláda, kdo firmě za Havlíčkova přispění poskytl záruku za úvěr ve výši přes 1,6 miliardy korun, která dodnes není ani zdaleka splacená. A byl to on, za jehož ministrování se z firmy zmíněné miliardy korun vyváděly. V březnu 2022 (čtvrt roku po konci vlády ANO) totiž firma vykázala pohledávky do skupiny ve výši 6,5 miliardy a v březnu 2021 to bylo 5,8 miliardy,“ připomněl Síkela. „Takže já vás žádám, pane poslanče, přestaňte lhát. Aspoň o Vánocích,“ pustil se ostře do Havlíčka.
Síkela jednal na severu Moravy s vedením hutí Liberty ve středu odpoledne. „Schůzka sloužila především k tomu, aby si obě strany na rovinu řekly, jaká je situace. Aby si, tak říkajíc, nalily čistého vína,“ řekl na tiskové konferenci po jednání. Novinářům dále řekl, že stát už „nebude sloužit jako kasička pana Gupty ani záložna“. Odkazoval při tom na koncového majitele hutí, ocelářského magnáta Sandživa Guptu.
„Potřebujeme vidět jasný závazek ze strany majitelů firmy. Proto jsme vyzvali vedení firmy, aby zajistilo vyplacení významné části z peněz vyvedených z firmy ve prospěch sesterských firem z celé skupiny, a to ještě v měsíci lednu. Ze strany vedení firmy Liberty se nám dostalo ujištění, že ukončení provozu hutí není nevratné, nehrozí žádné ekologické škody a důležité je také to, že zaměstnanci hutí jsou nadále placeni,“ uvedl Síkela. Dodal, že firma platí celou mzdu a má peníze i na lednové výplaty.
Podle něj má stát trojí zájem. Je jedním z věřitelů firmy a za minulé vlády na konci roku 2020 poskytl společnosti záruky za půjčku ve výši asi 1,5 miliardy korun. Pohledávku chce získat zpět. Jako krajní možnost Síkela zmínil podání insolvenčního návrhu. Jako další ze zájmů vyjmenoval ochranu práv zaměstnanců s případnou pomocí při hledání nového uplatnění a také zajištění dodávek energií ostatním odběratelům.
Firma dodala nástin restrukturalizačního plánu, Síkela ho ale považuje za nedostatečný a doplnění by chtěl ještě do konce roku. „Odpovědi by měly pomoci rozhodnout, jestli podáme návrh na insolvenci, nebo dáme plánu důvěru. Chceme vidět peníze, které tečou do firmy, ne které tečou ven,“ uvedl Síkela.
Seznam Zprávy upozornily, že firma Liberty vytvořila od začátku letošního roku do konce listopadu ztrátu 1,6 miliardy korun. Vyplývá to z předběžné účetní závěrky Liberty, kterou má redakce k dispozici. V předchozím období také hutě prodělaly 986 milionů korun, a ještě dříve jejich účetnictví končilo dokonce v černých číslech a do britské mateřské společnosti svého majitele v minulosti poslaly pět miliard korun.