Vyznavači absolutní korektnosti by vás pokárali za to, že označíte dnešní celosvětovou covidovou pandemii za čínský virus. Prý tím útočíte na všechny Asiaty. Absurdní svět plodí absurdní nesmysly. Pravda je natolik relativní, že v dnešním nezřídka virtuálním postfaktickém světě už vlastně nikoho moc nezajímá. Každý den sledujeme statistiky o počtech nakažených, hospitalizovaných a zemřelých. Měsíce žijeme z těch alarmujících čísel ve strachu a úzkosti.
Naše životy řídí neviditelný virus, který je různě interpretován a zejména katastroficky líčen. Chápu, jako většina z nás, že se musíme bránit a chránit, že jsme svědky a účastníky nevídané zkázy. Oceňuji mimořádné nasazení všech zdravotníků a těch z dalších profesí, kteří zažívají pekelné chvíle. Cítím se všemi, kterým čínský virus zasáhl do jejich životů. Jenže právě proto bychom si měli klást i otázky, které někdo nerad slyší a jiný je raději tabuizuje.
Mají všechny země na světě stejnou metodiku výše uváděných statistik? Známe všechny detaily testování, trasování, očkování a všech dalších klíčových údajů? Analyzuje je celé mezinárodní společenství stejně nebo alespoň obdobně? Nestali jsme se oběťmi čísel, s nimiž si různě pohrávají různé zájmy, které nemusí být jen odborné (medicínské), ale i politické a byznysové? Lidský život je nade vše a jsou situace, kdy nezbývá než obětovat osobní svobodu, abychom zachránili lidské životy. Každý takový zásah do práv lidí však musí být náležitě a zcela nezpochybnitelně zdůvodněn.
V současné době je na celém světě evidováno asi 120 milionů infikovaných lidí a více než 2,65 milionu lidí zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19. V naší nevelké zemi je ve statistice nakažených hrozivé číslo 1,4 milionu občanů ČR, a zemřelých je již 23 tisíc. Říká se, že jsme v bezprecedentní válce se zákeřným zabijákem. A jak je na tom více než miliardová Čína, která je zdrojem nákazy? Kontinentální Čína uvádí nyní cca 90 tisíc nakažených a 4,5 tisíce zemřelých. Laik se diví, odborník žasne. Dvě třetiny z této sumy tvoří případy z provincie Chu-pej, s městem Wu-chan, odkud se virus rozlétl do celého světa.
Před měsícem, v únoru 2021, se po dlouhých tahanicích ve Wu-chanu konečně pokoušela expertní komise WHO zjistit, jak se virus začal na konci roku 2019 šířit, jak vlastně vznikl a proč se Čína k jeho hrozbě stavěla několik dlouhých týdnů mírně řečeno liknavě. Vedoucí delegace WHO dánský epidemiolog Peter Ben Embarek byl přístupem čínské strany evidentně rozčarován. Čínští experti byli v jednáních s komisí WHO v menšině, většinu na čínské straně zastupovali politici a bezpečnostní složky země.
Delegace WHO konstatovala, že se první případy nového viru objevily ve Wu-chanu již v období mezi říjnem a prosincem 2019, a to z prostředí takzvaného mokrého trhu, tedy zvířecího původu. Čínská strana situaci bagatelizovala. Dnes vychází najevo, že již tehdy existovalo 13 různých variant mutací viru. Diagnostika a způsob účinné léčby byly zpožděny, a důsledky exportu do zbytku světa jsou děsivé. Čína pak sice přistoupila k velmi tvrdému lockdownu ve Wu-chanu, ale to už si covid-19 putoval globálním světem s nebývalou intenzitou.
A paradoxně je to Čína, která tvrdí, jak vše zvládla. Rodina lékaře z Wu-chanu Li Wen-lianga (který před novým virem marně varoval a pak se stal jeho obětí) si myslí asi něco jiného, ale to v komunistické říši mnoho neznamená. Čína se dokonce staví do role zachránce zbytku světa. Chrlí svoji nadprodukci ochranných pomůcek, léků i vakcín. Kola byznysu se roztáčejí plnou parou. Čína, jako největší světový věřitel, cítí životní šanci. Svět se propadá do deprese a čínské sebevědomí naopak posiluje. V různých zemích má svoje spojence a rozehrává nové kolo svých vlivových, politických a byznysových expanzí. Česko nevyjímaje. Ti, kteří v Číně výhodně nakupují a pak to v nouzovém stavu doma ještě výhodněji prodávají, o tom vědí své, stejně jako lánská parta. Potíž není jen v provizích a maržích pro výrobce a prostředníky, ale i v tom, že čínská produkce není vždy kvalitní a s její legalizací se různě kejkluje.
Podle specializovaných odborníků z ústavu Akademie věd ČR jsou například čínské respirátory KN 95 v takové „kvalitě“, že by se u nás neměly ani prodávat, natož používat, neboť neodpovídají našim normám. Představitelé státu však salutují čínským letadlům. Nyní jsou to pro změnu antigenní testy určené prý převážně školám. A náš prezident lobuje i za čínskou vakcínu, kromě té jeho srdci taky blízké z Ruska.
Česko je pro covidového vítěze Čínu dobrá a již osvědčená štace. Nejsme jediná země, která se stává obětí statistik a atmosféry, ale málokterá je pro nenasytného čínského draka tak snadným soustem. Je to trudný pohled…