Dosluhující americký prezident Barack Obama prohlásil, že Rusko pomohlo Donaldu Trumpovi zvítězit v nedávných volbách tím, že prostřednictvím portálu WikiLeaks zveřejnilo údaje ukradené ze serveru volebního štábu Hillary Clintonové. Na totéž si stěžuje vlivný deník The Washington Post s odvoláním na tajnou zprávu CIA, z níž ovšem investigativci nedokázali vydolovat žádnou konkrétní skutečnost kromě tohoto obecně pojatého obvinění. Pozorný čtenář si jistě všiml, že ani prezident, ani značně předpojatý deník netvrdí, že by uniklá informace byla v nejmenším nepravdivá. Jinými slovy dle názoru poražené strany Hillary Clintonovou poškodily údaje, jejichž pravdivost nikdo nezpochybňuje.
Na co si vlastně stěžuje deník The Washington Post? Na to, že odhalením pravdy Rusko rukama svých hackerů zasáhlo do průběhu volební kampaně a těžce ovlivnilo její výsledky. Čistě teoreticky pátrací žurnalisté by měli jít po odhaleních zavánějících senzací jak slepice po flusu. Tajné služby putinského režimu jsou schopny všeho, leč převratný objev to není. Je-li odhalení pravdou, jež zabránila zvolení nedůstojného kandidáta americkým prezidentem, znamená to, že objektivně byla ku prospěchu americké společnosti. Pak nezbývá než poděkovat těm, kdo se zasloužili o to, že pravda vyšla najevo. Vždyť během kampaně Trumpovi oponenti také udělali možné i nemožně pro to, aby najevo vycházely nelichotivé pravdy o něm.
[ctete]88475[/ctete]
Ruští hackeři se dostali k senzačním skutečnostem tím, že prolomili obranu osobního počítače Johna Podesty – šéfa volebního štábu Clintonové. Je to tentýž John Podesta, který svatosvatě věří, že americké úřady dodnes ukrývají v přísně střeženém objektu, v tzv. Zóně 51 v Nevadské poušti, mrtvoly mimozemšťanů z kosmické lodě sestřelené americkými stíhačkami kdysi ve druhé polovině 40. let minulého století. Všeteční mimozemšťané se skutečně pokusili napomoci Hillary Clintonové k vítězství a ona pevně počítala s tím, že jí helfnou. Před volbami John Podesta totiž veřejně slíbil, že v případě vítězství demokratické kandidátky všechny utajené dokumenty, které se týkají Zóny 51, budou okamžitě zveřejněny a mrazicí hangár, kde jsou uschovány mrtvolky zelených mužíčků, bude otevřen pro turistické prohlídky. Clintonová ho prý ujistila, že to umožní svým prvním prezidentským výnosem.
Zároveň se na lavici obžalovaných ocitne celý filmový štáb, který natočil údajné přistání Američanů na Měsíci. Dá se předpokládat, že všichni stoupenci spikleneckých teorií, jichž jsou ve Spojených státech miliony, svorně hlasovali pro demokratku. Jelikož prohrála navzdory jejich podpoře, žádají nyní prezidenta Obamu, aby svým posledním výnosem dodržel její slib. Obama ovšem s rozhodnutím nespěchá.
[ctete]87806[/ctete]
Je půvabné, že na pravdu si stěžují sdělovací prostředky, které pod pláštíkem objektivního informování chrlily vědomé lži ve snaze poškodit nenáviděného oponenta. Současně se na světlo boží dostalo mnoho nepříjemných pravd. Kupříkladu vyšlo najevo, že moderátorka jedné z předvolebních televizních debat tajně přihrávala Clintonové otázky, které jí budou v přímém přenosu položeny. A ta pak z taháku předčítala předem připravené odpovědi, čímž vyvolávala nepravý dojem mimořádně erudované političky. Neméně pohoršlivá pravda spočívala v tom, že Národní výbor Demokratické strany navzdory všem zvyklostem a vlastnímu etickému kodexu se snažil v primárkách všelijak zvýhodnit Clintonovou v neprospěch jejího demokratického protikandidáta Sanderse. Už to samo o sobě by postačilo k jejímu odstoupení nebo zamítnutí kandidatury.
Stejně kormutlivou pravdou se ukázaly být pověsti o tom, že v dobách, kdy se Hillary činila coby ministryně zahraniční, prodala katarským šejkům za milion dolarů pětiminutové slyšení u manžela Billa, který si ve volném čase přivydělává lobbistickým melouchářením. Mnozí snadno spočítali, že 200 tisíc dolarů za minutu si neúčtuje v Americe ani ten nejdražší právník, o politicích nemluvě. Je to chování přinejmenším nekalé a odměnou za něj by každopádně neměla být Oválná pracovna Bílého domu. Přitom žádná z těchto nemilých pravd neunikla na veřejnost přičiněním cizích tajných služeb, nýbrž všechny se objevily na titulních stránkách nejrozšířenějších amerických deníků.
Někteří konzervativní američtí myslitelé se v této souvislosti rozpomenuli na starý princip platný ve vztazích s levicovými odpůrci: přestaňte šířit lži a my přestaneme o vás říkat pravdu.