Kaliningradská oblast, která je velká asi jako Morava a žije tam milion lidí, je součástí Ruska. Leží úplně mimo něj a je Polskem a Litvou. Zvláštností oblasti je, že i když tam obyvatele sužují ty samé problémy jako ve „velkém“ Rusku, občané se tam – aspoň jako voliči – chovají jinak. Putinova opora, strana Jednotné Rusko, tam v posledních volbách utrpěla fiasko. Pro to tak je? Odpovídá Jefim Fištejn.
Co je zvláštního na Kaliningradské oblasti? Proč se tam lidé chovají ve volbách jinak než ve zbytku Ruska?
Je to oblast, kde nejsou žádní starousedlíci. Jsou to přistěhovalci, kteří tam přišli po válce a v dalších desetiletích, takzvaní zlatokopové. Takže to byla velmi svérázná enkláva na západním okraji Ruska. To se projevovalo v různých sociálních napětích a výbuších a kupříkladu již před pěti lety Kaliningradská oblast překvapila pozorovatelé, protože se tam konaly desetitisícové protisystémové nebo protivládní demonstrace. Jako zvláštnost se dá uvést, že je to jediný region Ruska, kde gubernátor nevydrží déle než jedno funkční období. Pak byl vždycky nějakým způsobem vyštván ze svého regionu.
Příští rok se zde budou konat gubernátorské volby, protože pro současného gubernátora Nikolaje Cukanova končí funkční období. Gubernátor je naprostým nohsledem a důvěrníkem Vladimira Putina. V samotném Baltijsku, kde se konaly komunální volby, je situace, zejména sociální, velmi výbušná.
Co lidi nejvíc štve?
Jako ve většině provinčních ruských měst jsou tam problémy s infrastrukturou, neupravené ulice, voda se dodává do domů jednou za den na dvě hodiny, zpravidla jenom studená, to samé platí pro plyn či elektřinu. Je to typický obrázek ruského venkova. Navíc to, co se stalo v Baltijsku, bylo pozoruhodné i tím, že v komunálních volbách vládnoucí strana Jednotné Rusko nedostala ani jeden mandát, ani jedno místo. Neznamená to ovšem, že to bylo jenom z politických důvodů. Bylo to hlasování protestní ze spousty různých důvodů.
Které byly ty základní?
Za prvé lidé byli naštvaní samozřejmě hospodářským úpadkem oblasti. Za druhé tou arogancí volební komise, která zavrhla skoro polovinu kandidátů, tedy 70 ze 150 už v prvním kroku. Z různých důvodů. Nezřídka tam byly případy, kdy kandidát nebyl připuštěn k volbám na základě toho, že měl podle názoru volební komise někde gramatickou chybu, nebo dokonce jen chyběla čárka. Samozřejmě většina z nich protestovala, ale marně. Stejně tak to platilo i pro strany, stranické kandidátky. Ve výsledku tam byly při volbách podstatně zastoupeny Jednotné Rusko a Spravedlivé Rusko, to jsou „dumské“ parlamentní strany, Komunisté Ruska, další strana, která je ve Státní dumě, a Vlastenci Ruska. To je vše. Nic jiného, všechno ostatní jsou nezávislí kandidáti, kteří zastupují nejrůznější extrémní okraje politického spektra.
To je pro Jednotné Rusko dost potupné.
Ano. To, že jednotné Rusko prohrálo tímto způsobem dramaticky volby, je pro místní orgány samozřejmě velmi špatné. Ovšem, jak soudí znalci místních poměrů, zdá se, že místní orgány podniknou vše, aby v září, kdy se budou konat gubernátorské volby, situaci napravily.
Jak se to dělá?
Jak říkají experti, bude to vypadat jako zvláštní vojenská operace. Všechno bude podchyceno, žádné nečekané jevy se nebudou konat. Tyto volby, které se už konaly, mohou být zrušeny soudním rozhodnutím, tedy není vyloučeno, že gubernátor podá stížnost na průběh voleb. Naleznou tam nějakou nesrovnalost a volby budou zrušeny a budou se opakovat. Nebo někteří experti předpokládají, že vzhledem k tomu, že je spousta nezávislých poslanců teď po volbách, tak Jednotné Rusko spíše zvolí jinou strategii a sice nákup poslanců. Protože Jednotné Rusko může mít nezařazené nebo nezávislé poslance, kteří budou tvořit frakci této strany.
Mnozí poukazují na to, že kromě těch politických rozepří ve hře je přímý konflikt mezi gubernátorem Cukanovem a známou hlavou místní mafie s přezdívkou Balet, pravým jménem Viktor Bogdan, který vládne místní síti prodejen jantaru a vůbec těžbě jantaru. Tento mafián v dnešní době sedí ve vězení v Polsku a půvabné je, že z Polska může prostřednictvím svých lidí zasahovat do místních voleb. Údajně na kampaň věnoval 120 až 130 milionů rublů. To je ve srovnání s částkou, kterou věnoval Cukanov, asi dvakrát nebo třikrát tolik.
Jinde v Rusku ale musí být nespokojenost podobná…
Ano, každopádně to všechno kolem gubernátora a mafiána svědčí ne tolik o nějakých politických hrátkách, ale o tom, v jak zoufalém stavu úpadku se nachází Rusko a zejména provincie, kam nedosáhne světlo reflektoru z hlavního města a kde se dějí takové věci. Je to stav naprosto dezolátního rozkladu a mnozí říkají, že nebýt svírající síly státní policie a státní moci, tak by i zbytek Ruska vypadal zhruba takhle. Ta situace je vcelku typická pro celé Rusko. To znamená sociální úpadek, hospodářský krách. Politický systém se drží jenom hrubou silou, jak se říkalo, na bodácích.