Publicista Jefim Fištejn popsal pro FORUM 24, jaké tři zásadní krize teď otřásají Ruskem a proč se prezident Vladimir Putin neukazuje na veřejnosti a hází odpovědnost za krizi na druhé. Také o tom, že ruské zdroje jsou vyčerpané a nikdo netuší, co by se vlastně mělo dělat.
Podle posledních průzkumů se zdá, že popularita prezidenta Putina poslední dobou upadala. Na jaře měl velké plány, naplánované schvalování svých dalších prezidentských období v referendu a vojenskou přehlídku na 9. května. Do toho ale přišel koronavirus a Putina najednou není příliš vidět. Co se vlastně nyní děje?
Mocenské orgány Ruska se snaží udělat možné i nemožné, aby vůbec vymýtily jakékoli zjišťování Putinovy popularity. Například Vedomosti, které byly vedeny společně s Financial Times, změnily majitele a nový majitel jako první nařízení zakázal používat statistiky a průzkumy Centra Levada. To je jediná nezávislá agentura zabývající se průzkumem veřejného mínění. Dříve se Putinova popularita měřila tak, že respondentům pokládali otevřenou otázku, kdo z politických činitelů má jejich největší podporu. Putin v tom končil na mimořádně nízké úrovni asi osmi procent popularity, tak se státní výzkumníci rozhodli, že změní způsob dotazování. To je třeba telefonické nebo u výstupu metra. Takže když vám zavolá někdo, kdo se představí jako pracovník státní agentury VCIOM, a táže se, jestli Putin konkrétně má vaši podporu, tak je to zcela jiný způsob dotazování. Údajně v těchto průzkumech spadla Putinova popularita na 69 procent. A to jsou oficiální data, takže skutečnost musíme hledat někde mezi 28 a 69 procenty. Každopádně ještě nikdy Putinova podpora nebyla tak nízká.
A co je tedy s Putinem v těchto dnech? Jako by totiž zmizel z dohledu.
Události v Rusku se daly do pohybu. Ještě v lednu a zdánlivě za příznivých okolností Putin prostřednictvím návrhu Valentiny Těreškovové, bývalé kosmonautky, prosadil takzvané vynulování předcházejících funkčních období, a získal tak možnost znovu kandidovat na úřad prezidenta. Putin je u moci 20 let, od září roku 1999 a bylo to potvrzeno v roce 2000. Teď prosadil, že může znovu kandidovat, a to na dvě šestiletá období, tedy může být ve funkci až do roku 2036.
Doba se ovšem za těch dvacet let dost změnila…
Ano, Putin využíval příznivé konstelace. Naprosto „zdupané“ půdy kolem vertikály moci, vysokých cen ropy a expanzivní politiky Ruska v okolí. Ať už je to Ukrajina, Sýrie, výhrůžky kolem pobaltských zemí. Na této vlně se vezl a náhle, během několika měsíců, se idylický obrázek jeho vlády obrátil v úplný opak. Došlo ke třem souběžným krizím. Ta nejmenší z nich, o které se u nás málo mluví, je demografická krize. Obnovil se propad porodnosti v zemi a zvýšila se úmrtnost. A to mluvím podle oficiálních údajů. Prezident přitom před lety tvrdil, že je krize překonána. Údajně se rýsoval demografický narůst počtu obyvatel. To bylo ovšem zařízeno tím, že Putin po milionech dovážel pracovní sílu ze střední Asie, zejména z Tádžikistánu a Turkmenistánu. Díky tomu mohlo Rusko vykazovat také pozitivní položky.
Teď poslední údaje Rosstatu – ruského státního statistického úřadu – ukazují prudký pokles porodnosti. A to je ta nejmenší z těch krizí. Ta další je vlastně souhrn krizových jevů, spíše katastrof. Je to samozřejmě koronavirová pandemie, která zasahuje Rusko velmi mohutně. Nejde o to, kolik lidí zemře. Ruské moci je to úplně jedno. Rusko se ale bude dlouho vzpamatovávat z uzavřené ekonomiky. Tato krize nechala spoustu Rusů v naprosté bídě a stavu ožebračení. Někteří Češi mluví o ruských schopnostech přežití. Podívejme se na Putinova slova. Ten prohlásil že v Rusku takzvaná střední třída jsou lidé, kteří vydělávají 17 000 rublů. Jeden rubl, to je zhruba 0,35 koruny. Tak to máte asi 5000 korun na měsíc, a tomu se říká střední třída. Obrovské množství Rusů žije i teď z ruky do pusy, ale ten příjem byl aspoň stabilní.
Velmi mnoho drobných podnikatelů mělo nějaký stálý příjem a právě ti jsou nejvíce zranitelní. Lidé žádají ruský stát, aby jim pomohl. Na Západě vidíme, že se státy rozhodly pomoci jednorázovým poskytnutím peněz bez ohledu na nějaké požadavky. V Americe Donald Trump slíbil dva biliony dolarů (Kongres USA na konci března schválil rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky v rozsahu 2,2 bilionu dolarů), totéž udělalo Německo a Francie. Putin na takové požadavky odpověděl nepřímo prostřednictvím svých ministrů a premiéra Mišustina. Rusko má zásoby v cizí měně, uvádí se 13 a půl bilionu rublů. Dejme tomu, věřme tomu, ale kde jsou ty peníze? Teď Mišustin řekl, že se ten fond národního majetku neotevře a nic se z něj prý rozdávat nebude. Pak je tedy otázka, z čeho se bude rozdávat. Potřební lidé nedostanou vůbec nic, podniky taky nic, ani nezaměstnaní.
Vy ale nevypadáte přesvědčeně, že Rusko ty peníze skutečně má, chápu to správně?
Nějaký putinofil může věřit tomu, že Rusko ty peníze skutečně má, ale skeptik se může zeptat, kde tedy skutečně jsou. Nejsou náhodou rozkradené? Pokud by měl někdo pocit, že nevycházím z dobrých zdrojů, tak na to mohu jenom říci, ať si otevře ruské oficiální zdroje. Nemusí to být nějaký kremelský deník, Rossijskaja gazeta třeba, ale stačí vzít ty méně oficiální, jako je třeba Novaja gazeta nebo stanice Echo Moskvy. Ty jsou takové napůl oficiální, Echo Moskvy patří Gazpromu. Všechny příspěvky se tam shodují na tom, že atmosféra v Rusku se změnila v naprostý opak. Je, jak říkají samotní ruští politologové, na pokraji vzpoury, je to atmosféra předrevoluční. Regiony Ruska jsou vydané napospas osudu. Putin jasně řekl, že nebude nic řešit. Prý to není věc prezidenta, ale gubernátorů, ti jsou za to zodpovědní a jemu se budou zodpovídat podle toho, jak zvládnout pandemii. Jenže oni nemají žádné zdroje. Nemají ani nárok na daně vybrané ve svých regionech. Není divu, že hned po Putinově projevu tři gubernátoři rezignovali. Od té doby uplynul měsíc a během té doby Putin nikdy nepředstoupil před veřejnost. Televize přenášela jakési videokonference s ministry. Řada z nich byla velice pochybná, protože bedliví pozorovatele zjistili, že Putin vystupuje dva týdny ve stejné košili a saku a se stejnou kravatou. V každém případě tady ale chybí přímý kontakt s lidmi.
Říkal jste, že jsou to tři velké krize. Ještě tady zbývají ty problémy s cenami ropy.
Ta ropná krize byla ještě zesílena hloupým ruským vedením, které kašle na zájmy svého lidu. Ukazuje to takzvaná Sečinova aféra. Šéf Rosněfti Igor Sečin odmítl návrh na přistoupení ke smlouvě OPEC Plus se Saúdskou Arábií, kdy by bylo možné udržet ceny ropy na nějaké slušné úrovni. Sečin to odmítl a ceny ropy se propadly. Svůj postoj vysvětlil tím, že to sám navrhl Putinovi, protože tak má Rusko šanci položit producenty břidlicového plynu ve Spojených státech a že to je geniální tah. Samozřejmě že ceny nepoložil, protože Trump Saúdskou Arábii přiměl ke kompromisu. Výsledkem je cena za barel, která je přijatelná pro firmy v Americe a zřejmě i pro Saúdskou Arábii, ale pro Rusko to znamená kompletní debakl.
Tady se Rusku jeho úplná závislost na vývozu ropy zjevně vymstila…
V roce 2011 Putin vystoupil s projevem, kde oznámil obyvatelům, že do roku 2020 se Rusko zbaví ropné závislosti. V ruštině to zní půvabně, že přestane „sedět na ropné jehle“. Ten výraz se používá třeba tehdy, když je někdo závislý na drogách, které si píchá do žíly. Rusko prý předstihne Německo a dostane se do první pětice světových ekonomik. Uplynulo těch devět let a najednou se zjišťuje, že Rusko je totálně závislé a sedí na ropné jehle dál. O tom nemluví nějaké nepřátelské vysílačky, ale říkají to ruští ekonomové, a to zcela veřejně. Důvěra v Putina je minimální, a to i v hlavním městě, které je příjemcem většiny peněz. Všichni svorně říkají, že ještě nikdy taková nenávist vůči Putinovi nepanovala. Nejen že Rusko nevstoupilo do první pětky světových velmocí, ale je absolutně na dně. Kromě toho údajného fondu, který nikdo nikdy neviděl, nemá vůbec nic.
Jak se z toho Rusko bude dostávat?
To nikdo neví. Navzdory tomu všemu Rusko může samozřejmě tvrdit, že mu nejde o takové pošetilosti a přízemní věci, ale o takové záležitosti, jako je maršál Koněv. To jsou všechno jenom zástěrky na zmatení prostého člověka. Když má Rusko problémy, tak koná velké vojenské přehlídky. Když ani to teď nejde, tak datum konce války klidně přenesou na 3. září. Rusko je ve vleku událostí a Putin taky. Co tedy bude v takové situaci dál? Léto proběhne a bude ve znamení menších i velkých střetů na úrovni federace. Nedávno proběhla vzpoura ve Vladikavkazu, kde se lidé snažili dosáhnout aspoň nějaké pomoci. Podobné vzpoury se dají očekávat i jinde. Podzim bude v tomto smyslu kritickým prubířským kamenem, jestli Putinův režim bude existovat dál. Mnozí politologové si myslí, že Putinův režim prožívá poslední chvilku. Putin se neobjevuje kvůli tomu, že by nemohl obyvatelstvo ukonejšit nějakým novým slibem. Že ne tedy do roku 2020, ale třeba do roku 2040 bude všechno dobré. Ale on nemá co říct, protože už v těchto měsících se ukazuje, že nejsou žádné rezervy. Ceny ropy se v nejbližší době nezvýší, nějakou dobu ekonomiky budou slabé a nebudou ropu tolik potřebovat, nezlepší se špatný demografický vývoj a pověstná federalizace, kdy místní subjekty nic nemohou a marně volají po podpoře z centra, vyvolá odpor vůči ústředí.
Jak by mohl Putin obnovit svou kontrolu nad tak obrovským územím? Může samozřejmě přijít s nějakým opakováním roku 1937, to znamená provést nějakou velkou čistku, teror. Tehdy to znamenalo spoustu popravených. Jenomže Rusko už poznalo určitou míru svobody. Ústřední moc je taky rozklížená. Je tam velké množství klanových zájmů, které se samozřejmě navzájem kříží, a Putinova autorita jako vládce je doslova na dně.
A kde je ta spolupráce s Čínou, která měla vyvažovat špatné vztahy se Západem?
Plynovody a ropovody nejsou zapotřebí. Putin svým nohsledům předal stavbu obrovského ropovodu do Číny a sliboval si od toho obrovské příjmy. Tento ropovod nefunguje dodnes. Čína dávno nepotřebuje žádnou ropu. Ta neví, co má dělat s tou, kterou už má v zásobě. Průmysl tam neroste. Ropovod byl navíc postaven i s dohodou, která zaručovala určitou cenu ropy. Číňané o tom vůbec nechtějí slyšet. Oni si mohou nakoupit levně kdekoli na světě. Stejně tak zkrachoval i Nord Stream 2 a je pozastaven i ropovod přes Turecko. Rusko opravdu nemá předpoklady pro nějaký ekonomický vzestup. Vůbec nevylučuji, že se bude Putin muset odporoučet a bude nějaký malý palácový převrat, v čemž má Rusko svoji tradici, nebo budou lidové nepokoje a lidé vyjdou do ulic. Zatím jsou všichni v karanténě. Někdo by musel aspoň přijít s nějakou jasnou tezí, jak a z jakých zdrojů tuto situaci zvládnout.