Publicista Jefim Fištejn zhodnotil pro deník FORUM 24 projev ruského prozidenta Vladimira Putina těsně poté, co jej hlava Ruské federace pronesla, a tedy těsně před tím, než byly vyslány vojenské jednotky do Doněcké a Luhanské lidové republiky. Fištejn je přesvědčen o tom, že kroky Západu vůči Putinovi jsou naprosto nedostatečné.
Jaké může mít aktuální Putinův krok dopady?
Putinův krok táhne za sebou chvost možných dopadů a důsledků, které vůbec nejsou pro svět příjemné. Co mám na mysli – Doněcká a Luhanská lidová republika jsou na území Ukrajiny, ale jsou jen z jedné třetiny svého území okupované ruskými agresory a tzv. domobranou, separatisty. Jenže Putin jasně říká, že má na mysli uznání nezávislosti celých dvou oblastí tak, jak jsou prezentované na mapách Ukrajiny. Ty dvě oblasti o dvě třetiny převyšují současné území separatistů. Putin celé území uznává jako nezávislé republiky nebo státy a chce na ně vztáhnout mezinárodní normy. Tyto nové státní útvary navíc budou moci využít smlouvy o vzájemné bezpečnosti a pomoci, která panuje mezi pěti státy bývalého Sovětského svazu. To jsou tři středoasijské země, Rusko a Arménie.
A jak je to z pohledu Ukrajiny?
Ukrajině, jejíž nezávislost zatím Putin nezpochybnil, je odtrženo značné území, možná i dvě kompletní oblasti. Tudíž by měla mít povinnost vyhlásit Rusku válku, protože je to přímý útok na její území. Pokud válku Rusku nevyhlásí, bude to znamenat, že uznává de facto ruskou svrchovanost a nezávislost těchto států. Má to nesmírně důležité dopady. Opravdu to zavání všeobecnou válkou Ruska proti Ukrajině.
Co bude dál?
Ukrajina bude mít před sebou nelehké jaro. Zároveň Putin naznačil, že má v rukávu ještě hodně silných trumfů, protože může stupňovat napětí nebo dosahovat drobných územních záborů a zároveň rozkolísávat vnitřní politickou situaci uvnitř Ukrajiny.
Jak na situaci momentálně odpovídá Západ?
Odpovídá na to naprosto neuvěřitelným způsobem, střídají se byrokratické nesmysly. Odpověď Bílého domu je, že USA jsou připraveny k dalším diplomatickým krokům nebo k přijetí opatření. Jakých opatření? Zatímco Putin, jak se sluší a patří agresorovi, jak se sluší a patří šelmě, a on je politickou šelmou v této džungli, se chová v souladu se svou agresivní podstatou a má jasnou vizi, Západ k němu a k tomuto konfliktu přistupuje neuvěřitelně slabošsky, bez jednotné vize, bez schopnosti jakoukoliv vizi prosazovat. Odehrává se před námi další Afghánistán, tzn. situace, kdy americký prezident oznámí, že bezhlavý úprk je pouze moderní formou vítězství. To je to, co můžeme teď čekat na Ukrajině.
A co by měl dělat Západ?
Teď mluvím hypoteticky, protože odpovídat na otázku v kondicionálu je vždy poněkud ošemetné. Západ samozřejmě měl celou řadu možností. Především měl správně pochopit Putinovy hrozby a odpovídat na ně stejně systematicky.
Jak?
Kupříkladu tak, že by připravil celou řadu silných kroků. Putin rozehrává své trumfy jeden po druhém a ještě není konec. Jak jsem řekl, může následovat obsazení části vnitřní Ukrajiny, mohou následovat i jiné kroky. Nebudu Putinovi zbytečně napovídat. Západ nedělá silné kroky přímo na území Ukrajiny. To může být masivní pomoc ukrajinské armádě. Mohl tam okamžitě vytvořit vojenský kontingent, základny, které by už fungovaly, a to by si to Putin určitě musel několikrát rozmyslet, než by zaútočil přímo na vojenské kontingenty západních zemí. Nic takového se nestalo. Byl udělán přímý opak! Velvyslanci se stáhli do města Lvov, čímž Putinovi přímo naznačili, že cesta na Kyjev je volná. Že už to tam může dobýt a podrobit.
Západní státy svým občanům vnukly myšlenku, že nesmějí jezdit na území Ukrajiny, čímž zbavily Ukrajinu možnosti jakýchkoliv mezinárodních opatření. Tzn. Ukrajina dnes nemůže uspořádat ani nějakou sportovní událost nebo hudební festival nebo cokoliv, protože občané Západu jsou varováni, aby tam nejezdili.
Co všechny tyto kroky pro Ukrajinu znamenají?
Západ uvalil blokádu na území Ukrajiny. Připravil ji o možnost obchodovat, protože dopravní letadla nelétají a pojišťovací společnosti nepojišťují. Ukrajina ztrácí měsíčně až 2 miliardy dolarů a ztratila už mnoho miliard, takže dnešní pomoc je směšná. Putinovy kroky vyžadují jenom silovou demonstraci, které současné americké vedení není schopno, protože nemá vizi. A proto Ukrajina v podstatě kráčí cestou, jakou kráčelo Československo po mnichovské dohodě.