Jedna odpověď na otázku z titulku je zřejmě jistá – osobnost, která dokázala posunout technologii v několika oblastech netušeným způsobem. Daleko složitější je ale odpovědět na to, kdo je Elon Musk po lidské stránce. Roztomilý člověk, narkoman, génius, kolaborant s Ruskem, stoupenec ultrapravicových sil? Tady si může každý vybrat. Portrét jednoho z nejbohatších a také nejvlivnějších mužů naší planety přinášíme v novém čísle měsíčníku FORUM 24+. Zde ukázka zaměřená mj. na Muskovy plány se sítí X a také na jeho roli ve válce na Ukrajině.
Proč má smysl mluvit o Elonu Muskovi právě teď? Je to člověk, který vládne nejen kosmickým raketám, elektromobilům, celé síti satelitů Starlink, ale současně i informačním tokům. Před necelými dvěma roky převzal za 44 miliard dolarů společnost Twitter. Dnes nezáleží ani tak na tom, jestli se mu během jedné generace podaří osídlit Mars, ale jakým způsobem ovlivní příští desetiletí na této planetě. A také jak ovlivní podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Nejdůležitější volby našeho světa, co si budeme namlouvat.
Svoboda projevu?
Musk je jedním z nejbohatších lidí s odhadovaným čistým jměním v hodnotě kolem 200 miliard dolarů, a to především díky podílu ve společnosti Tesla, která vyrábí elektromobily a kterou řídí. Vede také leteckou a kosmickou společnost SpaceX, neurotechnologickou společnost Neuralink, firmu The Boring Company, zabývající se zejména infrastrukturou, a v neposlední řadě sociální síť X (dříve Twitter).
„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech, které jsou pro budoucnost lidstva životně důležité,“ sdělil Musk v prohlášení o uzavření dohody o koupi Twitteru. „Chci, aby byl Twitter lepší než kdykoli předtím, a to vylepšením produktu o nové funkce, zpřístupněním algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti, porážkou spamových botů a ověřením pravosti všech lidí.“
Nic takového se ale nestalo. Běžný uživatel spíše získal pocit, že se síť X, jak Musk Twitter přejmenoval, stala rejdištěm sil hnutí MAGA, tedy příznivců Donalda Trumpa. Zděšenému klientovi sítě X před očima defiluje najednou na monitoru počítače nebo na displeji mobilu neskutečná přehlídka příspěvků, které by šlo snad nejlépe pojmenovat jako „křesťanistický“, izolacionistický a proruský Ku-Klux-Klan.
Bylo jasné, že Musk koupil Twitter vysoko nad cenou, a bylo také naprosto jasné, že jeho následné chování jako nového vlastníka bylo a je z byznysového hlediska naprosto šílené.
„Média měla žně. Všichni se popásali na Elonových budoucích ztrátách. Napřed odešli všichni velcí inzerenti, takže Twitter přišel o majoritní část příjmů. Pak Elon Musk vyhodil většinu kmenových zaměstnanců, celé účetní oddělení, celé oddělení bezpečnosti a kontroly obsahu (které se staralo o eliminaci a detekování trollů, hatespeech, dětské pornografie a násilí). Vyhodil většinu hlavních inženýrů, kteří měli na starosti design hlavních funkcionalit a spokojenost uživatelů. Přestal platit za kanceláře,“ říká analytička Alexandra Alvarová (dodejme, že Musk, podle vlastních slov, propustil 80 procent zaměstnanců firmy).
„Twitter to k velkému údivu všech analytiků, kteří nepochopili hru, přežil. Ale jako vykuchaná kulhavá zombie plná poruch a kiksů, ze které se postupně jakoby z mlhy vynořuje skutečný účel této velmi podivné investice. A ten je nám, obyvatelům bývalé východní Evropy, důvěrně znám,“ pokračuje Alvarová.
Všechno dělá dojem, že koupě Twitteru byla snahou opatřit si nástroj na jedno použití, aby se pomocí propagandy dostaly k moci síly spojené s Donaldem Trumpem. Proč to ale Elon dělá?
To by byla otázka, na kterou by měl odpovědět v první řadě sám geniální podnikatel, popřípadě by nám o tom něco mohl říci jeho psychoanalytik, pokud Elon nějakého má. Někdy se spekuluje o tom, že jde o souhrnný výsledek psychologického nastavení a používání různých stimulačních látek, s čímž se Musk ani netají. Kromě toho tady mohou být také vysvětlení spíše sociologická, protože za Muskovým podnikáním stojí také různé politické zájmy, ať už se týkají Číny, nebo Ruska.
Ukrajina, nebo Rusko?
Máme tady také historické paralely, kdy se někteří lidé, v oblasti technologie velmi bystří, nechovali politicky zrovna inteligentně. Byl to Henry Ford, byl to legendární pilot Charles Lindbergh, a v souvislosti s Muskem lze také připomenout Wernhera von Brauna, který za svůj život dokázal postavit nacistické rakety padající na Londýn, a pak raketu Saturn V, která vynesla člověka na Měsíc.
K temným stránkám Muskova počínání patří, že nechal například vypnout svou internetovou síť, aby zabránil ukrajinským námořním dronům napadnout ruskou flotilu. Musk byl zjevně pod vlivem ruského působení, když se (údajně) domníval, že tím zabrání nebezpečí jaderné války. Ukrajinci ovšem v těchto útocích pokračují, jsou v tom velmi úspěšní, k žádné jaderné válce nedošlo, pouze se jim podařilo ovládnout Černé moře a zachránit svůj export obilí. Jinak nesporně velmi inteligentní Elon Musk zřejmě naletěl.
Na počátku války to přitom všechno vypadalo jinak. Dne 26. února 2022, dva dny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, požádal Elona Muska na Twitteru jeden z nejvyšších ukrajinských představitelů, aby na Ukrajině aktivoval službu společnosti SpaceX Starlink. Starlink je satelitní vysokorychlostní internetová služba pro lidi, kteří nemají přístup ke kabelovému internetu. Rakety společnosti SpaceX dosud rozmístily kolem Země přibližně tisíc satelitů, přičemž cílem je nakonec jich tam dostat 42 tisíc. Pak by mohly poskytovat internetové služby ve většině obydlených částí světa.
Musk záhy uvedl, že služba Starlink je na Ukrajině aktivní. Starlink vyžaduje pozemní terminály, a ty začaly přicházet během dvou dnů. Nakonec se do pomoci zapojila americká vláda a na Ukrajině bylo kolem pěti tisíc pozemních jednotek. Britský novinář David Patrikarakos z magazínu Unherd vedl rozhovor s jedním vojákem na východě Ukrajiny, který mu řekl: „Starlink je to, co změnilo válku ve prospěch Ukrajiny. Rusko si dalo práci s tím, aby vyhodilo do povětří všechny naše komunikační prostředky. Teď už to nedokážou. Starlink funguje pod palbou kaťuší, pod dělostřeleckou palbou. Funguje dokonce i v Mariupolu.“
Do vesmíru, na Mars!
Musk má v historii lidského pokroku své místo jisté. Jeho nejambicióznějším plánem zůstává let člověka na Mars a kolonizace této planety. Připomeňme, že poslední lidé přistáli na Měsíci při letu Apolla 17 v roce 1972, pak se všechno nějak zadrhlo. A přiznejme si, že velké orbitální stanice, kde posádky kutí jakési nesrozumitelné experimenty, tak heroicky nepůsobí. Musk už dokázal to co nikdo před ním. V roce 2015 se SpaceX povedlo po letu úspěšně přistát zpátky na Zemi s prvním stupněm rakety Falcon 9, a tím se prokázalo, že opětovné použití raketových nosičů je už dnes reálně možné. To dostalo ekonomiku kosmických letů na mnohem vyšší úroveň, protože drahé rakety nekončí rozbité ve stepi nebo na mořském dně.
(…)
Celý článek čtěte v aktuálním čísle měsíčníku FORUM 24+